Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | DËSHMORËT E NATOS NË LETONI

DËSHMORËT E NATOS NË LETONI

Font size: Decrease font Enlarge font
image Luan Çipi

DËSHMORËT E NATOS NË LETONI

Nga Luan Çipi

 

Lajmet e kobshme n’eter kumbuan:

“Trimat shqiptarë, për jashtë kufirit,

Me trup mbi minë, jetët dhuruan

Dhe rranë dëshmorë të njerëzimit”.

 

Zarife Hasanaj, Klodian Tanushi,

Në shërbim të NATO-s, në Letoni,

Heronjë të çartur, si astjetërkushi,

Në mision për paqe e demokraci.

 

Nëntetarja jonë, një vajzë Tropoje,

Pa ju tremb syri, ra përmbi minë

Midis rreziqesh, pa pasur droje,

U sakrifikua për pafajësinë.

 

Major Klodiani, nuk kishte frikë,

Drejtonte trupën me mjeshtëri,

Një rast fatkeq ju ngul si thikë,

Ia mori jetën në befasi.

 

Do rrojnë për jetë, se ranë dëshmorë,

Do mbahen mend, si atdhetarë

Dhe do kujtohen çdo përvjetorë,

Respekt e nder nga bota mbarë!

 

Vlorë, më 5 Qershor 2019


Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1