Navigate archive
first first August, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | LAJME | Shuhet karikaturisti i njohur Dhimitër Ligori

Shuhet karikaturisti i njohur Dhimitër Ligori

image Valeria Dedaj

Shuhet karikaturisti i njohur Dhimitër Ligori

 

Karikaturisti Dhimtër Ligori (1934-2019 Tiranë) është shuar nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ai rridhte nga një familje zanatçinjsh, babai kishte prirje për pikturë, punoi si teknik bulmeti edhe ndikoi shumë në rrugën e artit që Dhimitër Ligori ka bërë. Në vitin 1949 ai hyri në Liceun Artistik në degën e Arteve figurative.Ndërsa, sot konsiderohet edhe si i fundmi i plejadës “Hosteni”, i cili e nisi krijimtarinë e tij, rreth shtatë dekada më parë, si bashkëpunëtor i jashtëm si saj. Ligori shquhet për kombinimin e elementëve të veçantë të pikturës së kavaletit me karikaturën grafike.Temat universale kanë qenë prioritet i krijimtarisë së tij. Gjurmët që ai ka lënë në karikaturën shqiptare janë të pashlyeshme edhe janë vlerësuar me shumë çmime brenda edhe jashtë vendit. Krijimtarinë e tij, si karikaturist ai ia dedikoi profesorëve të tij në Lice, Sadik Kacelit dhe Nexhmedin Zajmit.Dhimitër Ligori së bashku me Shtjefën Palushi, Zef Bumçin, e më pas Ilir Pojanin, Agim Sulën etj., janë artistët të cilët kanë lënë gjurmë në artin e karikaturës.

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1