Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Circadian rhythm*

Circadian rhythm*

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vasil Klironomi

Circadian rhythm*

 

Fatmirësisht, më nderoj Natyra
dhe më fali hiret e kafshës.

Në ritmet e dritës

si luan
të shkumëzoj kufijtë që më përkasin
të ruaj muzën time.

 

Në çaste orgazme të më dëgjonit!

 

Atëherë është të më portretizojnë vegimin.

 

Në një të ardhme të largët, 
në qoftë se fosilin tim do të gjejnë,
ah sa doja shkencëtarët të thonë: «Ishte luan dhe mashkull» 

 

*-ritëm cirkadian

Vasil Klironomi

Comments (1 posted):

myslim maska on 16/09/2018 19:11:22
avatar
Nje poezi surrealiste,moderrne ne konceptim, origjinale, e fresket, me ndjenja te bukurfshehura.Pak natyraliste sic eshte e verteta reale e vazhdimesise se jetes...
"Ne nje te ardhme te larget
Neqoftese fosilin tim do te gjejne,
ah sa do doja shkencetaret te thone:
"Ishte luan dhe mashkull"

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1