Navigate archive
first first September, 2016 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Newsletter
Email:

EU 'njeh' çështjen Çame

'

BISEDË ME MËSUESIN E PARË TË SHQIPES NË GREQI DASHMIR ZAÇE

image
BISEDË ME MËSUESIN E PARË TË SHQIPES NË GREQI DASHMIR ZAÇE In memoriam për këtë mësues e atdhetar të madh, që sot,  më 27 shtator 2016, ...
Full story

Gëlqerja e kohës dhe plehrat e sotshme

image
Ilir Levonja Gëlqerja e kohës dhe plehrat e sotshme Çfarë është edhe pse ndodh, riciklimi?. Çfarë është për shqiptarët, edhe pse duhet të ndodhi edhe në Shqipëri, ...
Full story

Koalicioni i uzurpimeve

image
OPINION Shkruan: Faton MEHMETI Koalicioni i uzurpimeve Koalicioni PDK- LDK, është jo natyra dhe pikërisht nga kjo shumë njerëz u habiten kur një gjë e tillë ndodhi para ...
Full story

Nje Ana Keranine e shekullit te 20

image
               Nje  Ana  Keranine   e  shekullit  te  20                   ( Persiatje ...
Full story

Kur dashurohet në vendin tim

image
                          Kur dashurohet në vendin tim Nga Fatmir Terziu   Kur dashurohet në vendin tim e para shpërthen gonxhja lulesë e çdo stinetumir simotrat e saj të rrathohen duar-duarnë Vallen ...
Full story

Edhe “Kënga Magjike” kërkon përvojën Arvizu

image
Edhe “Kënga Magjike” kërkon përvojën Arvizu   Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Alexandër Arvizu të dielën në ekranet televizive shqiptare, madje dhe një herë në ...
Full story

‘E zeza’- filozofia e ‘kiametit’ në veprat e Kadaresë dhe përçartja tek “Nobeli”

image
‘E zeza’- filozofia e ‘kiametit’ në veprat e Kadaresë dhe përçartja tek “Nobeli” Dr Fatmir Terziu   Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, edhe këtë vit renditet ndër pretendentët e ...
Full story

Nga cikli me poezi "Kohë djalërie"

image
Nga cikli  me  poezi  "Kohë djalërie" Nga Përparim   Hysi 1.  NJë mikeje Tri sërë me urupa, varur mbi jelek Do ta pi me kupa, syrin se m'u tek Si e ...
Full story

A funksionon në Shqipëri shteti publik, juridik, demokratik dhe ekonomik?

image
A funksionon në Shqipëri shteti publik, juridik, demokratik dhe ekonomik? Nga Skënder S.KAPITI Këtë shkrim dhe këtë  pyetje po  e bëj duke pasur parasysh normativen, atë të ...
Full story

Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?

image
Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?     Si sot e 43 vjet më parë në sallën e madhe ...
Full story

Ndahet nga jeta akademiku Gjelosh Gjokaj

image
Ndahet nga jeta akademiku Gjelosh Gjokaj Sot në orën 7; 15 në një spital  të Bayernit  u nda nga jeta Akademik Gjelosh Gjokaj .Akademiku ishte themelues ...
Full story

Sofie Kastrioti: Duhet të bëjmë më shumë për njohjen e Skënderbeut

image
  Sofie Kastrioti: Duhet të bëjmë më shumë për njohjen e Skënderbeut   Sofie Kastriota, stërmbesa e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu ka rrëfyer për jetën e saj ...
Full story

Në Sarandë u vra vëllai i ish-kreut të komunës Kaçinar të Mirditës

image
  Në Sarandë u vra vëllai i ish-kreut të komunës Kaçinar të Mirditës   Petrit Bardhi njihet person me precedent penal, pasi është arrestuar dy herë nga policia, ...
Full story

Ndërron jetë pas sulmit në zemër kryebashkiaku i Kolonjës

image
  Ndërron jetë pas sulmit në zemër kryebashkiaku i Kolonjës   Është ndarë nga jeta kryebashkiaku i Kolonjës, Arben Malo në moshën 46 vjeçare pas një sulmi në ...
Full story

BARI…

image
QAZIM SHEHU BARI… Nëpër shkulme shkulmëzo, o bar, Ul kokën pa pritur acar, Kur shikimet të përkëdhelin dhe hesht, Në aromën tënde thjesht. Shkulm nëpër shkulje ere, Shkulm nëpër tinguj potere. Ti shkulmëzo ...
Full story

More News

Vilhelme Vranari Haxhiraj- princesha e fjalës së ëndrrave dritëdhënse Jete!

image
Vilhelme Vranari Haxhiraj- princesha e fjalës së ëndrrave dritëdhënse Jete!   Të shkruash për shkrimtaren vlonjate Vilhelme Vranari Haxhiraj, qoftë edhe një rresht të vetëm, sigurisht duhet
Full story

Krijuesi mendjehollë

image
  Në vend të përkujtimit     Bedri TAHIRI   Krijuesi mendjehollë   ​​Ditën e vlerësojmë në mbrëmje                    dhe jetën në fund.          
Full story

“Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder,

image
 “Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder, Fitues Tre Herë i Çmimit Pulitzer Nga Teuta Mulaj               Ditët e fundit doli në qarkullim libri “Ura e
Full story

Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë

image
Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë  Dr Fatmir Terziu Ndjesia e Ismail Kadaresë, ose më saktë ndjeshmëria e tij ndaj mjaft problemeve që trajton pena
Full story

M I S H K A

image
  Mishka Svjetllovi atë prag pranvere ishte emigranti i parë që kishte kërkuar azil politik në qytetin e vogël buzë Sharontës. Tridhjetëvjeçari nga Rusia ishte shfaqur
Full story

QIRJAKO SAVA, ARTISTI

image
QIRJAKO SAVA, ARTISTI Nga Luan Çipi     Nga vetja kurrë nuk e ndava, Ishim të dy shokë, qysh fëmijë, Artisti, Qirjako Irakli Sava, Në vizion përherë më rri:   Fare i ri, u bë
Full story

PO CHU - I: KORRJA

image
        PO Chu-I. - Poet kinez, i lindur në T'ai-juan në Shan-si në 772 d. C., i cili vdiq në 846 pas Krishtit. Pas studimeve të
Full story

Poezi nga Duska VRHOVAC ( Dushka VRHOVAC), Serbi

image
  Solli në shqip Dashamir MALO Duska Vrhovac ( Dushka Vrhovac ) është poete, gazetare dhe përkthyese. Ka lindur në vitin 1947 në Banja Luka. Ajo u
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 28
Guests: 27
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1