Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | ATDHEU IM I DASHUR

ATDHEU IM I DASHUR

Font size: Decrease font Enlarge font
image Jusuf Zenunaj

ATDHEU IM I DASHUR

T'i dua edhe plagët qe more deri dje,
i shtrenjti, i bukuri imi atdhe !
T'i dua dhe bjeshkët nga sjell ujë lumi,
që i fali parija sikur ta kishte zënë gjumi !
E dua edhe pasjen e tê tjerëve,
dua dhe diellin që më djeg si n'pikvere
I dua xhepat e mi sikur dje edhe sot,
në vend të lekëve vë duart,
as verës s'i lë bosh.
I dua dhe lot e mi
në vend të bukës në sofër,
të dua atdhe më shumë se krejt botën... 

J.Z. 15 maj 2018

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1