Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | VJESHTË

VJESHTË

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vjollca Tiku Pasku

VJESHTË

Flokë të verdha dhe të kuqe lyhen vjeshta,
me te bardhë lyejnë zogjtë e reve në lartësi,
Uji i liqenit pasqyron ngjyrën melankolike
duke pritur buzët e gjetheve në fshehtësi.

Parku shtrohet me gjethe që bien 
paqja që sundon prishet nga kordelet e erës,
bukuri vjeshtore që zhvishet me elegancë ngadalë,
si vajzat që shijojnë dashurinë e parë të zemrës.

Ndjej brenda shpirtit violinën e vjeshtës,
sytë e horizotit drejtur nga ikja e dallandysheve,
ndjej vetminë e gurëve në liqen që do presin gjatë 
të përkëdhelin themrat e pushuesve dhe zhytësve

Të adhuroj flokartë vjeshtë e çasteve intime,
se ti ndryshon dhe melodine e zemrës time.

 

Comments (1 posted):

Vasil Klironomi on 14/11/2018 09:13:33
avatar
Vjollca Tiku Pasku,
një poete magjistare që kthen para syve tanë, penën në penel.
Urime!

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1