Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Një behar shpirti !

Një behar shpirti !

Font size: Decrease font Enlarge font
image Luan Xhuli

Një behar shpirti !
                              (Leter një miku)

Pa meze, qerasia jote.
Një letër, më shumë se një letër.
Një raki servirur në dorë 
dhe një ndjenjë që përpëlitet akoma zemrës…
U dashka të vdesim që të kujtojmë kush je.
U dashka mos qënia, që të themi si ty ska.
U dashka urrejtja, të mendojmë se ska dashuri.
U dashka boshllëku, të mendojmë çka mungon…
Mos u mërzit !
Me varfërinë time do të vij
të të bëj të pasur.
Dhe, nëqoftëse s’do mjaftojnë,
do të thërrash të gjitha të vërtetat,
të thonë gënjeshtra për Ty.
O I lindur mosqënësisë!
Mere veten time dhe vendose diku
mos të zerë era, që krijojnë të pa qënët.
Kështu,
do të më shpëtosh dhe mua,
nga mos zhdukja…!
Ta dish !

Me respekt l.xhuli. 
14 mars 2019

Comments (1 posted):

faruk myrtaj on 16/03/2019 22:26:21
avatar
"Merr veten time
dhe vendose diku, te mos zere era
qe krijojne te Pa-Qenet!"

Jeta ofron forma arti qe thjesht duhen "zbardhur"...
Por s'mund t'i zbardhesh, pa vuajtur dhimbjen e Njeriut.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
3.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1