Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | TURKESHAT TE MONUMENTI I SKËNDERBEUT

TURKESHAT TE MONUMENTI I SKËNDERBEUT

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vullnet Mato

Vullnet Mato                                      

 

TURKESHAT TE MONUMENTI I SKËNDERBEUT

 

U gjenda, kur turistët e një ekskursioni turk,
tek monumenti i Skënderbeut po pozonin.
Turkeshat kukuriseshin, nën piedestalin e gurtë,
për testikujt e mëdhenj, të kalit prej bronzi.

 

M’u duk sikur strategu u përkul përmbi jele,
dhe u foli bukurosheve që gajaseshin përdhe’:
“Stërgjyshet tuaja, më ndiqnin në Dardanele,
nga Izmiri, Stambolli, deri poshtë në Edirne;

 

Ato linin kokën atëherë, për mjekrën time,
por unë s’i përfillja, se në kokën plot halle,
bukuria arbërore më trazonte në mendime 
dhe prisja rastin, t’u prija shqipeve në male;

 

Ku pëllumbeshat fustanebardha të Arbërisë,

nuk shikonin kuajt nënvete, me kureshtje,

por cili nga trimat, kish shpatën e trimërisë,

më të madhe, për koka armiqsh në përleshje.

 

Ndoshta ju mendoni, se pas vdekjes time, 

na keni mbajtur pesë shekuj të pushtuar,

por miliona arnautë ngulën tek ju banimet

dhe me filozofë e prijësit u kemi drejtuar. 

 

Ndaj mos qeshni me të kalit, varur te shalët,
tani, kur gjoku ka ngrirë, nën ndenjëset e mia,
por vëreni shpatën time, që tmerroi sulltanët
dhe e ka farkëtuar, për gjithë shekujt historia!”...

  

Comments (1 posted):

Guri Naimit D.(Dh Xh) on 02/09/2018 14:15:10
avatar
Gjergj kastrioti Skenderbe
Me kranari e kujtojme !
Gjergj Kastrioti,Herroi Yne Kombetar
Sa jetoi,mendonte,luftonte per Atdhe
Ndaj pasuar,sa enderojme me rrespekt
Ai,turqeve-turkeshave,thene c'duhej.
Ty poet te lumte ajo pene atdhetare
Thene c'duhet,jo vetem atyre grave,
Gjergj Kastrioti Europes i tregoi
Se shprehte idealet e nje populli.
Me flamurin e tij 5 shekuj lufuam.
Pamvaresise nje jete perkushtuar,
E celnikosi ate,Lufta N.Clirimtare,
Shkojme sot krah botes Europiane.
Ne kete 550 vjetor te Heroit Kombetar
Luftojme per Unitet mbare kombetar,
Mbajme lart,flamur dykrenar SHQIPONJEN
Ne jete te jeteve,kranar do te valoje.
Lavdi e ne jete te jeteve shqiptare;
Gjergj Kastriotin,krenar-perkujtojme,
Trojet shqiptare historia i njeh
Sa shqiptaret kudo ndodhen per To;
BETOHEN.

Toronto 02-09-2018 Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1