Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | VERË E KUQE ME ERË DETI

VERË E KUQE ME ERË DETI

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vjollca Tiku Pasku

VERË E KUQE ME ERË DETI

Në frymën e dallgëve dëgjoj një pëshpërimë: 
“Të dua, të dua!” në gjuhën e kaltër ujore.
Ti vjen me një gotë vere të kuqe në dorë,
ta pish me fund në buzët e mia, tretësirën yjore.

Mrekulli, sepse ne pimë me gjithë poret e trupit, 
drithëruar nga zjarri i madh me verë dhe erë deti. 
Por këtë etje të pangopur, asgjë nuk mund ta shuaj,
asnjë burim, sado i lashtë, qoftë me verë mbreti.

Jam dehur me verë dhe me sytë e tu që hedhin lëmshe zjarri,
me petale trëndafilash që prodhon djersa e trupave tanë. 
Jam dehur nga dashuria për ty, i pari e i fundit në këtë jetë, 
me valën që mori psherëtimat e dashurisë, në bregun ku i lamë.

Vjollca Tiku Pasku

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1