Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | LAJME | Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi

Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi

Font size: Decrease font Enlarge font
image Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi

Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi. Studentët nga vende të ndryshme të botës kanë filluar të aplikojnë për edicionin e dytë të AAB Summer Academy. Edicioni i dytë i Shkollës Verore, organizuar nga Kolegji AAB, AAB Summer Academy, tashmë ka shpallur thirrjen për aplikim të hapur për të gjithë studentët e interesuar. Ndryshe nga viti i kaluar, këtë vit Kolegji AAB ka zgjeruar ofertën akademike të Shkollës Verore, duke ofruar tri module, si:

Të Drejtën Ndërkombëtare, të Drejtat e Pakicave dhe Zgjidhjen e Konflikteve në Kosovë dhe Ballkan;

Migrimi, Diversiteti dhe Rritja Ekonomike - rasti i vendeve të Ballkanit Perëndimor;

Komunikimi ndërkulturor dhe harta gjuhësore e Kosovës - gjuhët, dialektet dhe varietetet e folura në Kosovë dhe aspektet e tyre sociale dhe gjeografike.

Akademia Verore e AAB, do të mbahet gjatë datës 13-24 gusht 2018, në Kolegjin AAB, ndërkohë që programi, edhe këtë vit do të përmbajë vizita turistike dhe studimore.

Akademia Verore e AAB tashmë është shndërruar në një tërheqje dhe ka filluar të njihet si një përvojë e pazëvendësueshme në Ballkanin Perëndimor, për studentët evropianë dhe më tej.

Kjo është dëshmuar më mirë, që nga edicioni i parë, me pjesëmarrjen e studentëve nga shumë vende të botës, si: Kanadaja, Franca, Gjermania, Turqia, Belgjika, Lituania, por edhe nga rajoni: Kroacia, Shqipëria dhe Serbia, të cilët ishin më të kënaqur.

Akademia Verore e AAB-së, përveç moduleve të saj të posaçme me pedagogë ndërkombëtarë dhe lokalë, gjithashtu ofron një program të pasur që përmban udhëtime studimore në vendet më të mira të rajonit.

Pjesëmarrja në Akademinë Verore të AAB-së është e veçantë për faktin se pjesëmarrësit ndërkombëtarë kanë mundësi të rrallë të vizitojnë tre vende në të njëjtën kohë, si Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria dhe të shijojnë atraksionet e tyre më të rëndësishme në një kohë shumë të shkurtër.

Gjatë edicionit të parë, studentët pjesëmarrës vizituan vendet më interesante turistike të rajonit si Gryka e Valbonës në Shqipëri, Kanioni i Matka në Maqedoni dhe vendet më të bukura të Kosovës: Prizreni, Rugova dhe shumë atraksione të tjera.

Përmes kurseve dhe turneve, pjesëmarrësit ndërkombëtarë do të jenë në gjendje të mësojnë për historinë e trazuar të këtyre tre vendeve dhe do të kuptojnë se pse janë të rëndësishme në ruajtjen e paqes në Evropën Lindore.

Studentët do të mësojnë për kulturën dhe trashëgiminë e pasur të Kosovës dhe pjesët shqiptare të këtij vendi të Evropës, ata do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me studentët e Kosovës si rinia më e re e Evropës dhe të ndajnë përvojat e tyre me studentë të tjerë nga pjesë të ndryshme të Evropës .

Pjesëmarrësit do të qëndrojnë në Prishtinë, kryeqytetin e biznesit të Kosovës, arsimit dhe kulturës. Prishtina është një mjedis i sigurt për ndërkombëtarët dhe karakterizohet nga mikpritja që qytetarët e saj kanë. Përveç aktiviteteve programore, pjesëmarrësit do të jenë në gjendje të shijojnë natën e mrekullueshme të Prishtinës me klube të natës dhe bare në çdo cep.

Aplikimi për edicionin e dytë, i cili u hap ditë më parë dhe do të zgjasë deri më 31 korrik 2018, tashmë ka sjellë disa kërkesa.

Comments (1 posted):

Guri Naimit D(Dh Xhoga) on 12/07/2018 13:54:57
avatar
Na gezoni sa ne frymezoni-vellezerit tane ne Kosoven kreshnike, qe gjithnje i ka paraprire dhe paraprin,kombit tone.

Faleminderi penes suaj z.Sam Francis,(Te madhin Sami Frasheri me sillni), per sa na informoni.keq me vjen mua gjyshit,nje jete pasionant i ketyre puneve..ne Tirane e deri keto vite ne emigracion. Me vjen keq kete vere ketu ne Toronto,gjindem shendterisht jo mire,( nje ishemi cerebrale kaluar) e nuk po i ndjek keto veprimtari.Qe ka e di.Po me terheq vemendien,ardhur nga atdheu yne shqiperia,nje zonje e nderuar VEPRIMTARE, mesuese nje jete sot pesioniste,Lumturi Vladi quhet dhe po shoh nga mediat me nje Aktivitet individual per ta patur zili.Komunikon me te gjithe ne fejzbuk,sa nxit veprimtari.Sa lexova ne nje koment, deri me kryeministrin e vendit do beje nje takim keto dite ne Toronto.Pa tjeter qe do jete interesant. Le te kemi pasues te tille si,Lume Vladi,sa ai aktiviteti juaj te nderuar miq ne Kosaven tone. Urime dhe sukses nga une 82 vjecari "Pasues Veterani"fatkeqesisht,ngujuar ne "kasollen e Galigatit"mes Torontos.
.. Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1