Navigate archive
first first August, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:

image
Timo Mërkuri

Murimi në kishë..

Murimi në kishë.. Fragment studimi… Nga Timo Mërkuri     Më ka tërhequr vëmëndjen fakti që, kur studiuesit  kanë renditur variantet e baladës së murimit, ndërsa kanë specifikuar zëplotë numërin e

..famë

image
..famëAstrit LulushiKush kërkon famë është vërtet si Sizifi i mitologjisë, gjithmonë i pakënaqur; ai nuk mund të bëhet Zot, nuk mund të rrafshojë malin, qëllimet ...
Full story

POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË

image
BEDRI ALIMEHMETI POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË Duke kujtuar Sanremon OGGI PAGO IO *) Veshin njësh  mbi altoparlantin e të mrekullueshmes "Phanola", 1) që tingujt e magjishëm të "Piove"2) po më ...
Full story

NJË THIRRJE NGA SHKRIMTARI I LARTËSIVE, MARTIN CAMAJ: “AFROHUNI SHQIPTARË”!

image
NJË THIRRJE NGA SHKRIMTARI I LARTËSIVE, MARTIN CAMAJ: “AFROHUNI SHQIPTARË”!  “Nga palci i urrejtjes dëshiroj me dalë, si bima prej fare në pranverë” Nga Frank Shkreli Ky muaj ...
Full story

“Kalaja e Prevezës”

image
                                            “Kalaja e Prevezës”                                                Fragment studimi Nga Timo Mërkuri         Preveza dhe krahina rreth saj, sidomos vija bregdetare gjer ne Pargë është vend e kala. Në gjithë  bregdetin epirot të Prevezës,  janë  ndërtuar  dhe ...
Full story

SE TI JE ME MUA

image
Duke falnderuar Gjergj Manon per perkthimin ne anglisht te poezise, po e publikoj per anglisht folesit.. Falemindferit Gjergj dhe suksese!   Gjergji Mano   SE TI JE ME MUA   Këtë ...
Full story

VENDIMI I HITORIK I 22 KORRIKUT 2010

image
VENDIMI I HITORIK I 22 KORRIKUT 2010 I GJYKATËS NDËRKOMBËTARE TË DREJTËSISËMBI PAMVARSINE E KOSOVES DUHET TË SHKRUHET ME GERMA TE ARTA NË HISTORINE E POPULLIT ...
Full story

Zot na ruaj nga sahati i lig, nga njeriu i keq e nga plehrat qe shume jane ngjallur kohet e fundit!

image
Zot na ruaj nga sahati i lig, nga njeriu i keq e nga plehrat qe shume jane ngjallur kohet e fundit! Dje ishte e diele dhe ...
Full story

Ramush Haradinaj-heroi i madh që nuk lejoi ndarjen e Kosovës

image
Ramush Haradinaj-heroi i madh që nuk lejoi ndarjen  e   Kosovës Nga Skënder Sadri KAPITI  Shkëmbim territoresh pas ndarjes apo coptimit  të   Kosovës do të thotë shkatërrim i  Shtetit të Kosovës dhe shërbim ...
Full story

DON NIKOLL MAZRREKU: 37 VJET BURG E INTERRNIM

image
Nga Fritz RADOVANI:      JO VETEM I DIJTUN PO, EDHE TRIM... Don Nikolli (1912 – 1996) asht le në Mazrrek. U shkollue në Romë dhe asht Shugurue Meshtar ...
Full story

NJË LETËR QË MË SOLLI MALL DHE SE MBAJ DOT

image
Nostalgji për kohë e njerëz NJË LETËR QË MË SOLLI MALL DHE SE MBAJ DOT Më vijnë shumë letra valëve të internetit, letra që më sjellin shëndet ...
Full story

Demokracitë e facebook-ut dhe Antinjeriu

image
Demokracitë e facebook-ut dhe Antinjeriu Jemi të lirë... Sot përjetimi i lirisë e ka tejkaluar lirinë prej vërteti. Sot liria është thyer në mijëra copëza të ...
Full story

DASHURIA SI FIKSION POETIK

image
  Alma Jaku (1980), poete me plotkuptimin e fjalës, prej vitesh kishte paralajmëruar ardhjen në botën letrare. Siç do ta thotë vet autorja në një rast, ...
Full story

KUR SHKOJNË NË LUGINË

image
BURKA Në shekullin e ri, burka si bukla jo tinëz ka hy në shkolla e në shtëpi !? Si bari i keq dita-ditës shtohet, vetë nuk largohet. 21 korrik 2019 DHELPRA E LUANI Dhelpra e ...
Full story

ARIOSTO

image
_________________________________           P  O  E  T  Ë   R  U  S  Ë  _____________________________________________________ OSIP MAN DELSTAM               1891-1938 Osip Emilyevich Mandelstam [1] (Rusisht: Осип Эмильевич Мандельштам, IPA: [osʲɪp ɪmʲilʲjɪvʲɪtɕ məndʲɪlʲʂtam]; 14janar [O.S. 2Janar]1891- 27Dhjetor1938)ishte një poet hebre dhe eseist rus.   ARIOSTO   Në Europë është ftohtë. Në ...
Full story

ATË DITË

image
P  O E  T  Ë   R  U  S  Ë ________________________________ NINA NIKOLEVNA BERBEROVA                      1901-1993)                          Berberova (Берберова?), Shën Petersburg, 8gusht 1901- Philadelphia, 26shtator 1993) ishte një shkrimtar ruse. Nina Berberova me burrin e saj, shkrimtari Vladislav Felicianovič Chodasevič, në Sorrento më 1925   ATË DITË   Atë ...
Full story

More News

Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar”

image
  Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar” Dr Fatmir Terziu   Midis hapësirës, kohës dhe vendit së shtruar në shkrimin e ndjeshëm
Full story

Subjektivisht, subjektivizëm … thjesht në një rreth!

image
Subjektivisht, subjektivizëm … thjesht në një rreth! Dr Fatmir Terziu     Koncepti i një ideje është një enigmë që buron brenda një kulture. Shpesh nuk është një koncept
Full story

Nuk më dhimben politikanët

image
Nuk më dhimben politikanët Lis Bukuroca   Nuk më dhimben politikanët milionerë, por më dhimben të varfëritë që vuajnë për milionerët! Nuk më dhimbet asnjë politikan, që rrëzohet,
Full story

MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND…

image
GJELINA XHIKA – MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND… (fragment){ Kemi pas përdorur një shprehje metaforike: “ Të gjitha rrugët të çojnë në
Full story

MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT

image
FEDERIKO GARCIA LORKA (Federico Garcia Lorca ) POEZI  XHOVANI MARIOTI  ( Giovanni Mariotti )                         MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT  (Parathënie e librit me poezi e poema)   1.         Kush lexon
Full story

TË BIJAT E HIMARËS

image
Nga  Leonidha Naqedhrami TË  BIJAT   E   HIMARËS Bor’e bardh’ e MajëÇIKës Vetëtim’ e Vetëtimës Drit’ e yllit t’Afërditës Meloditë e Katinës .    Kaltërsia e Jonisë Dhe kordelet e ylberit, Medalion i  Shqipërisë, Këng’ e Katina Belerit .    Mjalti I lulelimonit
Full story

ARKITEKTI ME ZAGARË

image
         Tregim  nga  Kozma  Gjergji       Tashmë pakëz i kërrusur dhe me atë veshje ekstravagante të veçantë, zoti Aurel i shoqëruar nga katër -pesë qenër, çdo ditë i
Full story

ESE

“Dasma e madhe”

image
“Dasma e madhe” Reshat Kripa             Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës
Full story

Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën…

image
Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën… Dr Fatmir Terziu   Këto ditë mora pjesë (pjesërisht) në një nga evenimentet më interesante të medias globale. Më 10
Full story

”JETA E RRËNOJAVE”

image
Tahir Bezhani    Vështrim libri: MESAZHI FILOZOIFIK NË RROMANIN E MUHARREM KURTIT, ”JETA E RRËNOJAVE”. Krijuesi nga Gjakova,z. Muharrem Kurti,tani është një emër i theksuar në letrat shqipe,  një poe i
Full story

PULLAT POSTARE SHQIPTARO- AMERIKANE KUSHTUAR MISIONIT-,,APOLLO-11,,

image
  PULLAT POSTARE  SHQIPTARO- AMERIKANE KUSHTUAR MISIONIT-,,APOLLO-11,, 20 KORRIK 1969 – 20 KORRIK 2019 50 VJETORI II ZBRITJES  NJERIU NE HENE  NGA :HYSEN S.DIZDARI Antar i shoqatës Botërore të Gazetarve në Filateli ---------------------------------------------------------------------------------------- Sot
Full story

INTELEKTUALË QË PËRCJELLIN DIJE E VLERA QYTETARIE NË SHOQËRI

image
INTELEKTUALË  QË PËRCJELLIN  DIJE E VLERA  QYTETARIE NË SHOQËRI Portrete nga Xhevahir Cirongu   Janë të shumtë ata njerëz të cilët kanë zbritur nga zonat kodrinore e malore  të vendit drejt qyteteve e
Full story

SHEMBULL ATDHETARIZMI

image
             PROF. DR. THANAS GJIKA – SHEMBULL ATDHETARIZMI                       (ME RASTIN E 75-VJETORIT TË LINDJES)*                                           Nga Frank Shkreli  Përshëndetje i dashur Thanas – urimet më
Full story

ANDREA DHE HELENA

image
RESMI OSMANI                                                                        Novelë                                           ANDREA DHE HELENA-10 VAZHDIMI KETU - Madhëri, vepruam siç na porositët. Ishte një ditë plot mbresa.      Mbreti i bëri një shenjë kryeshambellanit dhe  festa filloi.       U dëgjuan tingujt fluror
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 79
Guests: 78
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1