Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | LAJME | Mbrëmja e leximeve me poeten e njohur ILIRIANA SULKUQI

Mbrëmja e leximeve me poeten e njohur ILIRIANA SULKUQI

Font size: Decrease font Enlarge font
image Iliriana Sulkuqi

Mbremje leximesh te KUVENDI 
 
ALBANIAN AMERICAN CENTER “ KUVENDI” (AACK ), në të cilen përfshihet edhe Revista “ Kuvendi” , me datën 17 qershor 2018, ditën e e dielë, në KAFE “KUVENDI” organizohet Mbrëmja e leximeve, tashmë një traditë e shtuar në veprimtaritë tona, me poeten e njohur ILIRIANA SULKUQI, në qendër të veprimtarisë. Poetja do të jetë e pranishme edhe me një triologji poetike të poetëve që na kanë lënë fizikisht, si: Frederik Reshpja, Ndoc Gjetja dhe Betim Muço. 

Në programin e kësaj Mbrëmje leximesh, do të lexohet e do të flitet për krijimtarinë e Ilirianes, e njohur si “Poetja e dashurisë”, si dhe krijime nga Univerrsi Krijues i disa poetëve e shkrimtarëve që, fizikisht na kanë lënë. Për këtë , poetja Iliriana Sulkuqi, ka botuar në vazhdim të kolanës: “KUJTESE” edhe libërthat antologjikë me krijimtarinë më të mirë nga Frederik Reshpja, Ndoc Gjetja, Betim Muço, Murat Isaku, Milianov Kallupi....Veç kësaj, poetja do të këtë edhe një kalendar Kujtese, me Autorë të Fjalës së Shkruar, Art, Kulturë, Shkencë, Pedagogji.

Mbremja e leximeve të këti muaji, fillon në orën 8:30 Pm.

Ftohen krijuesit dhe dashamirësit e poezisë së Ilirianes dhe poetëve që do të kujtojmë, të jenë të pranishëm . 

Këshilli Botues i Revistes “Kuvendi”

Comments (3 posted):

Guri Naimit D.(Dh.Xhoga) on 14/06/2018 12:56:10
avatar
Faleminderit e nderuara Iliriana sa organizatoreve per ate veprimtari organizuar per emigracionin tone sa dashamiresit deri tej oqeanit.
Miresite ju shoqerofshin.
82 vjecari mesues,nga Toronto uron;
Guri Naimit D(Dh Xh)
Dhimiter M. Xhoga(Guri Naimit D.) on 17/06/2018 11:17:49
avatar
I entuziazmuar se po nisem per ne Eglinton,qytet ky prane Torntos,("i Studenteve" thiret),per te gezuar Dipllomimin e mbeses sime Ana Fatmir Kalo,mare ne ate fakultet si"DIETOLOGE" ,pas nje rruge te sukseseshme,lindur ne Tirane,nisur femijnine ne Athine dhe shkolluar ne Toronto,ku do te behej nje nga Gjimnastet ELITE te klubit"KALEV", shetitur botes e sukseseshme.
Ja erdhi dita e shume pritur,familerisht po nisemi te gezojme me ate kolektiv te shkelqyer te Univeristetit perkates ne Eglinton.Me mbesen Ana dhe ne,gjysh e gjyshe,nje jete MESUES,shkojme te marim kete gezim,nga i urojme asaj realizimin e objektivave.mbaruar deri"Doktoratur", si i vellai...
Me ju gezojme cupe ELBASANASE,.. qe sa dime,te kemi tej oqeanit te sukseseshme.

Toronto17-06-2018Dh.Xhoga(Guri NaimitD.)
Guri Naimit D(Dh Xhoga) on 18/06/2018 13:15:14
avatar
Vo Nje gabim emertmi:jo Eglinton po London.
GND.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1