Navigate archive
first first September, 2016 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Newsletter
Email:

image
Robert Kote

Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?

Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?     Si sot e 43 vjet më parë në sallën e madhe

A është Shqipëria sot një Kolumbi e vogël?

image
Ilir Levonja A është Shqipëria sot një Kolumbi e vogël?   Nevoja për punë, e ka detyruar shqiptarin të pranojë një sërë sfidash. Së pari emigrimin. Së dyti ...
Full story

MASAKRAT TRAGJIKE MAKABRE TË REGJIMIT KOMUNIST.

image
MASAKRAT TRAGJIKE MAKABRE TË REGJIMIT KOMUNIST.   Mëkatari narcizist Ismail Kadare Shkrimtari makbethist i mizorizmit enverist.            Sali Leka   Në tregimin me titull: “RRËFEHUNI MËKATARË RRËFEHUNI“ tregova disa fakte konkrete ...
Full story

Presidenti Nishani vlerëson figura dhe personalitete me kontribute të spikatura të Bashkësisë Shqiptaro-Amerikane: Krenarë që jemi shqiptarë!

image
24 shtator 2016-Nju-Jork, SHBA Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bujar Nishani vlerësoi dhe çmoi në një ceremoni mbresëlënëse dekorimi në prani të shumë bashkatdhetarëve, kontributin ...
Full story

Gëzuar Ditëlindjen Joseph DioGuardi

image
  Beqir SINA New York   Babai DioGuardi, Joseph Sr (Giuseppe) emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Greci, Itali, në vitin 1929, kur ai ishte 15 vjeç. Familja ...
Full story

Raimonda Moisiu u rizgjodh kryetare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Nën/kryetar Vlashi Fili, sekretare- Dr.Yllka Filipi, President- Adnan Mehmeti.

image
Raimonda Moisiu u rizgjodh kryetare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Nën/kryetar Vlashi Fili, sekretare- Dr.Yllka Filipi, President- Adnan Mehmeti.       O, kurrë mos u lodh për ...
Full story

M I S H K A

image
  Mishka Svjetllovi atë prag pranvere ishte emigranti i parë që kishte kërkuar azil politik në qytetin e vogël buzë Sharontës. Tridhjetëvjeçari nga Rusia ishte shfaqur ...
Full story

MBRESA, NGA NJË EMISION NË RADIO-TIRANA…

image
MBRESA, NGA NJË EMISION NË RADIO-TIRANA… Shkruan: Murat Gecaj 1. Përmes Internetit, moderatori dhe gazetari i Radio-Tiranës, Pëllumb Troçi, më ftoi në një emision, që ai përgatitë e ...
Full story

Heshtja dhe errësira

image
              Heshtja dhe errësira   Nga Fatmir Terziu   Pasi hapësirat që hap janë të reja vende të vjetra, banuar nga e njëjta turmë deri tani të parealizuara dehje frymërash të ikura me dehjen ...
Full story

Linda Leskaj, mjeshtrja dhe humanistja shqiptare e estetikës

image
Linda Leskaj, mjeshtrja dhe humanistja shqiptare e estetikës   VIZITË DHE HUMANIZËM TEK SHTËPIA E TË MOSHUARVE (Vullnetarizëm) Dr Fatmir Terziu   Linda Leskaj, specialistja e vlerësuar shqiptaro-britanike, për punën e ...
Full story

LETËR E HAPUR: Shkëlqesisë së saj Eleni Sourani, Ambasadore e Greqisë në Tiranë

image
Prof.dr.Resmi Osmani                                     LETËR E HAPUR              Shkëlqesisë së saj Eleni Sourani  Ambasadore e Greqisë në Tiranë Zonja ambasadore, shkak për këtë letër të hapur, u bë deklarimi Juaj ...
Full story

“NACIONAL – ÇLIRIMTARËT” E DUSHAN MUGOSHËS...

image
Nga Fritz RADOVANI:   “NACIONAL – ÇLIRIMTARËT”  E  DUSHAN  MUGOSHËS...     ■1946 – KORRIK – 70 VJETORI I DEKORIMIT NGA TITO...  KUR DO TË HAPET DOSJA E TRADHËTARIT ...
Full story

Me rastin e 103 vjetorit të kryengritjes popullore dibrane të 22 shtatorit 1913

image
KRYENGRITJA E DIBRANËVE E SHTATORIT 1913 NË SHTYPIN E KOHËS.   Me rastin e 103 vjetorit të kryengritjes popullore dibrane të 22 shtatorit 1913   Nga Abdurahim Ashiku, gazetar ...
Full story

Sportet luajnë rol të rëndësishëm në edukimin e shoqërisë

image
   Libri me titull “ Sportet në Skrapar’’  të autorit  Enver Cakaj, sjell një kronikë të zgjeruar  ku lexuesi i aposionuar dhe dashamirës i sporteve, do ...
Full story

Vilhelme Vranari Haxhiraj- princesha e fjalës së ëndrrave dritëdhënse Jete!

image
Vilhelme Vranari Haxhiraj- princesha e fjalës së ëndrrave dritëdhënse Jete!   Të shkruash për shkrimtaren vlonjate Vilhelme Vranari Haxhiraj, qoftë edhe një rresht të vetëm, sigurisht duhet ...
Full story

Në gjurmët e kohëve , histori e krenari që shkruhet sot

image
Këndi i librit Xhevahir Cirongu     Është një kënaqësi e veçantë, që sot lexon pas kaq vitesh dekada libra të tillë, të cilët na japin krenari e fisnikëri, ...
Full story

More News

Na shpeto nga lufta Albin.

image
Na shpeto nga lufta Albin.   Aman Albin, na shpeto nga lufta. Ti paske thane ne Tirane qe per 4-5 vjet do te kete lufte, sikur ti e
Full story

"Dekorata" që mori mësuesi IBISH KELMENDI?!!! *

image
"Dekorata" që mori mësuesi IBISH  KELMENDI?!!!  * Nga   Përparim   Hysi Këtë shkrim e bëj enkas për gazetën "DITA". Dhe ja, përse? Si pensionist që jam, ora gjashtë e
Full story

“Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder,

image
 “Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder, Fitues Tre Herë i Çmimit Pulitzer Nga Teuta Mulaj               Ditët e fundit doli në qarkullim libri “Ura e
Full story

Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë

image
Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë  Dr Fatmir Terziu Ndjesia e Ismail Kadaresë, ose më saktë ndjeshmëria e tij ndaj mjaft problemeve që trajton pena
Full story

NJË FUNDVERË E TRISHTË

image
NJË FUNDVERË E TRISHTË   Mesi i gushtit i vitit 1997 pati edhe një ngjarje të pazakontë atë verë në plazhin tonë të vogël buzë Adriatikut. Një
Full story

EMIN KAÇAKU U ZGJUE NË PËRMENDORE

image
    NGA BAJRAM ÇELIKU & DEMIR KRASNIQI   Heeej, nëpër male, fusha e kodrina Ka lind nana, shumë djem trima. Emin Çelikun, atë trim shqiptarë, O, që luftoi  fytas me
Full story

TË PANDARË EDHE NË PËRJETËSI

image
Përvjetorët e krenarisë sonë kombëtare   Bedri TAHIRI   TË PANDARË EDHE NË PËRJETËSI Luftë...luftë...luftë...dhe prapë luftë. Një emër që denbabaden na përcolli nëpër vite e shekuj. Për të, më
Full story

PO CHU - I: KORRJA

image
        PO Chu-I. - Poet kinez, i lindur në T'ai-juan në Shan-si në 772 d. C., i cili vdiq në 846 pas Krishtit. Pas studimeve të
Full story

Poezi nga Duska VRHOVAC ( Dushka VRHOVAC), Serbi

image
  Solli në shqip Dashamir MALO Duska Vrhovac ( Dushka Vrhovac ) është poete, gazetare dhe përkthyese. Ka lindur në vitin 1947 në Banja Luka. Ajo u
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 30
Guests: 29
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1