Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Atdheu dhe aspirina

Atdheu dhe aspirina

Font size: Decrease font Enlarge font
image Shahin Ibrahimi

 Atdheu dhe aspirina

 

LotÎt vizatojnÎ njÎ pjesÎ tÎ portretit tim

VarfÎria rri varur dhe spo e largojme dot,

Politika nga kutia e PandorÎs nxjerr hipokrizin. 

Premtimet e bÎra e nesÎrmja i sheh me ndot.

 

Jemi strukur nÎn peshÎn e kohÎs qÎ kaluam

«do stinÎ qÎ vjen, nuk ka mÎ shpresÎ,

Mohuam veten, prishÎm atÎ qÎ vet e ndÎrtuam

Dielli i demakracisÎ lindi me njollÎ tÎ zezÎ.

 

Sot ti je i ndotur, i varfÎr dhe i gjunjÎzuar

MbÎrthyer keqas kokÎn, prej politikÎs dhe krimit,

Pa prestigj, ligje, liri, me dinjitet tÎ ngujuar

Se agallarÎt majmen nÎn hijen e mashtrimit.

 

Na ÎshtÎ varfÎruar zemra nga mirÎsia

Se rrÎketÎ e fjalÎve, bÎhen pellgje epidemish, 

Taksat, dhe Ámimet qÎ rriten, ndjehet varfÎria

Deri kur durimi, do kthehet nÎ bishÎ.

 

Ty pÎr Ádo vit tÎ dalin brinjÎt jashtÎ

Se s'ka mÎ protesta, vezÎ dhe nota zÎmÎrimi,

Ushqehemi me O.M.GJ., sikur hamÎ kashtÎ

Dhe pÎrtypim urrejtjen, si metaforÎ mohimi.

 

Atdheu pÎrtyp ditÎt si kofshÎt e pulÎs

BaballarÎt e kombit "dashurojnÎ LimuzinÎn",

Ne mÎ lopatÎ nÎ dorÎ, nÎ kÎrkim tÎ punÎs

Ata nga JASHTÀ pÎr vete, sjellin "aspirinÎn".

 

Sot zÎri i arsyes, na fton tÎ ngrejmÎ zÎrin

Tenderat, gjyqet, vizitat janÎ mjete fitimi,

Plazhet, minierat, agrumet, nuk qeshin mÎ

E ardhmja jonÎ, laget si njÎ ditÎ me shi.

 

Ka kohÎ qÎ "kokat e mÎdha", nÎ kor po ulÎrijnÎ

Se thithim dot ajrin tÎnd, qoftÎ dhe njÎ ditÎ,

MallÎkimi jonÎ, nÎ mos sot nesÎr, do ti pÎrpijÎ

Popullit nga rrezatimi yt, do ti ndrijnÎ sytÎ. 

 

   Travaliato         04- 06- 2017

 

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1