Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ESE | ...." Nga vogelushja Xhuli... sot eksperte kontabel e sukseshme..."!!!

...." Nga vogelushja Xhuli... sot eksperte kontabel e sukseshme..."!!!

Font size: Decrease font Enlarge font
image Pirro Minella

...." Nga vogelushja Xhuli... sot eksperte kontabel e sukseshme..."!!!

...I kisha premtuar se do te shkoja tek studioja e saj. E solli rasti. U gjenda tek zyra e Xhulit. Nuk e priste, u perqafuam se kishim kohe qe nuk ishim takuar megjithese Fcb na sillte cdo dite komunikim. U ulem tek lokali para zyres se saj dhe filloi bashkebisedimi....
.....Kemi qene komshinj ne nje hyrje tek Xhaxhurret. Une student ne vitin e dyte, kurse para meje nje femije ne rritje, e urte e sjellshme. Ashtu u rrit para syve tane. Vitet iknin dhe Xhuli ishte tashme nje gjimnaziste e urte dhe teper e dalluar ne mesime.
.....Por nje dite Xhuli u be kolegia ime ne zyre. E gjeta ne Bashki Elbasan, kur une fillova pune si shef finance. Ishte bere profesioniste. Punuam shume, une e kisha mendjen te mbledhur ne dokumentacionin financiar, se Xhuli ishte teper e sakte dhe korrekte.
.....Nje pike te dobet kishte Xhuli jone. Ate orarin ne mengjes. E bente gatin cunin e vogel dhe me vrap turrej per ta cuar deri tek stadiumi. Kur vinte ne pune ora kishte kaluar 8 e pak. Hynte ne zyre. Por floket nuk kishte kohe ti rregullonte, ato ishin te ngaterruara. Por njerzilleku duhet te fuksiononte. E therras nje dite dhe i them:
-Nuk ka problem nese se vjen me gjysem ore me vonese, per pune e mire qe ben do te tolerojme ne kete drejtim....
.....Por sot kam para nje femer te plotesuar. Te urte, te qete dhe mbi te gjitha nje profesioniste te vertete.Mbaj mend kur mori titullin e Ekpsertes Kontabel ishte akoma ne Degen e Tatimeve ne Bashki, isha ne Elbasan e takoj dhe i them:
-Shkeputu sa me shpejt dhe do me kujtosh.
Ja kujtova sot dhe ajo qeshi nen ze.
Ka ngritur nje zyre teper te mire me pune dhe teper korrekte.
-Kam pyetur per ecurine tende Xhuli- i thashe. Ajo qeshi dhe me tha:
-Faleminderit Pirro e di qe je i sjellshem dhe keshtu do te ngelesh per mua nje njeri social.
....Pastaj biseda kaloi ne familjet tona, tek njerezit e perbashket qe njohim, kujtuam dhe disa nga njerezit tane qe nuk i kemi me....
Erdhi koha te largohesha. Flm Xhuli per kohen qe kaluam dhe per konsideraten tende......
Pirro Minella

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1