Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | OPINIONE

OPINIONE

image

NË KUJTIM TË ISH-AMBASADORIT LUBLIN DILJA

NË KUJTIM TË ISH-AMBASADORIT LUBLIN DILJA – ME RASTIN E 60-VJETORIT TË LINDJES Nga Frank Shkreli Me 10-Tetor të këtij viti, ish-ambasadori i Republikës së Shqipërisë në
Full story
image

Vilhelme Vranari është një shkrimtare tanimë e mirënjohur

Uran Butka  PËRURIMI I STUDIMIT “RRUGËTIMI FILOZOFIK I PROF.DR.ISUF LUZAJT”         I  AUTORES VILHELME VRANARI HAXHIRAJ “MJESHTRE E MADHE”.    Uran Butka-studiues, historian, drejtor i Institutit të ...
Full story
image

Opinion për librin në Poezi-Prozë: "DËBIMI"të shkrimtarit HAMIT SIQECA

Opinion për librin në Poezi-Prozë: "DËBIMI"të shkrimtarit HAMIT SIQECA Me shkrimtarin HAMIT SIQECA, kisha pirë një kafe në nxitim e sipër te Omonia. Por u desh një ...
Full story
image

Ky libër i ri, është një kënaqësi e veçantë estetike

DOLI NGA SHTYPI I SHTËPISË BOTUESE ”BOTIMET MALE” LIBRI I KATËRT, “AH, SIKUR TA DIJE!” I POETESHËS GJENIALE, MIMOZA ÇOBO, E NJOHUR NGA LEXUESIT, SI ...
Full story
image

Mbi tezën “Miti nacionalist në letërsinë shqipe nga De Rada te Kadare

Mbi tezën “Miti nacionalist në letërsinë shqipe nga De Rada te Kadare Minella Aleksi Një rastësi më ngjalli interesin për tu thelluar në temën e shumë diskutuar ...
Full story
image

ABC -ja E MANASTIRIT ME SAÇ E SHPUZË DHE PA BUKË MISËRI NË ÇEREP

  (Shkrim lamtumirës për mikun tim Gaçi, në Luftën  me penë dhe armë për shkronjat shqipe)…    NGA KALOSH ÇELIKU            Arsimi dhe Kultura shqiptare, moti kohë ka qenë e ...
Full story
image

SHIHEMI NË TIRANË...

     SHIHEMI NË TIRANË... -Aty ku “përleshen” kujtime dhe ëndrrat e bukura- Ne  të ikurit kemi një shprehje të mallshme: “Shihemi në Tiranë...”. Dhe lutemi sinqerisht që kjo ...
Full story
image

AH! KËTA PESHQIT!!!

 AH! KËTA PESHQIT!!!      Prej më shumë se një dekade, sidomos në prag të fushatës për zgjedhjet parlamentare të vitit 2013, dhe më pas, popullit shqiptar ...
Full story
image

TAKIMI I KRETËS HISTORIK APO SPORADIK?

  I.- Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar? Të nderuar miq, bashkëkomunitarë, ju uroj që familjarisht të jeni shëndoshë e mirë.Tek ...
Full story
image

A do të luajë Qeveria e Ramës në Kazinonë e Kryetarit të Bashkisë?

A do të luajë Qeveria e Ramës në Kazinonë e Kryetarit të Bashkisë?   Duke u rritur edhe një budallallëk tjetër i paparë ndonjëherë më parë ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1