Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | KOMENTE

KOMENTE

image

Mirënjohje të thellë për Portalin “Fjala e Lirë”

Eshref Ymeri Mirënjohje të thellë  për Portalin “Fjala e Lirë”              Pas daljes nga shtypi kohët e fundit të librit tim me titull “Arti i përkthimit gojor”, prof.dr. Hajri Shehu, gjuhëtar dhe
Full story
image

ZEQO MEHMET REXHAJ – “MANDELA” I VENDLINDJES SIME KROPISHTIT VLORË

   Zeqo Mehmet Rexhaj (1921 -1995)         Në familjen fisnike të prindit Mehmet Yzeir Rexhaj Kropisht Vlorë ishte pritur me shumë gëzim  lindja e djalit të bukur Zeqo Mehmet Rexhaj ...
Full story
image

Ja pse e mbështes Thaçin për Bashkimin e Kosovës Lindore me Kosovën

                 Nga Skënder Sadri KAPITI, Durrës Duke gjykuar mendueshëm, realisht dhe me ndjesi e përgjegjshmëri kombëtare; duke vështruar tragjedinë dhe ...
Full story
image

Dy fjalë për një ese të Anton Çefës

Dy fjalë për një ese të Anton Çefës nga libri në proces "Fjala Shqipe si Zjarr i Shejtë"   Njeriu, besohet, mbetet përmes jetës, punëve, veprimeve që kryen, ...
Full story
image

PA PROF. NAMIK RESSULIN NUK KA LETERSI SHQIPE

PENA E ARIT E BERATIT... Ky asht pena e artë e unitetit mendimit letrar, artistik e Atdhetar të Popullit Shqiptar. Prof. Namik RESSULI asht dijetar i pakufi ...
Full story
image

Kadri Tarelli një kritik zë bukur dhe i veçantë i letrave shqipe

                                                 “Çdo libër që ia vlen për ta lexuar është krijuar nga shpirti”.                                                                               Bernard Shou 1. Ka kohë që librat e publicistit të njohur Kadri Tarelli i kam pjesë ...
Full story
image

RESPEKT,MIRNJOHJE,PËR VLERAT NJERZORE,BURRËRORE,INTELEKTUALE,TË ORGANIZIMIT E DREJTIMIT TË BIRIT TË SURROIT KUKSIAN TË NDERUARIT LUTFI ESAT VATA.

RESPEKT,MIRNJOHJE,PËR VLERAT NJERZORE,BURRËRORE,INTELEKTUALE,TË ORGANIZIMIT E DREJTIMIT TË BIRIT TË SURROIT KUKSIAN TË NDERUARIT LUTFI  ESAT  VATA. U lind me  23 shtator 1968 në fshatin Surroj,Kukës ,nga ...
Full story
image

DOM NDRE MJEDA NE FILATELIN SHQIPTARE

ME RASTIN E 81 VJETORIT TË LARGIMIT NGA JETA TË DOM NDRE MJEDA. Dom Ndre Mjeda, Lindi në Shkodër me 20 nëntor 1866 dhe u largue ...
Full story
image

NJË BASHKËSHORTE E MODELIT TË LARTË DHE FIGURA E PËRJETËSUAR, E Prof. Dr. SHEFIK OSMANIT

            (Shkrim-portret, për një çift arsimtarësh, krijues të shquar)   Nga: Prof.Dr.Hektor Veshi   Kur seria e botimeve, me krijimtari shkencore pedagogjike etj., të shkruara nga Prof. Dr. Shefik Osmani ...
Full story
image

NDERIM PËR EMRIN DHE VLERAT E TUA, PROFESORI YNË HASAN LEKA!

Dr. sc. Bardhyl Maliqi NDERIM PËR EMRIN DHE VLERAT E TUA, PROFESORI YNË HASAN LEKA!   Lajmin pikëllues se profesor Hasan Leka  kishte ndërruar jetë pas një sëmundje të ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1