Newsletter
Email:

“UDHËTIMI I FUNDIT”- NJË VEPËR QË TË TRAUMATIZON ME RRËFIMIN E TË PAZAKONTËS DHE TË MREKULLON ME SHARMIN ROMANESK

  Dr.sc. Bardhyl Maliqi “UDHËTIMI I FUNDIT”- NJË VEPËR QË TË TRAUMATIZON ME RRËFIMIN E TË PAZAKONTËS DHE TË MREKULLON ME SHARMIN ROMANESK  “Udhëtimi i fundit” i romancierit
image
Dr.sc. Bardhyl Maliqi

Latest News

Në 6-vjetorin e peticionit për Rrugën e Arbërit

image
Në 6-vjetorin e peticionit për Rrugën e Arbërit   Sot peticioni ka 17,000 përkrahës   18 Mars 2019 Nga Grupi i Lobimit   Sot, gjashtë vite më parë, filloi peticioni online për ...
Full story

BASHKIMI SHQIPTAR NË RITIN E FESTIMEVE TË NEVRUZIT

image
BASHKIMI SHQIPTAR NË RITIN E FESTIMEVE TË NEVRUZIT Riti... I pari: Ata pres ?I dyti: Me kalë e me thes.I pari: A ta pres or gegë ?I ...
Full story

“Disa e duan atë të kuqe”

image
  “Disa e duan atë të kuqe”   Loja me sigurimin shqiptar të komunizmit   Fotot dhe një tekst i shkurtër që sjell Joe Mazza në BraveLux për një ...
Full story
image

Vertetimin e kësaj teoreme e bën realiteti aktual

                                                                                                                 “Teorema” e Skënder Kapitit: “Nëqoftëse liria politike dhe drejtësia janë të drejta të krimit dhe të korrupsionit, atëhere shteti funksionon si shtet kriminal”.                                                                                                                                                                                                                                              ...
Full story
image

Kalorësi i Jerinës

  Në ëndërr m’u diftue Jerina. E bukur, e brishtë, flurore, me hire tunduese që të linin pa mend. Ajo më grishte me zë përdëllues e ...
Full story
image

Gjeo-poezi mërgimesh të pandalshme nga Historia në eterotopi

Mario Bellizzi LAST   EXIT TO BUKURA   MOREA Gjeo-poezi mërgimesh të pandalshme nga Historia në eterotopi Libri është trupi dhe forma e lëndës së ëndrrave të vegimeve, të dhunës së ngjarjeve ...
Full story
image

Lartësimi yt ka shumë faktorë ngritës

P Ë R G Ë Z I M NGA LEONIDHA  NAQEDHRAMI       Nga shkrimi yt , falnderim Akademisë Shqiptare të NEW YORK-ut ,jetova emocione të veçanta . Edhe familja ...
Full story
image

19 Mars 1949 – 70 VJETORI I VDEKJES IMZOT V.PRENNUSHIT O.F.M.

          IMZOT VINÇENC PRENNUSHI O.F.M. Argjipeshkvi i Durrsit dhe i Tiranës Imzot Vinçenc PRENNUSHI O.F.M.(1885–1949) në  1946 ka thanë: “Në këte kohë në Shqipni, asht turp i madh ...
Full story
image

PJESA E TRETË: ROLI I ARTISTIT KRIJUES NË SHQIPËRINË BASHKËKOHORE

PJESA E TRETË: është negative të flitet për dehumanizimin e njeriut të sotëm në tranzicionin kohor  Dr Fatmir Terziu Besimi popullor dhe vetë-zgjerimi i këtij besimi na japin ...
Full story
image

Parisi i munguar në Tiranën e shallvareve

Ilir Levonja Parisi i munguar në Tiranën e shallvareve Pritshmëria për rrëzimin e Ramës sot ishte e madhe, por Rama po qësëndiset me të gjithë. Madje ri ...
Full story
image

EPIKA E BREZËS KRYENGRITËSE

EPIKA E BREZËS KRYENGRITËSE   ( Në Brezë të Dardanisë Ilire, në veri-perëndim të Shkupit, në lartësinë mbidetare 1500 metra, tek vendi i quajtur “Livadhi i madh”, ...
Full story
image

Shkrimtarët nuk janë të pasur, por pasurin shpirtërore që kanë e dhurojnë me shumë dëshirë dhe mirësi.

Bashkim Saliasi   Reportazh nga shkolla 9-vjeçare “Vëllazërimi”,Tiranë.   Kadri Tarelli i bashkohet nismës “Shkëmbejmë libra”, dhuratë bibliotekës së shkollës Vëllazërimi Babrru-Fushë.   Shkrimtarët nuk janë të pasur, por pasurin shpirtërore ...
Full story
image

PJESA E DYTË: ROLI I ARTISTIT KRIJUES NË SHQIPËRINË BASHKËKOHORE

PJESA E DYTË: thyerja me një zhurmë, e shekujve të tërë të kozmologjisë inerte  Dr Fatmir Terziu E vetmja mënyrë e sigurtë me anë të së cilës shqiptarët ...
Full story
image

HAIKU I POETIT NASHO JORGAQI

PROLOGHaiku në fillimet e tij ishte një kompozim poetik festiv me stinët në vargje, që autori mund ti ndryshonte sipas dëshirave dhe fantazisë së tij. ...
Full story
image

NJË POEZI JO PËR LAMTUMIRË…

SHPËTIM LAMES,NJË POEZI JO PËR LAMTUMIRË… ARTUR SHEMAJ Në këtë botë erdhe, shkëlqeve Formulën e jetës kur përqafove, Ndërsa formula fizike zbërtheve Dhe dije tek nxenësit  çove…   I dashur sa ska ...
Full story
image

VANGJUSH ZIKO DHE LIBRI I TIJ “PËRSIATJE”

    Nga V. Saro   Libri më i ri i shkrimtarit Vangjush Ziko, i titulluar “Përsiatje”, është një përmbledhje me studime, ese dhe analiza letrare; poeti dhe përkthyesi ...
Full story
image

Ata janë terroristët e djallit

Ata janë terroristët e djallit  Leonora Laçi Kur isha e vogël shihja gjyshin tim (nga mamaja) teksa merrte abdes dhe me ngjallte deshirën t’i ngjaja atij e ...
Full story
image

ROLI I ARTISTIT KRIJUES NË SHQIPËRINË BASHKËKOHORE

  ROLI I ARTISTIT KRIJUES NË SHQIPËRINË BASHKËKOHORE Dr Fatmir Terziu   Vetë fakti se ne jemi shqiptarë nuk është garanci se ne jemi autoritative për gjërat shqiptare. Njohuria ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 39
Guests: 38
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1