Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | SHPENDIT PËR DITLINDJE

SHPENDIT PËR DITLINDJE

Font size: Decrease font Enlarge font
image Shpendi Topollaj

Kadriu uron:

 

Shpendi Topollaj, më 14 shkurt, në ditën e shenjtë të Shën Valentinit, ka ditëlindjen. 

Pak vargje për urim!

 

SHPENDIT PËR DITLINDJE

 

Linde ti në dit dashnije,

Porsi zog, në kohë furtune.

Nuk lakmon kurorë lavdie,

Veç aromë e djersë pune.

 

Ti o Shpend, me shokë shumë.

Nuk e di, kur bën pushim.

Se, dhe natën kur fle gjumë,

E braktis për një shkrim.

 

Fjala jote nëpër kuvende

Durrës, Prishtinë e Tiranë,

Si skulptor portrete gdhende,

Hedhur librash, anembanë

 

Tregimtar, me shpirt poeti

Kritik arti, romancier

Krahët ngjyen mbi valë deti

Kripur fjalën, bukur nxjerr.

 

S’shan askënd, nuk mban inat.

Në çdo çast mbetesh njeri.

Shën Valentini pati fat,

Te ty mbolli veç dashuri.

 

Pesëdhjet libra mban në duar,

derdhur shpirtin aty ke.

Fjala jote, zjarr i pashuar, 

Për shqiptari, e mëmëdhe.

 

Durrës më 13. 02. 2018.

 

Comments (2 posted):

Luan Çipi on 14/02/2018 18:19:11
avatar
Shpend Topallaj, meriton gjithçka të bukur, shkruar me vargjet poetike nga Kadri Tarelli.
I urojmë ditëlindjen e shenjtë, të behet dhe 100 vjeç!
Guri Naimit D(Dh Xh) on 14/02/2018 21:44:42
avatar
Nje vejrshe e perkryer se ka personazhin te tille te perkryer,qe s'gjejme dot fjale te shrkuajme per te Faleminderi i nderuar Kadri Tarelli qe e keni qare me ato vargjet e tua perle.Nje persosie vleresimi i merituar per ate pene si Shpend Topallaj.
Gjithe te mirt e shoqerofshin e MUZAT ju shtofshin.
Guri Naimit D.(Dh Xh)

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1