Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Shën Skënderbeu

Shën Skënderbeu

Font size: Decrease font Enlarge font
image Nehas Sopaj

Nehas SOPAJ

 

SHËN SKËNDERBEU

 

Gur mbi gur – kalaja! 

Kala pas kalasë - qielli! 

Qe pesëqind vjet, jeta jonë - vdekje e gjallë! 

 

Gjersa ne mbetëm pa baba, 

me atdheun prej nga po derdhet gjithçka,

si nga një thes i shqyer i botës - prej vetvetes sonë,

 

ah, sa rëndë, sa rëndë marrin frymë shekujt! 

Kaq shumë sa as flaka, as toka, as uji dhe as ajri, 

s’arrijnë ta ngjallin vetëm një hir të Zotit Skënderbe,

stërgjyshi ynë i shenjtë!

 

Flijimit duhet t’i përvisheni nga fillimi, o njerëz, 

këtu ku po lëmë gjakun dhe eshtrat!

Comments (1 posted):

Guri Naimit D. on 10/01/2019 01:47:50
avatar
Pershendetie i nderuar Nehas Sopo,sa citoni me siper me atdhetarizem;Kupoleme gjakun dhe eshterat..!?Tu shtofte jeta.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1