Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | KOMENTE | Permendje Historike Kombetare

Permendje Historike Kombetare

Font size: Decrease font Enlarge font
image Luan Kalana

Permendje Historike Kombetare
RIBASHKIMIN E KOMBIT-në një SHTET të vetëm
-i mundshëm,I domosdoshëm dhe i pashmangshëm.
-Historia përsëritet,por para se teë ndodhë kjo alternative,duhet të jemi te Bashkuar si Komb,në një Shtet të konsiliduar,të forte dhe të vetëmbrojtur.
Ringjallja shpirterore e shqiptareve-nga poshtë,po troket per Ribashkimin e Kombit…
-nga lart ,-Liderët shteti, partitë,poitika ,media duhet të jenë iniciatore ,promotorët zyrtarë të Ribashkimit te Kombit ne nje Shtet te vetem,me nje strategji të unifikuar.
E theksoj Ribashkimin e Kombit ,pasi historikisht ,themelet bazat e Bashkimit te Kombit ,u hodhn dhe krijuan premisat per nje Shtet te vetem,pese shekuj me pare,vetem ju rikujtoj :
-Gj.K.Skenderbeu ,me Kuvendin e Lezhes me mars 1444,mblodhi Kuvendin e Lezhes dhe beri Bashkimin e principatave ne trojet shqipatare..
-Zyrtarisht Perandoria osmane pas vdekjes te Skenderbeut,550 vjet me pare,sundoi trojet autoktone shqiptare zyrtarisht ne 4 vilajte,ne ate qe quhet sot Shqiperia Etnike (shih.Hartat e kohes) 
-Lidhja e Prizereni,10 qershor 1878,me ne krye Avdyl Frasherin,forcoi qendresen e bashkimi te kombit,para kalbezimit dhe renies te perandorise turke,si rezulat perpjekejve te Rilindesave shqipate…
-Realizua krijimi dhe unifikim zyrtar I Gjuhes Shqipe,tipar themelor I nje kombi,me Kongresin e Manastirit,per Alfabetin shqip,dhe hapjen e Shkol ave Shqipe ,me Shkolen Shqipe Ne Korce,ne gjithe trojet shqitare…
-kemi ne dor dhe “Manifestine Bshkimit Kombetar”-te lene trashegimi nga idelogu i Rilindjes Kombetare Sami Frasheri :-“Shqiperia ,ç’ka qene,ç’eshte,e ç’do te bëhet ?!”
-se Fundi,me vonese ,por u realizua Bashkim I Kombit ne nje Shtet te vetem,me Shpalljes e Pavaresise me 28 Nentor 1912,u realizua enderra shekullore per Liri e Pavaresi ,nga Isamili Qemali dhe trimat kosovare…shkeputja nga sundimi e pushtimi turk. ..e të tjera (pa bere histori por një rikujtese kombetare)
Le te kujtojme dhe nje permendje historike ,bashkimin vellazeror te Brigadave Partizane te Ushtrise Nacionale Shqiptare me ato Kosovare gjate Luften e II Boterore per Clirimin e Kosoves qe I ndoqen hordhite hitleriane naziste deri ne Vishegrad,
Por atehere kur pritej konsilidimi I Kombit shqipatar ne nje Shtet te vetem ne te gjitha trojet ku flitej shqip,ndodhi “kataklizmoja” ndaj Bashkimit te Kombit,”shpërbërja”.
Mos njohja dhe coptimi I trojeve shqipatare nga Fuqite e Medha Europiane ,qe çuan ne shperberjen e kombit,te shtetit te vetem te krijuar,”de jure” pasi “de facto”ekzistonte ne trojet shqiptare.Procesi I shperberjes dhe i copetimit,aneksimit u shoqerua me vendimet e Konferences te Londres,te Parisit ,e te tjera,me pas Luften e Pare Boterore dhe anaksimet e saj …
Keshtu qe me mbarimin e Luftes II Boterore,Kombi Shqipetar,”katandisi” I copetuar me trojet e tij,ne 5 pese shtete fqinj,vetem me nje Shtet simbolik,Republiken e Shqiperise,duke plotesuar keshtu synimet e Fuqive te Lindjes,dhe orekset “megallomante” shoveniste te qeverive te shteve te Ballkanit. 
Prandaj e ritheksoj RIBASHKIMI i kombit ,-eshte I mundshem I domosdoshem dhe I pashmngeshem.
-Shikoni,vini re se çfarë po ndodh këto vitet e fundit ne aspektin moral e shoqeror ,pas Festave e Datave jubilare te Kombit,në Shqiperi,Kosovë,Çamëri,Maqedoni,Mal te Zi,në trojet Shqipatre,në diasporë,Bashkimi shpirteror Kombit po troket ne dere …
…Kjo dukuri e fluks shpirtëror e fizik është gati të shpërthejë si një llavë e një vullkani ,që po zjen brenda dhe po i del tymi .Çfarë presim,të na bashkojë,Europa,ajo pret të na përçaje si më parë,kemi prova të hidhura nga historia.?!
Fëmijët të veshura me simbolet tona Kombëtare,flamurin,kënget e tyre shqip,ringjallje e idelave te rilindjes kombetare edhe nepermjet krijimit te organizatave e shoqatave nismatare per Bashkimin e Kombit,.Shikoni si valvitet flamuri shqiptar ne botë.Artiste,sportiste,intelektuale patriot po lartesojne emrin e Kombit Shqiptar ne Diaspore,Amerike ,Austarli në gjithë Kontinentet.
Kenga ,poezia po ngenë lart emerin Shqiptar,shkrimtarë e poetë,shoqata,po bëhen katalizatorë të qënit unik të kombit.A nuk eshte kjo nje Rindje Shpirtrore e Bashkimit te Kombit.
O sot o kurrë,Institucionet zyrtare shetërore ,duhet te jenë ne pararoje te Ribashkimit,-Partite duhet te jene flamurtare ,jo përçarese të Bashkimit.Pozite dhe opozite,jemi vëllezer të një gjaku,jo armiq ndaj njeri tjeterit.Politika duhet të behet pishtare ,jo ndarrese,sikur jemi nuse e vjerrë…jo destabilizim por unitet kombetar.
Feja besimi në popull,ështe për Bashkimin,paçka se na kanë dalë ca “studjues turkomenë.mercenarë” që grijnë sallatë,çojnë ujë në mullirin e armikut pa dashje apo me qëllim ,të përçarjes,duke “recituar” se Skenderbeu nuk ështe shqiptar,po kështu për Ismail Qemalin,e te tjera absurditete antikombetare. 
-O zot na mbaj mendje e dorën ndaj këtyre “xhentelmenve” provokatorë…!
Armiqesia e kombit shqiptare,ështe me vigjilente se ne,sa herë ngremë kokën ne për Bashkinin ,ata si gjarperi leshojne helmin,inesifikojne porpoganden,I hedhin benzin zjarit te perçarjes.
A shikoni e dëgjoni ?! Botës po i vjen rotull një Lufte e re Boterore,fashizmi po ringjallet, Liderët megallomanë po I fryjne zjarit ,Historia do përsëritet,…dhe për kombin tonë,kesaj here jo copëtim ,por zhdukje nga harta e Europës…Te ngrihemi sa s’ështe vonë, te Bashkohemi si një grusht I vetëm ,me të fortë se kurrë ,përballë dragojve ogur zinj.!!!!
Ngrehuni në këmbe,mos flini, intelektualë,studjues ,profesore e akademike,përballuni me dëshmi e fakte,jemi nje Komb,kemi nje gjuhe,gjuhen Nenë te njerezimt,jemi ne trojet tona.
Ribashkimi Kombetar,kerkon vetem vullnet dhe nje nje ceremoni zyrtare,kuvend mbarekombetare,te firmose Proklamaten e Bashkimit Kombetar ne nje Shtet te vetem ,te Peticionit mbare shqiptar te vulosura nga çdo shqitar dhe nga femija e djepit.
Ideatorët duan përkrahje zyrtare nga Lideret e qeveritë shqiptare dhe institucionet shtetrore ne shtetet e ndërvarura shqiptare.
A e shikoni Ribashkimi ,nje proces paqesor i pavarur, ,po vjen si “Nusja me krushqit”,hapni dyert ,dhendri po ju pret në prag.Nëna ka hapur krahët,baballarët prijnë me flamurin kombëtar, te përqfojne ,bijtë e tyre ,çiftin Kombëtar,Lirinë- Ribashkimin
Mos marim lejë nga Europa e Bota,ata janë të detyryar të firmosin vullnetin,njohjen ,Ribashkimin zyrtar,nenje Shtet te vetem,si nje dëshmi çeritifikatë nga gjendje civili,e martesës me “unazën” te çiftit Shtet Kombëtar,përvoja historike ekziston me bashkimine dy Gjermanive e te tjera.
Kemi edhe përkrahjen dhe mbështetjen e mikut tonë te madh,popullit vëlla dhe shtetit Amerikan si ne cdo kohe e moment delikat historic te kombit ka qene perkrahes ,edhe tani më shumë se kurdoherë tjetër,të nxitur edhe nga emigrantë intelektualë dhe patriotë qe jetojnë e punojnë në SHBA . 
-Kjo është një kërkesë e kohës,e historisë shekullore te Shqipërisë,nuk ështe pasion e dëshire emocionale individuale,nuk jemi as shovenistë,por nje realitet qe rezaton si drite e diellit dhe po largon errësirrën ogurzezë.
Le t'i bashkohemi idese e levizjes Shqiperi Etnike,qe eshte me shume nje e vertete historike,realitet kohor dhe perkushtim e obligim Kombetar,nje kerkese shpirterore mbarekombetare jo vtem e trojeve autoktone por dhe e Diaspores kudo ku jetojne Shqiptaret.
Fëmija po thërret,jehona po buçet:”-Xhamadani vija -vija,ku ështe Kosova ështe Shqiperia,rreh si zemër çiftelia,ku eshte Çamëria ështe Shqipëria, sa e madhe ështe Shqipëria !”
Nuk pritet më :”-Hekuri rihet kur është I nxehtë .”-thotë populli.
-O burra Bekim dhe Uratë,me flamurin e Skënderbeut,një Gjuhë,një Flamur, një Hymn,ato I kemi gati,tani duhet urgjent - Një KOMB ,një SHTET !
Koha nuk pret,vellazerim e bashkim i gjakut shqiptar,te bekuar nga perendia dhe qumeshti I Nenes Shqiperi,po vjen ne rruge paqesore .
Ribashkimi i Kombit ne nje Shtet te vetem,O sot ,o kurrë!

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1