Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | FJALA | ZHURMA E MUSHKONJAVE NË SHTETIN “PËRBASHKËT”

ZHURMA E MUSHKONJAVE NË SHTETIN “PËRBASHKËT”

Font size: Decrease font Enlarge font
image KALOSH ÇELIKU


 

NGA KALOSH ÇELIKU

 

         Natën nuk më lënë rehat mushkonjat natyrore, ma pinë gjakun. Ditën mushkonjat e partive politike në shtetin e “përbashkët”. I kam me bollëk: në oborr, shtëpi, dhomën e gjumit. Dhe, posa e shuaj llambën e tavolinës, turr mbi mua kopeisht mbi kokë pranë veshëve me atë zhurmën e tyre të mërzitshme si helikopterë. E ndez dritën dhe me një libër në dorë i kërkoj mureve nëpër dhumë. E gjeta njërën të strukur tek rafti i librave. Padyshim, është Xhadia. Baaam, e përplas për muri. Hojdodolen tek piktura e Gjelit kryngritës mbi kokë. Gjaku ma skuqi librin. Edhe muret e dhomës gjumit.

         E shuaj dritën dhe shtrihem në shtrat. Përinatë, çeta- çeta me të gjitha forcat ajrore ateruan mbi mua si “armik” i shtetit të “përbashkët”. Thashë, me vete: me siguri këto janë gra rrospia. Ndoshta u pri në ballë ajo Xhadia, personazhi kryesor i Librit tim po me të njëjtin titull me publicistikë letrare (2011). Vetëm ato janë të pamëshirshme, thithin gjakun dhe të hanë gjithë natën. E mbuloj kokën me jorgan.

         Herët, në mëngjes, mushkonjat e shtetit të “përbashkët” ma prishin gjumin. Gjoja se, i zhdukin mushkonjat natyrore. E di se, këto të ditës janë rrospia meshkuj, nuk janë të rrezikshëm, mund t’i mashtrosh edhe me dritën e ekranit të televizorit. Nateditë, fotografohen para kamerave nëpër debate televizive si “analistë” politik.

        Dhe, i lumtur e kaloj ditënatën mes mushkonjave natyrore dhe atyre të partive politike, në shtetin e “përbashkët” ende pa emër…

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1