Navigate archive
first first August, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | FJALA | NË 86-VJETORIN E DITËLINDJES SË MIKUT TONË, BARDHYL XHAMA

NË 86-VJETORIN E DITËLINDJES SË MIKUT TONË, BARDHYL XHAMA

image NË 86-VJETORIN E DITËLINDJES SË MIKUT TONË, BARDHYL XHAMA

Skicë:

 

Nga: Murat Gecaj

Sot paradite, ne nje grup kolegesh e miqesh, ish-punonjes ne Gazeten "Mesuesi", morem pjese ne nje ngjarje te shenuar te jetes se koelegut e mikut tone te perbashket, Bardhyl Xhama-'Mesues i merituar", publicist e shkrimtar i afirmuar, pasi  ai festonte 86-vjetorin e ditelindjes.

Ne Lokalin e rikonstruktuar Kafe-Bar "Zaimi", ne "Unazen" e kryeqytetit, ne kaluam disa minuta te kendshem. Biseduam per familjet tona, per krijimtarinë e botimet tona te larmishme dhe shkrimet e panumert, ne shtyp e Internet. Gjithashtu, folem per mjaft miq tane te pandare ne jete, te cilet jetojne ne rrethe te ndryshme te Shqiperise etj. Ja, psh, njeri nga ata, miku yne krijues, Kadri Tarelli e mori ne cel dhe e uroi me fjale zemre Bardhylin.

Kryesorja per te tre ne, ishte se u ndjeme shume mire dhe u gezuam pa mase, kur e pame mikun tone Bardhyl, plot energji jete, buzagas e dashamires, si gjithmone. Prandaj, e pershendetem ate njezeri: "Shume urime per ditelindjen, i dashur Bardhyl, me shendet te plote dhe gezime e lumturi, me gjithe te dashurit tu të shumtë!". Keto fjale i shoqeruam me ato "shishkat" e njohura te rakise, qe ai mban me vete, ne raste te tille, por dhe me embelsire e karramele....

Por, megjithese jemi ne pension, kohen e kishim te kufizuar, per shkak te kohes shume te nxehte, por dhe se Bardhyli gjithnje na “paralajmeron”, se sa minuta kohe kemi ende, per te qendruar ne lokal!? Pra, koha e ndarjes se perkohshme po vinte...Duke "konkurruar" me aparatet tona fotografike, Bardhyli e une beme disa shkrepje, brenda e jashte lokalit dhe dy nga keto foto, meqenese ai shpallet "fitues", po i publikojme, bashke me kete shenim timin modest...

-Faleminderit, qe na mblodhe perseri ne ditelindjen tende, I dashur koleg e mik, Bardhyl Xhama dhe u takofshim ne shume ditelindje te tilla te gezuara e plot shendet!

Tirane, 13 qershor 2019


Comments (1 posted):

kadri tarelli on 16/06/2019 17:42:13
avatar
Faleminderit Profesor Murati!
Shkrim i qëlluar bukur për një përvjetor. I uroj jetë shëndet dhe krijimtari. Urime, ju miq që s'e harroni mikun e vjetër!
Miqësisht!
Kadriu.
Durrës

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1