Newsletter
Email:

/>

Rregullat Disiplinore të FIFA-s - Rastet Xhaka dhe Shaqiri

Rregullat Disiplinore të FIFA-s - Rastet Xhaka dhe Shaqiri   Nga Andi Terziu   Ndoshta është një haraç për globalizimin se kur Zvicra luajti kundër Serbisë të premten më
image
Xhaka dhe Shaqiri

Latest News

PËRRALLAT E DR. IBRAHIM REXHAJT NË LIBRIN E TIJ AUTOBIOGRAFIK

image
Reagim ndaj të pavërtetave të shkruara nga gjinekologu Ibrahim Rexhaj, në librin e tij autobiografik, kundër disa intelektualëve të Pejës. PËRRALLAT E DR. IBRAHIM REXHAJT NË ...
Full story

Gazetarit i ngriu lapsi mbi fleten e bardhe

image
Nga Fiqri Shahinllari Gazetarit i ngriu lapsi mbi fleten e bardhe Para nja dy diteve lexova ne facebook nje shkrim me leng humori nga miku im Kadri ...
Full story

Kadri Hazbiu më 1955: “Zëri i Amerikës” po na “shtrembëron luftën nacionalçlirimtare”

image
Nga Kastriot Dervishi Në fillim të vitin 1955, Partia e Punës mbajti një plenum për çështjet e propagandës së brendshme, metodat që duheshin përdorur për të ...
Full story
image

TRI POEZI PER TRI KENGE

 "ABBRONZATISSIMA"  *)Ajo u shfaq krejt befas midis neshPerfekte e përsosur në dimensioneShkonte rërës, flit në celular e qeshSi linte asgjë mangut një amazone."Abbronzatissima sotto raggi ...
Full story
image

Simbolika e shqiponjës në Rusi

Lis Bukuroca   Simbolika e shqiponjës në Rusi   ZDF, Spiegel dhe disa gazeta tjera, shenjën e shqiponjës nga lojtarët shqiptarë të Zvicrës, e cilësuan si provokim! Merreni me ...
Full story
image

SHQIPTARËT -IRANO-IRAKIANËT DHE “PATRIOTËT”

SHQIPTARËT -IRANO-IRAKIANËT DHE “PATRIOTËT” NGA KRISTO ZHARKALLIU    Para se të flasim për ato që ngjasin kohët e fundit në Shqipëri, do të ndalem pakëz në përvojën time ...
Full story
image

LULET E VIRGJËRISË TI FALA TY

LULET E VIRGJËRISË  TI FALA TYTi fala ty gjithë lulet  vajzërore të virgjërisë,se të dua pafund, o i zgjedhuri i shpirtit tim,Nektarin e trupit tim ta shijosh ...
Full story
image

Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica

 “POEZIA ËSHTË DIÇKA E BRENDSHME E IMJA, NJË NDIESI SHPIRTËRORE, QË BURON EDHE PA E NGACMUAR…”                    (Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e ...
Full story
image

Udhëtim nëpër gjurmët e historisë…

  Reportazh Nga Xhevahir Cirongu Udhëtim nëpër gjurmët e historisë… ( Lëvizja "Foleja Kombëtare Shqiptare" në kuadrin e Vitit të Gjergj Kastriotit, organizoj  përkujtimoren: ‘’Rikthimi i Bijve të Shqipes ...
Full story
image

KURORË NUSËRIE

KURORË NUSËRIE Do të lë një plis toke në letrën e bardhë,nga ato plisa që thërmova me dorën time.Letra të bëhet ugar  i mbjellë me një ...
Full story
image

NDALESA

NDALESA QAZIM  D.SHEHU Një poezi për hënën ma quajtën romantike, Ndërsa për miken kur shkrova ,thanë: Vetëm në folklor e vluara quhet mike. Shkrova e shkrova për gratë Këto Penelopa të plakura ...
Full story
image

RRUGA E GJELBËR THËRRET NË HESHTJE

Vullnet Mato   RRUGA E GJELBËR THËRRET NË HESHTJE   Rruga e gjelbër më thërret në heshtje, se pyllin e dua e më do, si blerimin e tij. Pse u vonove? ...
Full story
image

MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND…

GJELINA XHIKA – MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND… (fragment){ Kemi pas përdorur një shprehje metaforike: “ Të gjitha rrugët të çojnë në ...
Full story
image

Ndeshja Zvicër- Serbi apo Shaqiri –Serbi

   Nga Skënder Sadri KAPITI Pavarësisht se në këtë kampionat nuk marrin pjesë as Shqipëria dhe as Kosova, ajo e cila i ka bërë prezent shqiptarët në ...
Full story
image

Nostalgjikët shqiptarë duan ta bëjnë Serbinë të mirë

Gani Mehmetaj Nostalgjikët shqiptarë duan ta bëjnë Serbinë të mirë Pas afrisë Serbi-Shqipëri (Rama-Vuçiq) ka filluar të nxjerrë krye teza e mbrapshtë sikur gjatë historisë njëmijë vjeçare ...
Full story
image

FRA NDUE VILA NUK U DORZUE

Nga Fritz RADOVANI              FRA  NDUE VILA  NUK  U DORZUE   24 QERSHOR 1879 Oroshi i Mirditës së armëve të vjetra dhe të pakthyeshme të Atyne Maleve të mbushuna me heroi trima, i fali ...
Full story
image

Mirmëngjez Shqiperi !

  POEZI TË POETES  MIMOZA AGOLLI Mirmëngjez  Shqiperi ! të duam nën qiellin blu! hapu ti qiell derdhuni  rrezet e diellit ndriçojeni,ngrohni tokën e lashtë ti det i madh dallgën bëje ...
Full story
image

PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE

            PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE                                               Nga Frank Shkreli Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 78
Guests: 77
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1