Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANALIZA | Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017

Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017

Font size: Decrease font Enlarge font
image Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017

Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017

Duke shfletuar kete botim/Liber/Kalendar pune krejt te veçante te Astrit Lulushit, s'mund te mos vesh re njeren nga vecorite e tij me thelbesore: Pergjithnjeshmerine e mesimeve dhe pervojave qe njerezimi krijon gjate udhes se berjes e qyteterimit te vete.

Kujtesa e njerezimit eshte e permasave te pamatshme nga nevoja e perditshme e individeve, shoqerive apo organzimiee sociale apo politike te tij. Kalendari i Astrit Lulushit, se paku ne shqip, vjen ne ndihme te kesaj memorieje.

Ajo cfare ka ndodhur  shekuj me pare duket sikur riperseritet ne ditet qe jetojme, me po ato sfida, me po ato ngjyrime, a thua me po ate  loje te natyres se njeriut, lindur ne shenje asnjeanese, ne joshje ndaj dukjeve te lehta, por gjithnje ne proces vetedijesime per misionin nen te cilin eshte thirrur ne ekzistence.

Te gjithe ditet ne kete Kalendar, jane te tilla, te ngarkuara me ore zgjimesh, kujetesash, ndergjegjesimesh te virtytit e harmonise me natyren.

Mjaft te hedhim nje sy ne titujt e medhenj te gazetave shqiptare dhe ato te botes dhe, duke shfletuar Kalndarin e Astrit Lulushit, rrenqethemi nga njejt-shmeria e perseritjes si bekim dhe mallkim, njeherazi.

Citojme:

7 dhjetor

.....

Sipas Cicero-nit: 6 gabimet që njerëzimi vazhdon të përsërisë brez pas brezi:

1- Besimi se fitimi personal arrihet duke shkatërruar të tjerët;

2- Shqetësimi për gjërat që s'mund të ndryshohen;

3- Këmbëngulja se një gjë është e pamundur, vetëm sepse ne nuk mund t’a arrijmë;

4- Refuzimi për të vënë mënjanë preferencat e parëndësishme;

5- Neglizhenca e zhvillimit dhe sqimës së mendjes;

6- Përpjekja për të detyruar të tjerët të besojnë dhe të jetojnë si ne.".


Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1