Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | VJESHTA

VJESHTA

Font size: Decrease font Enlarge font
image Bedri Alimehmeti

VJESHTA

Erdhe vjeshtë,
Si gjithnjë thjeshtë
Dhe njėherësh e beftë.
Por oh sa e heshtë!
Vallë dic na mban të fshehtë?
Për të na e thënë kot mbajmë shpresë.
Si dhe herë të tjera enigma do të mbetë,
Në heroglifet që bëjnë këto fletë
Në vallen e tyre të fundit tek bien lehtë.
Eh erdhe vjeshtë
Pemët ja dhe pak do mbeten zhveshë.
Larg njëri tjetrit ne të shkretë.
Dy gadishuj që zgjaten tutje në detë
Se ku venë se dinë as vetë.
Vec takim mes tyre kurrë s'do të ketë.
Vallë a dimë të përshtatemi në jetë.

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1