Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | LAJME

LAJME

image

NIKO SUDARI, PËRKTHYES I KOLLOSËVE TË LETËRSISË BOTËRORE

Kadri Tarelli shkruan.   Veprimtari Në mbasditen e 25 korrikut, 2018, në sallonin e artit “Sigal”, në Durrës, u organizua një takim me përkthyesin e njohur Niko Sudari,
Full story
image

NDROI JETË MINELLA KONOMI, VETERINARI

    Nga familjarët u njoftua se, në moshën 84 vjeçare, në Tiranë,  pas një sëmundje të pashërueshme, ndërroi jetë vlonjati Minella Mantho Konomi, një nga mjekët ...
Full story
image

ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH…

Nderim e kujtim: ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH… (Përurohet seria me 10 libra të tij, në Akademinë e  Shkencave të Shqipërisë) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e studiues   Me ...
Full story
image

Vullnet Mato çmimin e parë, dekoratën “Frang Bardhi”

Dekorata “Frang Bardhi” për poetin Vullnet Mato    Dje, në një drekë me krijues, shkrimtari Agron Shele, përfaqësues i jurisë së konkursit poetik “Atunis” të Brukselit, i dorëzoi poetit ...
Full story
image

Shqiptari që pushtoi oazën e famshme të meditimit spiritual

Remzi Salihu      Qendra më e njohur spirituale ku zhvillohet ky mision njerëzor i pastërtisë shpirtërore, quhet Pune, Indi. Pikërisht në këtë vend, gjegjësisht në Ashramin OSHO, ...
Full story
image

Shoqata Mbarëkombëtare Atdhetare Kulturore “Labëria”, vlerëson mësuesin, poetin dhe folkloristin Lefter Teki Haxhiraj, pas vdekjes 1942-2014

Shoqata Mbarëkombëtare Atdhetare Kulturore “Labëria”,            vlerëson mësuesin, poetin dhe folkloristin         Lefter Teki Haxhiraj, pas vdekjes 1942-2014                                         DIPLOMË                       “MIRËNJOHJE E LABËRISË”                                    I jepet      Poetit lirik, një vlere të folklorit polifonik,autorit të “Xinxërfilles”,   Lefter ...
Full story
image

IKU NJË MODEL I ARSIMIT SHQIPTAR

IKU NJË MODEL I ARSIMIT SHQIPTAR   PROFESOR MELEQ SKËNDAJ I PËRKET PAHARRIMIT[1]   Modeli shembullor i mësuesit me dritë   Nga MSc. Albert HABAZAJ   Meleq Skëndaj na la për të qënë ...
Full story
image

Për Lurën dhe lurianët

  Shoqata “Lura jonë”, një alternativë e hapur për Lurën dhe lurianët   Udhëtimi drejt Lurës është gjithmonë suprizues e befasues, sidomos për një lurian, që vazhdimisht ...
Full story
image

FADIL HASA DO TË MBETET NJË NGA YJET MË TË NDRITSHËM TË HUMORIT SHQIPTAR

        Të nderuar të pranishëm në këtë çast ndarjeje me mikun tonë të paharruar, artistin e merituar, Fadil Hasa! Kur ndjeva detyrimin moral që të shpreh pikëllimin ...
Full story
image

KAMPIONI I TENIS WIMBLEDON 2018

Fritz RADOVANI   NOVAK  GJOKOVIQ FITOI  TITULLIN  E  69        KAMPIONI  I  TENIS  WIMBLEDON  2018   15 KORRIK 2018: WIMBLEDON  LONDER… ORA 23.10’ Tenisti Novak GJOKOVIQ ishte perballë tenistit Kevin ANDERSON.  Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1