Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | TROJA NË TRI KOHË

TROJA NË TRI KOHË

Font size: Decrease font Enlarge font
image IRENA GJONI

IRENA GJONI

TROJA NË TRI KOHË

(E pabotuar)

 

Çapitem mes rrënojave të Trojës. 

Këto gërmadha më flasin me memecërinë e tyre.

Por unë dua zërin tënd të kthjellët

si shndritja e shkëlqimi ageve të këtij qytetërimi 

para se të kishte një Parid e Helenë;

 

Para se deti të ishte tërheqë në thellësi të tij, 

si një përbindësh i verbuar nga tmerri, 

ku paqen e gjen në verbëri dhe heshtje 

për të mos dëshmuar tradhëtitë,

as dashuritë e mëdha të lëna përgjysmë,

as zjarrin e kasaphanën e natës së kalit;

 

As shpinën e kreshpëruar dallgësh,

ku barti heronj e viktima 

nëpër të njëjtat shtigje ujërash,

por të shenjuara nga ora e lundrimit:

Disa të gjakuara nga rrjedha e dejeve trojane;

Të tjerat të metalta nga tringëllima monedhash 

e hiresh robinjash trofesh akeje.

 

Çapitem mes rrënojave të Trojës, 

penguar mes pirgjesh shpatash të ndryshkura.

E harruar mes tyre, një guackë nga deti i dikurshëm,

si shpresë për të mësuar të pathënat e sekretet.

 

Te kjo guackë është strehuar tingulli.

Muret e zëshme të Trojës së Rrënuar, 

ia dërgoj Helenës së shekujve të ardhshëm...

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1