Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | POEZI | KËNG'E LARGËT

KËNG'E LARGËT

image Bedri Alimehmeti

 

KËNG'E LARGËT

Dhe Dajti hesht
Dhe Lana rrjedh 
Vetëm, eci edhe eci i menduar
dhe s'di se për ku!
Ndoshta në kërkim
të një copëz rrugice me kalldram
që i ka shpëtuar poshtërimit.
Dhe Dajti hesht
Dhe Lana rrjedh
Më djeg malli 
Më përvëlon shpirti
Vërdallosem nëpër qytetin tim
Dhe nuk di ku jam.
Dhe Dajti hesht
Dhe Lana rrjedh
Kjo është një këng'e largët 
për ty qyteti im 
dhe unë nuk di se ku 
të ta coj 
dhe unë nuk di ku të ta hedh.
Dhe Dajti hesht 
Dhe Lana rrjedh.....

Bar Caffetteria "Il Siciliano"
06.07.2019 Roma

Comments (1 posted):

Petrit Malushi on 07/07/2019 15:08:08
avatar
Bedri, simbol i tiranasit autokton, vlerambajtes dhe vlerakerkues, kudo qe te jesh nuk mund ta harrosh Tiranen. Kalofsh bukur ne Rome dhe mos e ler penen t´i thahet boja.
Miqesisht Petrit Malushi,Tirane

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1