Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | POEZI | PARA FILLIMIT TË FESTIVALIT TË TEATROVE NË BUTRINT

PARA FILLIMIT TË FESTIVALIT TË TEATROVE NË BUTRINT

Font size: Decrease font Enlarge font
image Agim Mato

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lotoret prej terrakote, të plasaritura, 

të çara nga kripa dhe acidi i syve njerëzorë,

ndiejnë t’u njomet hiri i tragjedive

prapa xhamave të muzeut në Butrint!

 

Përse i mblidhnin lotët e nënave,

për llogari të kujt hyu 

arkivohej pikë-pikë dhimbja 

dhe hidhërimi i tyre?

 

Kush do ta pinte kupën e vrerit 

të vendosur bri të vdekurit

në rravgimin drejt jetës së përtejme?

 

Po dënesat, ulërimat, logoritë,

ofshamat, ç’enë do t’i mblidhte? 

 

Në ç’mite do të strehoheshin

flokët e shkulura, faqet e çjerra

dhe do të shfaqeshin në koret 

e vajtojcave antike të tragjedive?

 

Vepra e kujt tragjediani

e ka radhën të luhet sot

në skenën e teatrit, 

këtu në Butrint?

 

Ç’ hata e lashtë 

do të ringjallet para nesh

për t’u barabitur 

me tragjeditë e sotme të planetit?

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1