Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Nje buqet me poezi per diten e veres.

Nje buqet me poezi per diten e veres.

Font size: Decrease font Enlarge font
image Bashkim Saliasi

 

Nje buqet me poezi per diten e veres.

Gezuar, mbarsi dhe shendet!

 

NË TOKËN E ARBRIT

 

Në tokën e Arbrit,

Lindin vetëm shqiptar.

Një pjesë bëhet e mirë,

Pjesa tjetër tradhëtar.

 

Kështu ka qenë dje,

Më keq është sot.

Në këtë rrukullisje,

Sa shumë dhimbje e lot.

 

BOTA

 

E madhe, e bukur është bota,

E pafundme me mistere e mbrokulla.

Që kur lindi pena, shpata e rrota,

Njerëzia nuk ka më paqe e qetësi.

 

ÇMENDURIA

 

U prish bota, ne e pritëm,

U çmend bota krejt papritur.

Se vlerësuam, kur e kishim,

Sa e vështir për ta ngritur.

 

VASHAT

 

Janë lulet e jetës, tinguj zemre,

Që sjellin kudo pranverë.

Djemtë i këpusin, u marrin erë,

Ato me fat, bëhen nuse e nëna.

 


SEKRETI DHE MISTERI

 

Sekreti dhe misteri vëllezër binjak,

Njëri-tjetrin mbajnë në shpinë.

Kush i zbukuron në kohë, ndihet me fat,

Hedh dritë, rrugën hap për mirë.

 

E MIRA DHE LIGËSIA

 

E fshehur qendron ligësia,

Diku strukur ndër skuta.

E mira rrezaton si drita,

Rrugën ndriçon të eci nga hera.

 

PLAZHISTAT

 

Ulur ndër shezllone,

Sytë nga qielli mbajnë.

Kjo bukuri pranverore,

Detit i shkakton dallgë.

 

NDËRGJEGJA

 

Punon mirë, kur barku është plot,

Dhe nuk gabon asnjëherë.

Mos u lusni kot në Zot,

Nëse i keni të tëra stinët pranverë.

 

GONXHJA

 

Sa shpejtë u vyshk gonxhja,

Petalet e bukura rrëzoi për tokë.

E dogji vapa lulkuqen, tha sorra,

Bukuria i iku për lesh, kot...

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1