Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Ai zog i vogel qe vdiq dje

Ai zog i vogel qe vdiq dje

Font size: Decrease font Enlarge font
image Drita Ademi

Ai zog i vogel qe vdiq dje

Ai zog i vogel qe vdiq dje
Asht kjo poezi
E djeshmja asht kjo poezi
Qe harrova ta shkruej
Kjo poezi ashte ajo lufta
Qe nuk e pajsha Baben, Nanen, Motren, vllaznit...
E flisja vet me vete ne nji telefon
038138....

Alo Prishtina , gjithcka heshtete brenda meje
E gatshme per cdoj lajm tragjik
Si fati i pushtuesve tane

Kjo poezi asht ajo drita e pare
E dashnise
Ne vend se ta shkrueje
Me puthe n'buze

Kur mbyllet goja
Njeriu shpreson
Ne ndryshimin e trupit
Te mendjes e te poezise...

Comments (2 posted):

Vasil Klironomi on 13/01/2019 14:35:22
avatar
E bukura Drita Ademi!
Ai zog i vogël që vdiq dje, mua më zgjoi sot,
se ju si perëndeshë; nga zog, e kthyet në poezi
dhe poezinë në lajm.
Ç’ far më shumë mund të bëj një poet-e?
I lumtur ai që nuk e shkroi, se ju puthi.
Drita Beqiri on 14/01/2019 16:12:46
avatar
Ju falenderoj z. Vasil, respekte!Drita

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1