Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | E PANJOHURA

E PANJOHURA

Font size: Decrease font Enlarge font
image Arqile Gjata

E PANJOHURA

 

…Sa po lexova një shkrim

për disa drurë

rritur lartësive,

midis gurëve

ata ndizeshin zjarr.

Kur perëndonte diellit

ata drurë qanin,

mërdhinin!

Përëherë të ëmbël,

pas disa orësh

bashkonin krahët,

të dashuruar rriteshin...

 

Si në legjendë,

nga puthjet

avuj nxirrnin, ngjiteshin lartësive…

 

Nëntor 2012

 

ÇUDITEM..!

 

Çuditem me fytyrën tënde

flokët ta kanë shtuar buzëqeshjen,

në ato pak çaste që puthem me ty

ti më prek në fshehtësi

dhe kur flasim me theks të veçantë

skuqesh si mollë e kuqe.

Ti kafen e pi larg meje,

dëshirat e trupit tënd më thërrasin me mall

të vi tek ti...

dëgjoj hapin tënd nëpër ajër,

 portreti yt

buzëqeshjen ma freskon.

Përsëri çuditem

se si vargjet ta kanë lëmuar fytyrën,

si model dashurie shndrit nëpër ditët e javës

një muze ndjenjash fytyra jote,

aty jam dhe unë i humbur..!

 

Janar 2014

nga A.Gjata

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1