Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:

image
BEDRI ALIMEHMETI

POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË

BEDRI ALIMEHMETI POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË Duke kujtuar Sanremon OGGI PAGO IO *) Veshin njësh  mbi altoparlantin e të mrekullueshmes "Phanola", 1) që tingujt e magjishëm të "Piove"2) po më

INTELEKTUALË QË PËRCJELLIN DIJE E VLERA QYTETARIE NË SHOQËRI

image
INTELEKTUALË  QË PËRCJELLIN  DIJE E VLERA  QYTETARIE NË SHOQËRI Portrete nga Xhevahir Cirongu   Janë të shumtë ata njerëz të cilët kanë zbritur nga zonat kodrinore e malore  të vendit drejt qyteteve e ...
Full story

“Dasma e madhe”

image
“Dasma e madhe” Reshat Kripa             Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës ...
Full story

Nuk më dhimben politikanët

image
Nuk më dhimben politikanët Lis Bukuroca   Nuk më dhimben politikanët milionerë, por më dhimben të varfëritë që vuajnë për milionerët! Nuk më dhimbet asnjë politikan, që rrëzohet, ...
Full story

Subjektivisht, subjektivizëm … thjesht në një rreth!

image
Subjektivisht, subjektivizëm … thjesht në një rreth! Dr Fatmir Terziu     Koncepti i një ideje është një enigmë që buron brenda një kulture. Shpesh nuk është një koncept ...
Full story

Ylli i kinematografisë shqiptare

image
  Ylli i kinematografisë shqiptare Esse nga Luan Çipi                                                                                     Timo Flloko ka lindur, në qytetin Pejës më 26 prill 1948 dhe është aktor i shquar, i quajtur nga ...
Full story

A do ngrej PS-ja komision hetimor pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt?

image
  A do ngrej PS-ja komision hetimor pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt? Sipas të gjitha gjasave, Ramush Haradinaj paska dhënë dorëheqjen për përfitim politik. Ky përfundim rezulton ...
Full story

PULLAT POSTARE SHQIPTARO- AMERIKANE KUSHTUAR MISIONIT-,,APOLLO-11,,

image
  PULLAT POSTARE  SHQIPTARO- AMERIKANE KUSHTUAR MISIONIT-,,APOLLO-11,, 20 KORRIK 1969 – 20 KORRIK 2019 50 VJETORI II ZBRITJES  NJERIU NE HENE  NGA :HYSEN S.DIZDARI Antar i shoqatës Botërore të Gazetarve në Filateli ---------------------------------------------------------------------------------------- Sot ...
Full story

Falenderim!

image
Falenderim!     Për burrin e mirësjellur 80 vjeçar i cili shtyn gruan e tij të lidhur në karrige me rrota në Parkun “Rinia” dhe buzëqesh në fytyrën e saj ...
Full story

Dirigjenti

image
Nga FIQRI Shahinllari   Këto shënime mund të kishin edhe titullin "Monomani" ose versionin e tij, "Mitomani." Monomani do të ishte autori i këtyre shënimeve. Pse? Sepse unë ...
Full story

TË JESH BANOR I MENDIMEVE TË POETIT NIKOLIN GURAKUQI

image
Poeti shkodran Nikolin Gurakuqi pritet në Vlorë si në shtëpi TË JESH BANOR I MENDIMEVE TË POETIT NIKOLIN GURAKUQI Nga Albert HABAZAJ* Banor të mendimeve të poetit të ...
Full story

Aty ku lulëzon burka, vritet e ardhmja

image
Hazir MEHMETI, Vjenë  Aty ku lulëzon burka, vritet e ardhmja   “Anarkia është më e keqe se sa tirania”  (Nga: Leksikoni i analizave filozofike)   Gëzimi i lirisë ishte një ...
Full story

...përgjegjësi

image
...përgjegjësiAstrit LulushiPavarësia nuk është fjalë boshe dhe as pavlerë. Njeriu lind i pambrojtur dhe i pa-aftë të mbrojë veten, fat i paracaktuar për të qenë ...
Full story

PSE BËN “HISH” DAJË ILMI HOXHA PULA KUR S’TË HYRI NË LËMË

image
  (Përgjigje komentit të Ilmi Veliut,  nën reportazhin tim: Poezi, këngë dhe valle Lufta kërçovare.)   NGA KALOSH ÇELIKU         Papritmas, nën reportazhin tim të publikuar te “Zemra Shqiptare” me ...
Full story

”JETA E RRËNOJAVE”

image
Tahir Bezhani    Vështrim libri: MESAZHI FILOZOIFIK NË RROMANIN E MUHARREM KURTIT, ”JETA E RRËNOJAVE”. Krijuesi nga Gjakova,z. Muharrem Kurti,tani është një emër i theksuar në letrat shqipe,  një poe i ...
Full story

Dallkauku Ramush Haradinaj dhe top modeli Edi Rama

image
  Dallkauku Ramush Haradinaj dhe top modeli Edi Rama  Ajo çka vlen për tu theksuar në rastin e Ramush Haradinajt, nuk është përballja me gjykatën e Hagës, ...
Full story

More News

Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar”

image
  Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar” Dr Fatmir Terziu   Midis hapësirës, kohës dhe vendit së shtruar në shkrimin e ndjeshëm
Full story

Rreth ‘hiç’-it dhe ‘asgjë’-së në ditët e sotme

image
Rreth ‘hiç’-it dhe ‘asgjë’-së në ditët e sotme (Fenomeni i tundjes së derës, jo thjesht një urtësi popullore, por një akt i qartë) Fatmir Terziu   Kur është
Full story

RACIZMI DHE DUKURITË E SHËMTUARA TË DITËVE TONA

image
Para rreth gjashtëdhjetë viteve,Profesori im,gjuhtari i shquar Tamasoklis i cili kishte jetuar shumë vite në Gjermani e në Angli-ishte qipriot- më kishte thënë: “Para luftës,ndoshta
Full story

MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND…

image
GJELINA XHIKA – MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND… (fragment){ Kemi pas përdorur një shprehje metaforike: “ Të gjitha rrugët të çojnë në
Full story

MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT

image
FEDERIKO GARCIA LORKA (Federico Garcia Lorca ) POEZI  XHOVANI MARIOTI  ( Giovanni Mariotti )                         MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT  (Parathënie e librit me poezi e poema)   1.         Kush lexon
Full story

...ëndërr

image
...ëndërrAstrit LulushiNdodhi shumë kohë më parë.Atë ëndërr thuajse e kam harruar.Por ishte aty atëherë,Para meje,Ndritshëm si dielli. Dhe pastaj u ngrit muri,Ngadalë u rrit, ngadalëMidis meje
Full story

ARKITEKTI ME ZAGARË

image
         Tregim  nga  Kozma  Gjergji       Tashmë pakëz i kërrusur dhe me atë veshje ekstravagante të veçantë, zoti Aurel i shoqëruar nga katër -pesë qenër, çdo ditë i
Full story

ESE

POETI ME DETIN PËR DORE

image
Lexim i veprave të poetit, Idajet Jahaj POETI ME DETIN PËR DORE Në gjirin e poetëve të Vlorës, Idajet Jahaj është një zë i shquar në poezinë
Full story

Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën…

image
Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën… Dr Fatmir Terziu   Këto ditë mora pjesë (pjesërisht) në një nga evenimentet më interesante të medias globale. Më 10
Full story

Zylyftar Hoxha, publicisti elitar

image
  Zylyftar Hoxha, publicisti elitar   Është interesant ky autor, në përzgjedhjen e tematikave, mënyrën e të shkruarit, ngrohtësinë e fjalës, në gjykimin e fenomeneve pa harruar të
Full story

Anadolli-Golgota e shqiptarëve

image
Gani Mehmetaj: Si e pashë Turqinë në vitet e tetëdhjeta      Nga Stambolli u nisa me një autobus turk që i ra Anadollit nga njëri skaj në
Full story

SHEMBULL ATDHETARIZMI

image
             PROF. DR. THANAS GJIKA – SHEMBULL ATDHETARIZMI                       (ME RASTIN E 75-VJETORIT TË LINDJES)*                                           Nga Frank Shkreli  Përshëndetje i dashur Thanas – urimet më
Full story

ANDREA DHE HELENA

image
RESMI OSMANI                                                                        Novelë                                           ANDREA DHE HELENA-10 VAZHDIMI KETU - Madhëri, vepruam siç na porositët. Ishte një ditë plot mbresa.      Mbreti i bëri një shenjë kryeshambellanit dhe  festa filloi.       U dëgjuan tingujt fluror
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 104
Guests: 103
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1