Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | Zëri I Shqipes

Zëri I Shqipes

Font size: Decrease font Enlarge font
image Jashar Selamaj

Zeri I Shqipes

1.
Klithm e jehon mbi alpet Shqiptare
I veshtron plaget nga bishat barbare
Rrebeshi i eger e shtrengata gjakatare
Lufte, lufte per qeshtjen kombetare...

2.
Zeri i shqipes qiellin e ndau ne dysh
Na pjeken e na kane rjepur ne Nokshiq
Cikloni me gjak te shqipes deri ne Nish
Ah,thrret gjaku i Isa Boletinit ne Podgoric.

3.
Ah, pes shekuje gjakpirsat e Perandoris
Me gjak i shtypen kryengritjet e Shqiptaris
Sot me dalin ca gjak prishur,si duroje dote
E mohojne kombin, mallkoje o i madhi zot.

4.
Serbi,shqipen asnji here nuk e ke trembe
Nji qind vjet shqipja me zorr neper kembe
Ka me ardh koha keni me renkue nga gjaku 
Ka me u trishtue toka e qielli, femija dhe plaku.

5.
Gjaku ece, si lumi mbi dhe edhe nen toke
CAMERIA e Ilirida dhe Lugina e Presheves 
Jane dete dhe oqeane me gjak e jo nji grop
Tani leviz e mos ec, si Breshk bushter evrop.

6.
Zeri shqipes bubullim mbi krahet e kreshtave
Evrop, jemi ngop dhe zhgenjye me genjeshtra
Me mirkuptim te bashkohem, e thot edhe zoti
Ose me lufte , sikuri e bashkoje Gjergj Kastrioti.

Jashar.Selmanaj.

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1