Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | POEZI | Notre Dame

Notre Dame

image Notre Dame

Notre Dame

Fatmir Terziu

 

Ti digjesh. Tymi pushton majën tënde kulturore

oh, mocioni që këta trupa qiellorë kanë tendencë për të tretur!

Ndal kohën për të analizuar e pyes veten pse kjo dorë mizore?

Një shpatë buzë-dyfishtë, e aftë për të dalluar qëllimin e zemrës

u mundua të bëhej sipërmarrje e vrasjes kulturore…

 

…përmes kodit të së kaluarës dhe kodit të ndjenjës

duke dhënë një pasqyrë si një ftesë e një lloji

me foto, citime dhe anekdota

a e lexoni mes linjave zjarrin dhe tymin?

 

Mund të jem pasqyrë që pasqyron shpirtin tënd

mund të bëhesha marrësi i dritës që ju djeg dritën

mund të gjeja llojin e zonjës që do të donit të krenoheni

mund të gjej ende një zhurmë të largët - një lloj zëri solemn

që të të mposht Dhimbjet. Lotët. Plagët. 

 

Mënyra se si i mbaj fjalët tuaja, mendimet që zgjidhnit për të folur

shumë herë zgjodhëm të ndanim veprimet e brendshme të qenies suaj

ju mbodhët një farë shprese, na dhatë jetë për frymëmarrje

po sot pse i shtove dhimbjet?

 

Edhe pse lëngon kështu, ju mbeteni një bishë mjaft fantastike

edhe mes dhimbjes…

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1