Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | INTERVISTA

INTERVISTA

image

Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica

 “POEZIA ËSHTË DIÇKA E BRENDSHME E IMJA, NJË NDIESI SHPIRTËRORE, QË BURON EDHE PA E NGACMUAR…”                    (Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e
Full story
image

“TIRANI” – KADARE

Intervistoi Dr Nuri Dragoj Intervistë me poetin Mihal Gjergji Cili është medimi juaj për poezinë? Është një nga mallkimet më të bukura për njeriun. Jo gjithmonë njeriu bëhet çfarë mendon ...
Full story
image

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet Ndrek Gjini

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet Ndrek Gjini, gazetar dhe shkrimtar shqiptar që jeton në Galway, Irlandë, autor i disa librave dhe redaktor online i revistës letrare ...
Full story
image

"VETËM ME ARSIM, MUND TA PËRPAROJMË ATDHEUN "

"VETËM ME ARSIM, MUND TA PËRPAROJMË ATDHEUN "               - Bisedë me Prof. Murat Gecaj, autor i një disertacioni dhe i disa studimeve, shkrimeve, librave me temë ...
Full story
image

Kur folku botëror zbret në Vlorë

  1. Sejmen Gjokoli Drejtor  i Aulona Inter Folk Festival” shprehet se java e parë e muajit maj,sigurisht në nisje të sezonit turistik folku botëror do të ...
Full story
image

SISTEMI KOMUNIST KISHTE VËNË NË FUNKSION HESHTJEN VRASTARE

Bisedë me Agim Maton, poet dhe drejtues i shtëpisë botuese “Milosao”   SISTEMI KOMUNIST KISHTE VËNË NË FUNKSION HESHTJEN VRASTARE   “Duke mos u marrë për kaq vjet me ...
Full story
image

Nga bisedat me zonjën Liri Belishova

Nga bisedat me zonjën Liri Belishova Liri Belishova: Megjithëse e sëmurë, zonja Liri, u përgjigjet pyetjeve të mia. Ajo u lind më 14 tetor 1926, në Belishovë, ...
Full story
image

Në nderim të rapsodit Dervish Shaqa 1956...., MOS ARDHSH KURRȄ!

Bajram Halil Gashi, shkruan: Copëza nga libri im: “Ah Shqipni, mos thuj mbarova”. Nȅ 33-vjetorin e vdekjes dhe 108-vjetorin e lindjes sȅ Rapsodit homerik, Dervish ...
Full story
image

TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË

NGA THANAS L. GJIKA  TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës, ...
Full story
image

Integrimi i femrës në shoqëri tregues i emancipimit të saj.

  (Intervistë me sociologun Gëzim  TUSHI, “Mjeshtër i Madh”…)   FRAN GJOKA  A është normal koncepti për femrën dhe rolin e saj si nënë? Meqënëse jemi në një ditë ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1