Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANALIZA | Dy pena si dy krerë të shqiponjës

Dy pena si dy krerë të shqiponjës

Font size: Decrease font Enlarge font
image Xhemail Ali PECI

Jubile: Në 20-Vjetorin e Epopesë së Jasharëve doli në dritë ribotimi i 10-të i librit të Bedri Tahirit “ADEM JASHARI-legjendë e legjendave”

 

LIBRI “ADEM JASHARI- LEGJENDË E LEGJENDAVE” NJË MONUMENT ME FLATRA TË FJALËS SHQIPE QË PËR-JETËSON NJERIUN LEGJENDË

(Fragment nga një punim më i gjatë studimor)

Pena e Bedri Tahirit, me flatrat e fjalës shqipe ka ngritur në piadestal emrin e madh të komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës; ka nderuar, ka lartësuar dhe ka përjetësuar emrin e gdhendur në mermerin më monumental të lirisë së atdheut, emrin e shkruar sa me gurra të gjakut po aq edhe me shkronja të arit, emrin e madh të Adem Jasharit.

Dy pena si dy krerë të shqiponjës

Tek e lexon librin e shkrimtarit dhe të publicistit Bedri Tahiri, për komandantin legjendar Adem Jasharin dhe Jasharajtë e tjerë, si dhe për luftëtarët e tjerë të lirisë së larë me gjak të breznive orëmira, nuk ke se si të mos e kujtosh vargun aq domethënës të Bajronit: “Në këngë dhe në vajtim u drodhën fustanellat”, por në radhë të parë, tek e lexon librin e Bedri Tahirit, nuk ke se si të mos e kujtosh me krenari të ligjshme thënien e poetit të madh lirik Lasgush Poradeci, se: “Kosova ka bërë luftë skënderbejane dhe se të thuash për kosovarët që janë trima, është pak.”

 

LEXO KETU TE PLOTE

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1