Navigate archive
first first April, 2014 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Newsletter
Email:

image
Zërat poetik për Çamërinë !

Zërat poetik për Çamërinë !

Këndvështrim   Zërat poetik për Çamërinë !   ( Fatime Kulli & Kolec Traboini „Çamëri zemra ime“ Antologji poetike, 2014, faqe, 216).   Bilall Maliqi   Çamëria plagë e pashëruar, sikurse edhe

KU KE SHKUAR E ZEMËRUAR?

image
Vullnet Mato KU KE SHKUAR E ZEMËRUAR?   Ku shkove mbrëmë, ashtu e zemëruar, moj mbretëresha ime, Afërditë? Cilat hije nate mbuluan fytyrën tënde diellore? Në cilën ...
Full story

Zejnepe Alili - Rexhepi hapëron bujshëm në letërsinë shqiptare

image
Nga: Safet HYSENI Duke shfletuar librat me poezi: “Peng loti”, “Ëndërr shtegtuese”, “Ujëvara e syrit” dhe “Nën pushtetin e Erosit”, të Z. A. ...
Full story

Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave

image
Dr. Zejnepe Alili - Rexhepi Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave (“Fundo” dhe “Jashtë eklipsit” - Agim ...
Full story

Lamtumire FLAMUR PIRGU!

image
Me hidherim te madh dua t'i jap lamtumiren njerit prej miqve te mij me te afert, nje familiari e babai shembullor dhe nje njeriu ...
Full story

MANUSHAQJA

image
MANUSHAQJA Tregim nga Fatmir Terziu   - Mami, mam…, mamkë, të keqen mamkë, pse më quajte me emrin e kësaj luleje? Mami, ma… më dëgjon? ...
Full story

Vdekja e qenushit

image
Vdekja e qenushit ... ose ikja me(Nder) qytetës!   (Tregim nga Fatmir Terziu)   Iku. Iku dhe qenushi... Iku për tu larguar. U largua si ...
Full story

FËMIJË PREJ LETRE

image
FËMIJË PREJ LETRE Tregim nga Fatmir Terziu 1. Katër zarfat e fundit i la në tryezën e vogël tek e cila shpesh herë ajo mban atë çentron e ...
Full story

Mërgimi

image
Vilhelme Vrana Haxhiraj   Mërgimi Mërgimi... ah, mërgimi... kjo plagë e rëndë, e shkaktuar jo nga plumbi, por nga malli i zhurritur, për një gurë e për një dru, për gurgullimën e përroit me ...
Full story

“TRIBUNARËT”

image
                   “TRIBUNARËT” Shkrimtari më i njohur i vendit për të gjitha kohët. Fama e tij kish kapërcyer male, dete e kontinente. I botuar në të gjitha ...
Full story

KTHIMI I DIMRIT

image
KTHIMI I DIMRIT   Ç' u ktheve dimër i dëbuar ç' i trembe burbuqet dhe zogjt' e dashuruar, pse veshe drurët prapë me zhgunin e zhveshur tënd të murgut, ç' hakmarrje të mbeti pa ...
Full story

Eskiz poeti

image
ILIR CENOLLARI Nga vëllimi “Dhe vjen një çast”, 2000 1.           Eskiz poeti E popullova zbrazëtirën me fytyra të bukura,  lundroi mes tyre mahnitja e u kthye memece. Rrymave të ...
Full story

NË VILEN E KOLEKSIONISTIT PLAK

image
 tregim Nuk kisha përfunduar ende së ngrëni kur oshtiu buria e makinës poshtë dritares. U vesha me nxitim dhe dola. Vehbiu më priste në këmbë përpara ...
Full story

Nga Metamorfozat Pigmalioni

image
      Nga Metamorfozat Pigmalioni   Megjithatë Propetidet patën guximin e paturpshëm të mohonin që Venera të ishte perëndi! Dhe kjo e nxehu aq shumë sa i shtyn që të ofronin ...
Full story

Gjysme shekulli mes hijeve te diktatures

image
  Vendosa te shkruaj disa rreshta per nje misionar te dijes, por edhe te paqes,  per “Mësuesin e Popullit” por edhe dëshmor i L.N.ÇL, Beqir Spahiun, ...
Full story

Natyrë e përvuajtur

image
Natyrë e përvuajtur Prilli im, më i vështiri,një adoleshent i vërtetëedhe pse për pjekuri e mban veten e vetvështrim prej babadimri ,buzëqeshje mbirë sythash në njomishtet degë ...
Full story

More News

PARALAJMERIM PËR MASAKËR ENTUZIASTE NË KUKËS

image
REXHEP SHAHU PARALAJMERIM PËR MASAKËR ENTUZIASTE NË KUKËS (këndojnë duet Rama & Thaçi) Nëpër televizionet e Tiranës filloi të reklamohet bujshëm plot tallje
Full story

" Sulova e Poshtme në shekuj!"

image
Të kish ca djem si Pëllumb Gorica!                           " Sulova e Poshtme në shekuj!"    
Full story

Kufi kuptimit të plotë, pos shfaqjes së të mundshmit kuptim

image
Kufi kuptimit të plotë, pos shfaqjes së të mundshmit kuptim     Në vend të hyrjes   Psikeja e autores nga Vitija e Prishtinës, Edona
Full story

Na duhet një shtet i së drejtës, që të jetë në shërbim të njerëzve të lirë

image
Intervistë me opinionistin, avokatin dhe politologun Serxhio Mazreku Na duhet një shtet i së drejtës, që të jetë në shërbim të njerëzve të lirë Serxhio
Full story

Shpirtin tim ty ta kam falur

image
Shpirtin tim ty ta kam falur                (poezi) Nga Përparim   Hysi Shpirtin tim ty ta kam falur Shpirtin tim ty ta kam falurPor trishtimin nuk ta  japSe trishtimi më
Full story

Një darkë që nuk e kam "paguar" akoma

image
                                  Kujtimit të Atë Dhimitër Priftit        
Full story

Burrat e kombit flakërojnë nëpër histori

image
Skicë Xhevahir Cirongu   Ishte data  9 Prill 2014 kur unë takoj shkrimtarin kosovar Bedri Tahiri. Ai shoqërohej nga Skënder Kapiti, një burrë fisnik,atdhetar e  shkrimtar. Me 
Full story

VEPËR POETIKE ME STRUKTURË DHE QASJE TJETËR

image
      Halil Haxhosaj është emër i njohur në letërsi, sidomos në poezi. Është autor i 22 veprave pothuajse i të gjitha formave dhe gjinive letrare. Shkruan
Full story

Vërtet mungonin përkthyesit?

image
Vërtet mungonin përkthyesit? Seleksionimi ‘soc-realist’ që aneksoi krijimtarinë angleze Fatmir Terziu Proza dhe poezia angleze çuditërisht ka qenë shumë pak e njohur në mjediset letrare shqiptare. Parë
Full story

Vargu i thyer i Elidës i ngjan një frymëmarrjeje me gulçime

image
Parathënie     Ka vëllime  poetësh  që të befasojnë me ndonjë paradoks që i  karakterizon. Ky është rasti edhe  i vëllimit të fundit të shkruar nga poetesha e
Full story

ROMAN QË RRËFEN ME AKULLSINË E PAMËSHIRSHME

image
Meditim mbi romanin e Anton Nikë Berishës “Ferri i lodhur” Kur merr në dorë romanin “Ferri i lodhur” ke dëshirë të heqësh një
Full story

….E PASKE BËRË LIBRIN

image
                                         ….E PASKE BËRË LIBRIN   -bisedë me Sadulla Zendeli-Daja në prag të botimit të fjalorit shqip-suedisht             Çdo shqiptar që ta pyesesh diçka, ai ka një poezi
Full story

Ylberet e këputur i ëndërrave të një autori.

image
Doli nga shtypi vëllimi poetik “ Ylbere të këputur”                      të autorit Shahin Ibrahimi   Kujtesa e një poeti shpesh herë merr në përafytyrimin tim,
Full story

Pushtimi tokave shqiptare në nëntorin e vitit 1912

image
 Menjeher pas shpalljes se mvetesise se Shqiperise ne nentorin e vitit 1912 ,sllavet barbar menjeher filluan te uzurpojn tokat qe i kishte nen pushtim ,perandoria
Full story

LEGJENDA E HËNËS SË PLOTË

image
LEGJENDA E HËNËS SË PLOTË Një mbrëmje të bukur verore, shumë kohë më parë, në qiell shkëlqente një drapër i hollë hëne që shfaqej midis reve. Një
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 27
Guests: 27
Users: 0

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1