Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | FJALA | Arti i skulptorit shqiptar "jeton" në Ambasadën Shqiptare në Kanada

Arti i skulptorit shqiptar "jeton" në Ambasadën Shqiptare në Kanada

Font size: Decrease font Enlarge font
image Hytbi Tarelli

Një koleksion i vogël i veprave të artit nga skulptori shqiptar Hytbi Tarelli, i cili jetonte dhe vdiq në Toronto, Kanada, dy vjet më parë, janë shfaqur në Ambasadën Shqiptare në Kanada me ndihmën e familjes së artistit. Vepra e Tarellit, duke u fokusuar në fushën e artit figurativ, iu dedikua figurave të shquara shqiptare dhe heroit kombëtar të vendit Gjergj Kastrioti Skënderbeg gjatë viteve, por gjithashtu ka përfshirë portrete të personaliteteve të famshme në fushën e teatrit dhe muzikës. Ministria e Punëve të Jashtme vlerësoi iniciativën nëpërmjet një postimi në Facebook, duke thënë se "veprat e Hytbi Tarellit që jetonin në Toronto dhe i kushtoi veprimtarisë së tij të madhe Gjergj Kastriotit Skënderbej, kanë ndodhur në Ambasadën Shqiptare në Kanada. Falënderoni familjen për gjestin bujar. Artisti do të jetojë përmes artit të tij. "

Tarelli ka lindur në vitin 1952, në luginën e Devollit. Ai mori klasat e para të artit në moshën dhjetë vjeçare, nga artistë të mirënjohur shqiptarë të asaj kohe. Ekspozita e tij e parë u mbajt në vitin 1968.

Pavarësisht diplomimit në fushën e shkencave natyrore në vitin 1975, ai kurrë nuk pushoi së angazhuari në pasionin e tij dhe organizoi tre ekspozita të mëdha personale gjatë jetës së tij, si në Shqipëri dhe në Toronto, ku ai emigroi me familjen e tij pasi kaloi disa vjet në Greqi.

Me skulptura dhe piktura të njohura në të gjithë komunitetin shqiptar dhe më gjerë, Tarelli hapi dhe krijoi ura midis shqiptarëve në diasporë dhe në shtëpi. Një nga skulpturat e tij më të lavdëruara iu dedikua një heroi tjetër kombëtar, Adem Jashari dhe shenjtorit të vendit Nënë Tereza. Tarelli vdiq në Kanada, në nëntor 2016.

Comments (2 posted):

kadri tarelli on 19/03/2018 18:09:46
avatar
Faleminderit punonjësve të Ambasadës Shqiptare në Kanada dhe autorit të këtij shkrimi të shkurtër, por me mesazh të madh, në kujtim dhe vlerësim të punës dhe veprës së piktorit dhe skulptorit shqiptar Hytbi Tarelli. përshëndes edhe komunitetin shqiptar që jeton e punon në Kanada, që e njohu e vlerwsoi dhe e mbështeti artistin tonë.
Artisti Tarellii, për gati 22 vjet, i kaloi në Toronto në Kanada, ku ka pjesën më të madhe të veprave të tij, sidodomos në skulpturë, ndaj figurave të shquara të racës dhe gjakut shqiptar.
Me mirënjohje dhe falënderim!
Kadri Tarelli
Durrës
"Pasuesit Veterane-Toronto on 08/04/2018 19:19:19
avatar
Te nderuarit NDEROJNE-
Faleminderit.

Faleminderit zoti Ambasador sa bere per pasqyrimin e veorave te ati Artisti Patriot,qe u nda nga jeta ne kulmin e suksesit tijte ndierin;Ytbi Tareli,lene vepra krijuese atdhetare, masive;Heroin Kombetar Gjergj kastrioti Skenderbe dhe Nene TEREZA, shperndare ne gjithe trevat shqiptare, per Kosoven;Adem Jasharin- kryefjale.
I perjetshem kujtimi i tij,une, bashkeatdhetare i tij ne Toronto e kam dhurate,vepra te tij,si dashamires.
I perjetshem kujtimi Ytbi Tarallit, sa organet kopetente ne atdhe,duhet ta vleresojne si duhet..
Faleminderit families sa pasuesve,per sa ben ne lartesimin e emrit dhe vepres se Ytbi Tarelit.
Org."Pasuesit Veteran".Toronto.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1