Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | ANALIZA

ANALIZA

image

DASHURIA SI FIKSION POETIK

  Alma Jaku (1980), poete me plotkuptimin e fjalës, prej vitesh kishte paralajmëruar ardhjen në botën letrare. Siç do ta thotë vet autorja në një rast,
Full story

Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar”

image
  Zëri që flet e bërtet tek “Dufi, pas fitores, i shpirtit të trazuar” Dr Fatmir Terziu   Midis hapësirës, kohës dhe vendit së shtruar në shkrimin e ndjeshëm ...
Full story

FJALËT E PERËNDISHME TË TOMORRIT HYJNOR

image
  Mihal Gjergji FJALËT E PERËNDISHME TË TOMORRIT  HYJNOR  “Pranë dijes i panxënë!”   Koha e ka humbur rolin e saj si gjyqtare supreme, i është dorëzuar çmendurisë njerëzore. Janë ...
Full story

MUZIKA ESHTE PASURI E TE GJITHEVE PAQIA DHE DASHURIA JANE TE PERJETSHME

image
Te flasesh e te shkruash per Xhon Lenon nuk eshte nje pune fort e lehte dhe per studiues e kritike te njohur jo me per ...
Full story

Diskurset njerëzore tek “Vajzat e mjegullës”

image
Diskurset njerëzore tek “Vajzat e mjegullës”    Dr Fatmir Terziu   Si të gjitha diskurset njerëzore, ndërmarrja narrative është një formë e aktivitetit të gjuhës njerëzore (një lojë). Është ...
Full story

Diksursi i formës dhe shpirtit artistik në poezinë e Mujo Buçpapajt

image
  Diksursi i formës dhe shpirtit artistik në poezinë e Mujo Buçpapajt   Dr Fatmir Terziu   Në vend të hyrjes   Poezia e poetit Mujo Buçpapaj nga vetë struktura dhe filozofia ...
Full story

Poeti “rebel”, Pano Taçi

image
Në kuadrin e 90 vjetorit të lindjes Poeti “rebel”, Pano Taçi   Reshat Kripa               Sipas mitologjisë Feniksi ishte një shpend përrallor që kur mbushte moshen 500 vjçare bënte çerdhen, ...
Full story

APOLOGJIA E FAMILJES MULOSMANAJ SIPAS LIBRIT TË ZOG HYSENIT

image
TAHIR BEZHANI   VESHTRIM LIBRI APOLOGJIA E FAMILJES MULOSMANAJ SIPAS LIBRIT TË ZOG HYSENIT ” DY ANËT E KULLËS ME DY ANË”. (Kulla ku lexohet historia)   Binak Alia,mesazhi i trimërisë,forcës,sojnisë e ...
Full story

“...JETA ËSHTË LIBËR...”!

image
“...JETA ËSHTË LIBËR...”!   Tregimi apo rrëfimi, “Roja e Vilës së Madhe”, është një “fragment” ironie për jetën, dhe është një laryshi e rrjedhave jetësore nëpër periudha ...
Full story

“Roja i Vilës së Madhe”, një prozë sociopsikologjike tërmetike që të trondit e të shkund

image
DY FJALË TË VOGLA PËR NJË TREGIM TË MADH TË AUTORIT FATMIR TERZIU   “Roja i Vilës së Madhe”, një prozë sociopsikologjike tërmetike që të trondit e ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1