Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Mos më thuaj lamtumirë….

Mos më thuaj lamtumirë….

Font size: Decrease font Enlarge font
image Xhevahir Cirongu

       Poezi Xhevahir Cirongu

  Mos më thuaj lamtumirë….

     ( Kushtuar poetit Sejfulla Malëshova ‘’Lame Kodra’’ )

               

   Kohët ecin nëpër shtigjet e tyre

Ato me vehte marrin shtërngata shiu;

Dhe valët e lumit Vjosë aty ndaluan

Me vargun e Sejfullait u përqafuan.

 

Heshtjes memece dhe intrigës kohë

Largohuni prej meje u thoshte gjithmon;

S’pranonte elozhe ,as klithma korbi

Por, as hingëllimat e kalit të egër.

 

U gërvishë qielli nga retë e hirta

Fjalën e lirë si kuçedër ta gëlltiste;

Por s’mundi dot te ‘’Lame Kodra’’

Se rrënjët lisit në shkëmb ishin të forta.

 

Le të frynte acar i ftohtë

Bashkë me britmat Kaukaz- Moskë;

Me dashurinë e atdheut flakë ndezur në gji

‘’Lame Kodra’’ shkroi të bukurën poezi.

 

Mos më thoni lamtumirë ju lule të qërshorit,

As edhe ju lule të bardha të qershisë;

Tek ai lot që ra mbi atë shkëmb

Era e ngrohtë e fushës së  Myzeqesë

Përcjell çdo ditë nga një serenatë,

Por edhe nektarin e dashurisë në vargun tënd.

 

       Durrës, 10 Janar 2019

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1