Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | NDRYSHE

NDRYSHE

image

“E ka thënë TEFA!..”

“E ka thënë TEFA!..” -Në nderim të Karikaturistit të shkëlqyer shkodran Shtjefën Palushi (TEFA), 28.06.1943 – 17.08.1985.                     1.                   Tefa…                   Polifotoja e
Full story
image

23 TETOR 1871 ASHT LE AT GJERGJ FISHTA

  HISTORINË  E VERTETË TË VERIUT KERKONJE NDER FERRA!.. Asht kenë një thanje e moçme: “Asht e vështirë me gjetë me mend shka bahet pa mend!” ...
Full story
image

TËRBAÇI. PASURIA KOSTUMOGRAFIKE DHE MAGJIA E POLIFONISË FEMËRORE.

TËRBAÇI. PASURIA KOSTUMOGRAFIKE DHE MAGJIA E POLIFONISË FEMËRORE.   Kostumi folkorik i vajzave të Tërbaçit si identitet shpirtëror, (jo material), por edhe material në Labëri dhe në ...
Full story
image

HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE SHQIPTARE

Me shkas: me rastin e kthimit të Hasan Prishtinës (Shtatores) në Vendlindje, në Vushtrri      HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE  SHQIPTARE             Mue n’idenë teme patriotike ...
Full story
image

KRIJUESI MUHARREM KURTI, VAZHDON TRADITËN E KRIJUESVE TË MËDHEJ NGA GJAKOVA.

  KRIJUESI MUHARREM KURTI, VAZHDON TRADITËN E KRIJUESVE TË MËDHEJ NGA  GJAKOVA. Gjakova,njëra ndër qytetet më të njohura të kulturës letrare në Kosovë e jo vetëm,vazhdon me ...
Full story
image

Ky libër botohet me të bëme dhe anegdota të mbledhura në fshtrata e Drenicës

Deli Smaka DOLI NGA SHTYPI ”ABRIJA DHE SHPIRTI I FSHATIT” I SOKOL DEMAKUT Libri ka 86 faqe dhe është botuar nga kuadër të Redaksisë së revistës ”Dituria” ...
Full story
image

Zaim Tollja, zëri i veçantë i një profesionisti

    Nga Dukagjin HATA   Muzika është arti i dashurisë, që buron nga shpirti dhe derdhet në mijëra tinguj e nota, në ujëvarën e së bukurës, që ...
Full story
image

Druvarja e lodhur.

Druvarja e lodhur.   E lodhur është një percaktim i nxituar. Mbase rri e trishtuar, pa shpresë ta paguajnë për kërcunjtë që ka prerē. Xhulia, mbesa ime ...
Full story
image

Kalvari "Koprencka"

Nga  Qatip Mara SFIDAT E JETËS TË INTELEKTUALIT ATDHETARIT TË PËRKUSHTUAR SHQIPTARO-AMERIKAN  ABDYL ALI  KOPRENCKA Në diasporën shqiptare në Nju Jork atdhetari përkushtuar me shpirt të lartë ...
Full story
image

KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT ?

KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT ? Theofan Stilian Noli, lindi në İbrik-Tepe (Qytezë), lokalitet shqiptar në Thrakën Lindore të Turqisë Europiane, më 6 janar ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1