Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | LAJME | Vallja e Krushqve në kompozim skocez

Vallja e Krushqve në kompozim skocez

Font size: Decrease font Enlarge font
image Hysamedin Oruçi

Vallja e Krushqve në kompozim skocez

Hysamedin Oruçi

Kompozitori i famshëm i kishës dhe muzikës kishtare dhe asaj tjetër, James MacMillan, një katolik skocez, shkruan në numrin e ri të revistës Chatolic Herald se nga 3 gushti; (E diela e dioqezave katolike angleze) se në muajin shtator djali i tij do të martohet me shqiptaren Kleida, dhe për këtë rast ai e kompozoi për organo Këngën e njohur të Folkeve Kombëtare Kusha Kruske, Kënga e Krushqve. Kjo martesë do të mbahet në kishën e vjetër në Cummock, Skoci. Kjo pjesë do të luhet kur çifti i ri solemnisht të hyjë në altar, në vend të marshimit të zakonshëm të Mendelsohn. Nusen do ta shoqërojë në altar baba ii saj Ilir Pisha dhe me këtë rast në kokë mbajti plisin shqiptar, qeleshen shqiptare. Vallet ishin në traditën e valleve shqiptare. Familja e Kleidës është katolike dhe u vendos në këtë vend rreth vitit 2000. Të afërmit e Kleidas në Tiranë morën viza për të ardhur në martesë.

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1