Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | POEZI | Requem për FREDERIK RRESHPJEN

Requem për FREDERIK RRESHPJEN

Font size: Decrease font Enlarge font
image Përparim Hysi

Requem për FREDERIK   RRESHPJEN  *
            (cikël me poezi)


Nga  Përparim   Hysi


Requem për Frederik RReshpjen  *


"Një fllad mbrëmjeje më mbështolli"**
( me vete kisha "luanët e fëmijërisë që pinë ujë tek pusi i vjetër")
Aty, në Rmajë më solli,
Bashkë me "Saadinë, ... me një turban vese".

Në korie gjeta një "dre që derdhte lot për ty"
"Një gjethe u bë zok..." e pigëroi mbi pemë
"Pikëlloi mbi varr një kalë i zi"
Për ty, POETIN  BOHEM!

"Një ylber doli nga planete të panjohura"
Për ku? Për ku, udhën e ka nis?
"Zbrisje ti nga qerre të lodhura"
Në kokë kurorën si Princ!

Se ti je PRINC I LIRIKËS SHQIPTARE
(se vije si "zgjuar nga një gjumë me balada")
Fali, o PRINC, të varfërat vargje!
"Një hënëshiu për ty shkruan një "Iliadë".

* ka vdekur më 17 shkurt 2006
** në thonjëza janë vargje nga Frederik Rreshpja

                 Tiranë, 16 shkurt 2017

   TURP!!!

Asnjë nga shtetarët tek varri i POETIT!!!
(Ajme! Sa turp që është! Sa turp!)
Braktisja e POETIT është turpi i shtetit
Shtet! Tash haje turpin me bukë!

Turp për ty që je kryeministër
(I apasionuar pas letërsisë)
Por më tepër, o ti i"çkulturës" ministër
Që nuk ditën  të nderonit një PRINC!

Se Frederik Rreshpja është PRINCI I LIRIKËS  SHQIPTARE
Ministri i Kulturës duhet të ishe në ballë
Ky veprim që bëtë, në SHkodër quhet "marre"
Për mua, kot që rroni gjallë!

Ministri i Kulturës u bë eunuk
Veshi "këmishën e forcës" si militant!
Kurrë nuk kini për ta shlyer atë turp
Rreshpja si Poet është diamant!

Alo! Alo! Qeveri! (duket nuk dëgjon nga një vesh)
Unë si qytetar, qeverinë e kam  lënë në"provim në vjeshtë"
Nga larg, i nxehur, ngre zërin dhe bërtas:
-Ministri i ç(kulturës), të kam lënë në klasë.

            FLORIDA, 18 shkurt  2006

Një homazh i"gjysmuar"
     "... me nismën e ministrit të ç"(kulturës" do bëhet një koncert-homazh
    për të ndjerët,Ibrahim Kodra,Kel Kodheli dhe Vath Korreshi"
                              Nga shtypi

Dikush mungoi në këtë koncert-homazh
(Si Lipe Shtogu është lënë pas listës)
Ky nuk është homazh, por është "mish-mash"
Ministri i ç(kulturës" pa kokrrën e kripës.

Siç duket, ende "nuk e kanë marrë vesh?!!!"
Se bashkë me këta, iku dhe FREDERIK  RRESHPJA!
Mos kujtoni, ministër, se ka ende sylesh
Ndaj në këtë homazh , nuk më rri mirë "festja".

Po si mund të harrohet LIRIKU I BUKUR
Që vjete të tëra i kaloi në qeli?
Ministër, nga mendësia je "turbull"
Kur bën sikur s'njeh një POET si ai!

Prapavija e kësaj "harrese" është e lexueshme
Se FREDERIK RRESHPJA qe opozitar"
Qeveri dhe ministër s'kini bërë gjë më të turpshme
Nga mendësitë jini provincialë.

         FLORIDA,  28 shkurt 2006

                   Tiranë, 16 shkurt 2017

Comments (1 posted):

Vasil Vasili on 17/02/2017 09:56:39
avatar
Te bukura! Me dashuri per Rreshpjen,me mllef per ata qe na perfaqsojne, qe jane pa poezi ne shpirt.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1