Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | LAJME | Çmimet e një festivali karakteristik

Çmimet e një festivali karakteristik

Font size: Decrease font Enlarge font
image Kristo Çipa

Çmimet e një festivali karakteristik

Nga Kristo Çipa

 

Mbremjen e djeshme ka perfunduar Festivali i Pare i Iso-Polifonise “ Netet e Bejkes se Bardhe” .

Ne kete eveniment kane marre pjese 12 grupe polifonike nga 8-te Bashki te vendit me gjithesej 140 polifone. 
Ky festival u cilesua si “Ringjallja e Kenges Vençe “ ne Bregdetin e Himares . 
Ne fund te fesitivlit u kurorezun per performancen me te mire 3 grupe polifonike.

Çmimi “Haxhi Dalipi” - grupi Kaonet- me kengen “ Jesh jetim i mjeri”
Çmimi “Lefter Çipa”- ju dha grupit “Lunxheria” per vallen Lunxhjote
Çmimi “Maliq Lila”- ju dha grupit “Krojet e Velçes” me kengen “ U pergjak Bregdeti”

Gjate ketij evenimenti u shperndane edhe 7-te çmime individuale:

“Kengetarja me e mire” -Ermioni Merkuri
“Kthyesi me i mire” -Elsid Gjoka 
“Hedhesi me i mire” -Vendim Kapaj

Gjithashtu u vleresua me cmimin e autorit Kristo Çipa per tekstin me te mire “ Ra nje lot e lagu syne”
Gjate ketyre dy neteve ajo qe ra ne sy ishte pjesmarrja e polifoneve te rinj te cilet u kurorezuan me tre cmime Inkurajuese:

Eleni Prifti 
Fjorelo Barjamaj
Rudian Ziai

Po ashtu, gjate ketyre dy diteve u organizua edhe Festivali i Tufave “Bejka niset per verim“. 
Ky eveniment eshte i pari ne kete lloje ku u ndane edhe 4 çmime.

“Tufa me e mire” - Simo Bala
“Çjapi me i mire i tufes” - Angjello Beleri
“Dashi me i mire i tufes”- Jani Buta 
“Bejka me e mire e tufes”- Milto Gjiçali

Festivali u mundesua me sponsorizim te Postes Shqiptare dhe Bashkise se Himares dhe zgjati dy dite e dy nete.

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1