Newsletter
Email:

Lëre Honkonë të qajë o Petrit Ruka

Lëre Hankonë të qajë o Petrit Ruka Përsiatje mbi baladën “Hanko mos qaj nëpër varre” të Petrit Rukës   Nga Timo Mërkuri   1 ….Hanko mos qaj nëpër varre…. Edhe unë
image
Timo Mërkuri

Latest News

Mbrëmje letrare artistike

image
Hazir MEHMETI, Vjenë          Mbrëmje letrare artistike në shënim të 17 Shkurtit - Ditës së Pavarësisë Vjenë, 15 shkurt 2019. Organizuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës dhe Lidhja ...
Full story

NË 90 VJETORIN E LINDJES

image
  GENC BALLANCA VJEN PLOT ENERGJI NË 90 VJETORIN E LINDJES   Familja Ballanca, si kudo edhe në qytetin e Durrësit, njihet për vlera të shquara qytetare, intelektuale ...
Full story

Letërsia shqiptare, e shkruar dhe e lexuar (?) rreth botës

image
Letërsia shqiptare, e shkruar dhe e lexuar (?) rreth botës Dr Fatmir Terziu   Disa herë i jam drejtuar letërsisë, jo pak herë jam munduar që të thellohem ...
Full story
image

Kujt t’i urohet pavarësia?

Lis Bukuroca   Kujt t’i urohet pavarësia?   Kremtimi i pavarësisë nga ata, që e kanë dëmtuar, qoftë me punësimin e njerëzve të paaftë, qoftë me korrupsion, qoftë me ...
Full story
image

Të qajmë apo festojmë për Kosovën

Të qajmë apo festojmë për Kosovën Me brengë të thellë për fatin tëndë të mëtejmë dhe shpresën se ky nuk do të jetë përvjetori yt i ...
Full story
image

KOMANDANT JASHARI, TË PRESIM, KU JE?

    KOMANDANT JASHARI, TË PRESIM, KU JE? Ku je komandant, o Adem Jashari! Bir Dardanie dhe me gjak shqiptari, Si shqiponjë në luftë, u hodhe i pari, Si Mekë e ...
Full story
image

ADEM JASHARI

  Asnjë liri në këtë botënuk është e përfunduarpersosmëria saj vazhdonnëpër lufta dhe beteja Kosova ka duar të bukuratë ngrej lart flamurin e sajtë mbroj veten, identitetinkëtë ...
Full story
image

Dy fjalë atyre që u thyejnë dyert natën

    Eshtë në stilin tonë sovjetik, kinez e turk kjo mësymja natën... arrestimet. Por as mos çani kokën. Një nga ato vandalizmat shtetërore, e asaj makinerie ...
Full story
image

Dritëhije të medias shqiptare

Dritëhije të medias shqiptare Pjesë nga studimi “Gazetari apo punëshkrimtari” Dr Fatmir Terziu   Para disa kohësh isha i ftuar në një nga emisionet televizive të kanalit britanik “Five” ...
Full story
image

Erë fryen metrove të botës

POEZI NGA MËHILL VELAJ I - Erë fryen metrove të botës   1. Biblike  Jam rruga, Jam jeta E drejta. Linda për të mos vdekur Vdiqa për të jetuar Rilinda në lumturi. Për të mbetur ...
Full story
image

PORTRETI I PA AUTORIZUAR I SHKRIMTARIT KOSTANDIN VOGLI

  Gjatë një bisede në tavolinë, kur ra fjala për autorin Kostandin Vogli, shokun tim të kafesë, së paku  këtu e 20 vjet, unë bëra një profil, ...
Full story
image

Këto ditë në duart e lexuesit grek

Këto ditë në duart e lexuesit grek nëpërmjet revistës «Παρέμβαση» ku publikohen tema speciale si shkenca, politika dhe letërsia, qarkulloi tregimi BASTUNI i shkrimtarit tonë të mirënjohur Myslim ...
Full story
image

Pasprotesta

Pasprotesta 1. “Qeni që leh nuk të ha”. E ka thënë populli dhe nuk ka qeveri e opozitë që provon të kundërtën…   2. I thashë një mikut ...
Full story
image

Vdekja politike e palavdishme e Edi Ramës

HRexhep Shahu   Vdekja e palavdishme politike e Edi Ramës   Me 16 shkurt 2019 ra politikisht Edi Rama nga një protestë e madhe burrash e grash të dëshpëruara ...
Full story
image

Si Brukseli ‘hodhi në erë’ Brexit-in

Si Brukseli ‘hodhi në erë’ Brexit-in Bruno Maçaes   Brexit, i parë nga Evropa, duket si për shumë njerëz një rrëmujë veçanërisht britanike. Por, sikur rrëmujaxhinjtë ...
Full story
image

TREGONTE OSMAN KAZAZI

        OSMAN KAZAZI (1917 – 1999)  PAK BURRA KISHTE SHQIPNIA SI OSMAN KAZAZIN!  Ka perfundue Gjimnazin e Shkodres mbasi ka studjue nder Freten, në vitin 1940. Mbasi vazhdoi ...
Full story
image

Requem për FREDERIK RRESHPJEN*

Requem   për FREDERIK    RRESHPJEN*                            (triptik)Nga   Përparim  Hysi1.Kjo e dielëKjo e dielë për ...
Full story
image

Autoblinda dhe tela me gjemba nga policia

Autoblinda dhe tela me gjemba nga policia. Pritet përplasje fizike, dhjetra mijëra qytetarë   Dhjetra mijë protestues po afrohen para kryeministrisë. Të gjitha strukturat e policisë, deri ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 89
Guests: 88
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1