Navigate archive
first first August, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | KOMENTE | Te Pabeset “

Te Pabeset “

image Polimer Çeçi


Nuk kisha ndermen te shkruaja, jo se me ka ikur deshira per te shkruar e lexuar, por per shkak te humbjes se besimit te e a’rthmja, te mungesa e shpreses per nje t’ardhme me te mire per ne dhe brezat qe po na ndjekin nga pas. 
Ishte leximi I diteve te fundit te romanit “ Te Pabeset “ te shkrimtarit dhe mikut tim te vegjelise Petraq J. Pali, I cili me shkrifi ndjenjat e qe me beri te shkruaj.
Te shkruaj per temen e zgjedhur me shume kujdes dhe shume aktuale ne ditet e sotme, te shkruaj per menyren e te treguari te ngjarjeve, si nje mjeshter I vertete I tregimit, te kalimit me shume kujdes nga nje episod ne tjeterin qe te lene ne ankth se cfare do te ndodh me pas. Per luften dhe perpjekiet qe behen ne cfaredo kohe per forcimin e dashurise dhe unitetit te popullit per te perballuar veshtiresite e jetes, per menyren e zgjedhjes se priresit me vizione e perkushtim per zgjidhjen e problemeve madhore te kohes , si dhe pershkrimin me fantazi te kushteve te veshtira ne te cilat gjendej populli shqiptar. 
Por jo vetem, ndodhite dhe fenomenet vijne dhe ne ditet tona nqs I analizon me pak vemendje. Romani eshte me vlera letrare, eshte shume aktual e ne keto kushte duhet lexuar. 
Thuhet se dashuria nuk shuhet kurre pare kjo ne nje veshtrim te gjere, mbasi te bene me te dashur, pavaresisht nga veshtiresite kronike ose varferia, kjo brenda familjes, fisit, fshatit e me gjere. Ne biseda apo auditore natyrshen pyetet : “ Ku ta gjejme dashurine e vertete ne nje bote plote urrejtje “ ?, ne nje bote kur dhe brenda familjes pjestaret e saj shikohen si armiq, qe flasin keq per “ mua “, qe mundohen te te rrezojne perdhe etj. Leximi I romanit “ Te Pabeset ‘ na japin mesime per te mos u rrezuar e per te qendruar ne kembe. Te bene optimist per te ar’thmen, duke dalluar genjeshtaret, egoistet dhe shpirtvegjelit, per te dalluar e mesuar nga fytyrat me maska. 
Romani percjell mesazhe per te pabeset : Mjafte me per Ju qe vodhet te ardhmen e ketij vendi te bekuar, mjaft me per buzeqeshjen qe I kini hequr ketij populli punetor, mjaft me per hidherimet qe jane shkaktuar. 
Per keto e te tjera ju themi : Na lini te qete !
Do te ishte nje kenaqesi e vecante te lexoni Romanin “ Te Pabeset “ .
Suksese Petraq J. Pali !!

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1