Fatmir Terziu

image

Skema e re e vizave mirëpret sipërmarrësit në Britani të Madhe

Skema e re e vizave mirëpret sipërmarrësit në Britani të Madhe   Sekretari i Brendshëm, (Home Office) Sajid Javid ka njoftuar se një vizë e re “fillestare”
Full story
image

Dy Fjalë për… Robert Kananaj Gallery

Faruk Myrtaj Dy Fjalë për… Robert Kananaj Gallery   “…witty, and pretty, and (darkly, insinuatingly, dangerously, hilariously) queer…”! Mbase kështu mund ta cilësojmë shijen me të cilën ftohen, arrijnë dhe ...
Full story
image

ZË NË SHKRETËTIRË

   DY POEZI        ZË   NË  SHKRETËTIRË              Ditën rri menduar, natën rri pa gjumë,         Zemra turbulluar, nuk e di as unë.         Hidhem e përdridhem, mendjen vras më shumë.          Të gjej të vërtetën, kur punët ...
Full story
image

NIKO SUDARI, PËRKTHYES I KOLLOSËVE TË LETËRSISË BOTËRORE

Kadri Tarelli shkruan.   Veprimtari Në mbasditen e 25 korrikut, 2018, në sallonin e artit “Sigal”, në Durrës, u organizua një takim me përkthyesin e njohur Niko Sudari, ...
Full story
image

Rendi i natyrës poetike të Konës

Rendi i natyrës poetike të Konës Dr Fatmir Terziu   Poeti Viron Kona, prej kohësh ka shkruar mes epigrameve të tij se “mijëra herë Shqipërinë do t’zgjidhja/sikur të më ofronin/të zgjidhja ...
Full story
image

Legjenda e Safos

Legjenda e Safos Ku është Faonas që s’duket gjëkundi mbi det?Mos varka të kthehet nuk i bindet, A ndoshta puthet me Aferditën në ndonjë breg. Oh Faona!Safo të ...
Full story
image

Bie vesë e hollë në tokën Arbërore

Bie vesë e hollë në tokën Arbërore Fatmir Terziu   Nga larg vinin valët e një kënge të lashtë. Vinin drejt e në vesh, por disi ngatërruar. Disi ...
Full story
image

ABSURDITETI QË RRETHON TEATRIN PA SHTËPI

ABSURDITETI QË RRETHON TEATRIN PA SHTËPI DYZET DITËT E TEATRIT!  Nga Xhevair Lleshi Në një lokal të njohur të Tiranës na u desh të dëgjonim një kërcënim të ...
Full story
image

NË ALTARIN E PERËNDISË KLASIKE

NË ALTARIN E PERËNDISË KLASIKE( O njerëz, bëhuni njerëz )!ESEU gëzuam se shembëm e rrëzuam të keqen dhe menduam se dielli do të na ngrohte ...
Full story
image

POÇJA E BRENGES

POÇJA E BRENGES  Zemra ime shkretë ,Si fletëz lëkundet !Varkëza mbi det Nga dallget përhumbet ! Se poçja e brengës Vrer e helm më dha Në çdo hap të jetës Mua ...
Full story
image

“Paskam 40 vjet që flas prozë dhe nuk e paskam ditur?!”

“Paskam 40 vjet që flas prozë dhe nuk e paskam ditur?!”   Letër e hapur nga shkrimtari Pëllumb Kulla     I dashur Fatmir   Para disa ditësh u ndjeva i përkëdhelur ...
Full story
image

Bota e Qazim D. Shehut në vargjet poetike

      Një figurë e njohur e letrave shqipe, si Qazim D. Shehu, ka kohë që ka hyrë në vaktin e pjekurisë poetike. Ky poet ka një ...
Full story
image

Ilir Meta dhe një rast për të kuptuar balancimin e pushtetit

      Sot Ilir Meta është njeriu më i sulmuar dhe më i diskutuar në opinionin e turbullt shqiptar. Kjo nga mos aprovimi që i bëri një ...
Full story
image

BOTA E FËMIJVE DHE NDIKIMI TË RRITURVE

BOTA E FËMIJVE DHE NDIKIMI TË RRITURVE Nga Bashkim SALIASI PËRSE LUAJNË FËMIJËT? Fëmijët luajnë për një arsye: për shkak të nevojave të paplotësuara, shkruan në librin t ...
Full story
image

IKJE

IKJE (ngacje pas rrëfimit të një miku"Edhe pse këto radhëtë cilët nuk i prisja të më vinin në Wats-App aq papritmas si të ishin vrundujt e një ere ...
Full story
image

NDROI JETË MINELLA KONOMI, VETERINARI

    Nga familjarët u njoftua se, në moshën 84 vjeçare, në Tiranë,  pas një sëmundje të pashërueshme, ndërroi jetë vlonjati Minella Mantho Konomi, një nga mjekët ...
Full story
image

ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH…

Nderim e kujtim: ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH… (Përurohet seria me 10 libra të tij, në Akademinë e  Shkencave të Shqipërisë) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e studiues   Me ...
Full story
image

TURKESHAT TE MONUMENTI I SKËNDERBEUT

Vullnet Mato                                         TURKESHAT TE MONUMENTI I SKËNDERBEUT   U gjenda, kur turistët e një ekskursioni turk,tek monumenti i Skënderbeut po pozonin.Turkeshat kukuriseshin, nën piedestalin e gurtë,për testikujt e ...
Full story
image

AT PJETER MESHKALLA S.J.: “PJESA E FRIKSUEME ASHT E LIDHUN NGA KAFSHATA E BUKËS !”

Nga Fritz RADOVANI                   AT PJETER MESHKALLA S.J. (1901 – 1988)   28 KORRIK 1988 – 2018: 30 VJET  PA  AT MESHKALLEN… ●Shqipja me kthetrat e Saja skaliti në një shkamb t’ Atdheut: “Edhe një ...
Full story
image

TË NGJASHMIT

“Çaplinin fillove ta imitosh kur s’t’i kisha hequr akoma pelenat,” – më tha ime më natën e Vitit të Ri. Mbaj mend se të tria ...
Full story
image

SI U NJOHA NË BURGUN E NISHIT ME ADEM DEMAÇIN

SI U NJOHA NË BURGUN E NISHIT ME ADEM DEMAÇIN   Nga Ryzhdi Baloku   Në qershor të vitit 1964 zbulohet veprimtaria ilegale e dy organizatave (Lëvizja Revolucionare për ...
Full story
image

Me rastin e promovimit të librit “Psycho”

Shkruan Besim Perjuci Me rastin e promovimit të librit “Psycho”/ roman/, botuar më 2017, në edicion të Shtëpisë botuese”Artini”Prishtinë, autor Ilir Muharremi Mendim i angazhuar në aspektin ...
Full story
image

ZHURMA E MUSHKONJAVE NË SHTETIN “PËRBASHKËT”

  NGA KALOSH ÇELIKU            Natën nuk më lënë rehat mushkonjat natyrore, ma pinë gjakun. Ditën mushkonjat e partive politike në shtetin e “përbashkët”. I kam me bollëk: ...
Full story
image

“KËSHTU KA THËNË LEKA”

 Ese     ... dhe kështu do të bëhet...   Se fjala e tij është e drejtë, urtësia, mençuria,  ligj dhe gjuha. Dhe dëshira e shpirti i shqiptarit përputhet me princin ...
Full story
image

GJATA, OSE LEXIM-PËRGJIGJJA NDAJ HUMANIZMIT LIBERAL

GJATA, OSE LEXIM-PËRGJIGJJA NDAJ HUMANIZMIT LIBERAL       Fjalët hyrëse të Arqile Gjatës në thuajse të gjitha esetë dhe shënimet e tij diskursive, mes një ristrukturimi analitik dhe ...
Full story
image

Vullnet Mato çmimin e parë, dekoratën “Frang Bardhi”

Dekorata “Frang Bardhi” për poetin Vullnet Mato    Dje, në një drekë me krijues, shkrimtari Agron Shele, përfaqësues i jurisë së konkursit poetik “Atunis” të Brukselit, i dorëzoi poetit ...
Full story
image

RESPEKT,MIRNJOHJE,PËR VLERAT NJERZORE,BURRËRORE,INTELEKTUALE,TË ORGANIZIMIT E DREJTIMIT TË BIRIT TË SURROIT KUKSIAN TË NDERUARIT LUTFI ESAT VATA.

RESPEKT,MIRNJOHJE,PËR VLERAT NJERZORE,BURRËRORE,INTELEKTUALE,TË ORGANIZIMIT E DREJTIMIT TË BIRIT TË SURROIT KUKSIAN TË NDERUARIT LUTFI  ESAT  VATA. U lind me  23 shtator 1968 në fshatin Surroj,Kukës ,nga ...
Full story
image

Kushtuar Babait tim Avni Xhomaqit(Bejkova)!

Kushtuar Babait tim Avni Xhomaqit(Bejkova)! Nga Gledis Cala(Xhomaqi)   Babai im nuk dinte te tregonte perralla me mbreter, as me te Bukura  a te Bukur Dheu, as me ...
Full story
image

Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Shkruan Viron Kona       Gjergj Kastrioti Skënderbeu   E dua me shpirt dhe zemër Skënderbeun, siç dua mëmëdheun e shtrenjtë dhe lirinë, i nderoj fuqinë, besën e zotësitë luftarake, zgjuarsinë, trimërinë  dhe atdhedashurinë.   Ndjej ...
Full story
image

Shqiptari që pushtoi oazën e famshme të meditimit spiritual

Remzi Salihu      Qendra më e njohur spirituale ku zhvillohet ky mision njerëzor i pastërtisë shpirtërore, quhet Pune, Indi. Pikërisht në këtë vend, gjegjësisht në Ashramin OSHO, ...
Full story
image

“NBC NEWS” PËR DOSJET E REGJIMIT KOMUNIST NË SHQIPËRI

                                                     Nga Frank Shkreli Njëri prej rrjetëve më të njohura multi-mediatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NBC NEWS, botoi të hënën në portalin e saj një ...
Full story
image

Shoqata Mbarëkombëtare Atdhetare Kulturore “Labëria”, vlerëson mësuesin, poetin dhe folkloristin Lefter Teki Haxhiraj, pas vdekjes 1942-2014

Shoqata Mbarëkombëtare Atdhetare Kulturore “Labëria”,            vlerëson mësuesin, poetin dhe folkloristin         Lefter Teki Haxhiraj, pas vdekjes 1942-2014                                         DIPLOMË                       “MIRËNJOHJE E LABËRISË”                                    I jepet      Poetit lirik, një vlere të folklorit polifonik,autorit të “Xinxërfilles”,   Lefter ...
Full story
image

Faruk Myrtaj për librin “Identiteti iso-polifonik”

Faruk Myrtaj për librin  “Identiteti iso-polifonik”   Edhe sikur vetem te kqyresh tryezen e lendes, joshesh ta ndjekesh se lexuari:  Kur flasim për iso-polifoninë...Në bedenat e iso-polifonisë, Një shkrim ...
Full story
image

E vërteta në themel të historiografisë

    Para pak ditësh, dr. Nuri Dragoj, publicist i njohur dhe hulumtues i shquar në lëmin e historiografisë,  më dhuroi veprën e tij më të fundit në ...
Full story
image

Lefter Haxhiraj lulja, emblema, liria dhe flamuri i folkorit burimor të Armenit

Lefter Haxhiraj lulja, emblema, liria dhe flamuri i folkorit burimor të Armenit   Nga MSc. Albert HABAZAJ, kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve “Petro Marko”, Vlorë, ...
Full story
image

PASQYRIM I DRITËSHPIRTIT DHE I VLERAVE NJERËZORE

PASQYRIM I DRITËSHPIRTIT DHE I VLERAVE NJERËZORE Vështrim rreth librit të 19-të “Krahë përmallimi”  (i trembëdhjeti poetik) të poetit të mirënjohur Qazim D. Shehu   Sigurisht që kur nis ...
Full story
image

ÇIDHNAK ARBËRORI

ÇIDHNAK ARBËRORI Shkrimtarit, studiuesit, filozofit dibran e kombëtar,  autorit të 40 veprave letrare, veçanërisht  “Kanunit të Dibrës” e romanit “Fshati Mosqofsh”,  njeriut me shpirt e prova për demokracinë e ...
Full story
image

THIRRJE QEVERITARË!

  MOS NA HIQNI SINJALISTIKËN E RRUGËVE TË HISTORISË DHE AS MOS NA MOHONI PERSONALITETET DHE  HERONJTË TANË (Një retrospektivë) Johannes Hahn, austriaku që “hapi” dosjen çame në Bruksel (Sipas Gazetës ...
Full story
image

INTELEKTUALËT…KËTA MENTORË QË NA EDUKOJNË DHE FRYMËZOJNË ME VEPRA

                                              Nga Marjana Bulku Shqipëria e paradokseve, e tranzicioneve të shpeshta , të gjata, Shqipëria e krizave , e diktaturave të egra , të fshehta, të kamufluara ...
Full story
image

EROS ME KOMSHIEN BRENDA VARRIT

Vullnet Mato   EROS ME KOMSHIEN BRENDA VARRIT                                                                                            Tregim Turi me fytyrë të dreqosur, deri në masën, sa dukej si ndonjë xhind i sapodalë nga thellësitë humnerave të errëta, ...
Full story
image

SHKRONJË PAS SHKRONJE

SHKRONJË PAS SHKRONJEKu gjejnë ngrotësinë bimët në tokën,e butë zbutur nga dora me kallo e bujkut,do të hedh vargjet shkronjë pas shkronje,të rriten si mbimët ...
Full story
image

MJESHTRI I TALENTUAR I MUZIKËS, ALTIN METOHU DHE DASMA BERATASE

MJESHTRI I TALENTUAR I MUZIKËS, ALTIN METOHU DHE DASMA BERATASE Nga Pierre-Pandeli Simsia Në këto ditët e nxehta të stinës së verës, kur numri i turistëve vendas ...
Full story
image

SËRISH NË VLORË

SËRISH NË VLORË (Gazmore nga Luan Çipi)       Erdhëm prapë në Vlorë, të gëzojmë beharin, Bukë e kripë e zemër të shijojmë tokë, I çmoj vlonjatët: të fundit, të parin Ata ...
Full story
image

Aktorë! Ju kam gjetur një dramë

Aktorë!  Ju kam gjetur një dramë       "TOSKËT  E LUARIT  TË  MALLAKASTRËS" nga SHYQYRI  ARSHIN   TOSKA                  ...
Full story
image

Ide e rrezikshme

Ide e rrezikshme Astrit Lulushi Njeriu kur lind çlirohet, por ndërsa ai rritet, kjo liri pak nga pak i merret, dhe vjen një ditë kur e gjen ...
Full story
image

Prozë që shkon krahas gjithë ndjeshmërisë lirike të autorit

Vangjush Saro   Prozë që shkon krahas gjithë ndjeshmërisë lirike të autorit   (Shënime për librin “Thërrmimi i Niagarës”  të shkrimtarit Vangjush Ziko)   Proza është një nga aktet e rëndësishme të ...
Full story
image

KUR POLITIKA FUTET NE FILXHANET E KAFESE

Nga Fiqri Shahinllari         KUR POLITIKA FUTET NE FILXHANET E KAFESE Edi, Petriti dhe Albani,tre shqiptare ne Amerike, nje te diele ne kafe "la Madeleine," bisedojne ...
Full story
image

VLERAT E SHUMËFISHTA, TË NJË BOTIMI ME RRËFENJA…

                 (Shënime për librin “Mikeshat e pëllumbit”,                            ...
Full story
image

NGARENDJE DREJT FITOREVE TËDUKSHME

Dr.sc. Bardhyl Maliqi NGARENDJE DREJT FITOREVE TË DUKSHME                                                                         Përsiatje    MUJA, FISI APO DINASTIA  E  BUÇPAPAJVE     Fillimisht gazetarin dhe poetin Mujë Buçpapaj e njoh prej të vëllait, Skënderit – një poet i ...
Full story
image

IKU NJË MODEL I ARSIMIT SHQIPTAR

IKU NJË MODEL I ARSIMIT SHQIPTAR   PROFESOR MELEQ SKËNDAJ I PËRKET PAHARRIMIT[1]   Modeli shembullor i mësuesit me dritë   Nga MSc. Albert HABAZAJ   Meleq Skëndaj na la për të qënë ...
Full story
image

PUSHTETI ABSOLUT KORRUPTON ABSOLUTISHT!

                                                             Nga Frank Shkreli  “Pushteti absolut, korrupton absolutisht”, është një citim që i atribohet politikanit britanik të shekullit të 19-të, Lordit Akton, megjithse ...
Full story
image

GOCA E ELBASANIT, NUSE NE GJAKOVE

      FOTO : IBRAHIM  HAJDARMATAJ   Duke qene te vetedishem per rolin e vendlindjes tek secili person, elbasanllinjte jane njerez qe e duan artin, e duan te bukuren, e duan ...
Full story
image

Rilindja e FA, nga “26 gjeneralët” e Saliut, tek “ushtria” e Oltës

Rilindja e FA, nga “26 gjeneralët” e Saliut, tek “ushtria” e Oltës Dilaver Goxhaj* Kam lexuar me vëmendje të gjitha shkrimet e kohëve të fundit në DITA ...
Full story
image

A ËSHTË PRESIDENTI TRUMP I PA LIGJSHËM?

A ËSHTË PRESIDENTI TRUMP I PA LIGJSHËM?        Kurrë nuk u prit që Donald Trump të bëhet president. Ne sigurisht në arsyen tonë nuk e pandehëm se ...
Full story
image

Shkrimet "bio" të FLAMUR ÇEPELES

Shkrimet  "bio" të  FLAMUR  ÇEPELES                    ( ese ) Nga   Përparim   Hysi      Sa mbarova së lexuari librin ...
Full story
image

BUZËQESHJA E FATIT

Ishte ditë e shtunë. Kishte ca kohë që kisha filluar të punoja edhe të shtunave. Por këtë të shtunë kishim vendosur të shkonim për piknik ...
Full story
image

AUTOPORTRET

                                  AUTOPORTRET (Me rastin e ditëlindjes sime) Nga Fatmir Terziu   Kokrizat dixhitale, dëshirat, mendimet, memorjet dhe tastiera qethin kalips gjysmën e ditës sime. Një ditë e kalon tashmë gjysëm shekullin. Iki ...
Full story
image

‘Pena e stërholluar e Xhemail Ali Pecit, me një akribi fanatiku

NË VITIN JUBILAR TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKËNDËRBEUT, BOTOHET NË TIRANË LIBRI ‘ALBANIA-POEMË PËR SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT’     *** ‘Pena e stërholluar e Xhemail Ali Pecit, me një akribi fanatiku, ka ...
Full story
image

Ç’ISHTE AJO FUQI MAGJIKE ?...

Vullnet Mato   Ç’ISHTE AJO FUQI MAGJIKE ?...   Fqinjës një zile celulari i erdhi sot dhe vajza e skuqur doli në shkallë. Dëgjonte dhe në gjoks i hyri një zog, nga ...
Full story
image

ÇAMËRIA-PASARDHSJA PELLAZGJIKE NUK MUND TË KËMBEHET ME ANËTARËSIMIN POLITIK NË BASHKIMIN EUROPIAN

  Thesprotia me trashëgimtaren e saj Çamërinë, është me fillesë, popullsi Pellazge, e cila i ka ruajtur veçoritë dalluese me botën tjetër të lashtësisë deri në ...
Full story
image

Ky gramshioti kryetar është një sejmen i tipit Taulant

Ilir Levonja Ky gramshioti kryetar është një sejmen i tipit Taulant 1) Që dje mbrëma shumë webe të ashtuquajtura të djathta i kanë dalë në mbrojtje një ...
Full story
image

HIJA E ERËS

QAZIM SHEHU POEZI HIJA E ERËS Hija e erës është frika jonë Kur era sjell njëqind demonë Që na ulërijnë tek veshi Pastaj prapsen të heshtur. Mollza shkëndijash mbi zbetësinë E shpirtit dhe ...
Full story
image

MUZIKANTI FRANO NDOJA KRENARIA E QYTETIT SHKODRES

      95 VJET QË NDRROI JETË KOMPOZITOR I I SHKODRES FRANO NDOJA…  ASHT LE ME 28 KORRIK 1867 DHE KA VDEKË ME 16 QERSHOR 1923… Vdiq papritmas nga ...
Full story
image

I admiruar nga bashkqytetarët e tij.

Nga: Pierre-Pandeli Simsia Dy vite më parë, pas një aktiviteti të rëndësishëm vlerësues në sallën e Pallatit të Kulturës: "Margarita Tutulani" në Berat, në hollin e ...
Full story
image

NJË DITË KORRIKU NË MUSKOKA

novelë          1 Rruga dytësore ‘Fishkëllima e shigjetës’ dredhon hareshëm nëpërmjet një pylli të dendur me pemë të larta dhe të nxjerr në skajin e majtë të ...
Full story
image

FESTIVALI NDËRKOMBËTAR "CURTEA DE ARGEŞ POETRY NIGHTS" - RUMANIA

FESTIVALI NDËRKOMBËTAR "CURTEA DE ARGEŞ POETRY NIGHTS" - RUMANIA Për një javë, nga data 11 deri në 17 korrik isha e ftuar në Festivalin Ndërkombëtar Poetik në ...
Full story
image

LE PARFUM D'ESSAD PACHA

LE PARFUM D'ESSAD PACHA Më thoni një tjetër parfum në botë Që mban emrin e një gjenerali. Nëse ndodh asnjë germë  S'do të hedh më në letër. Eshtë një i ...
Full story
image

Në Lurë, ku Atdheu fillon te pragu i derës

Në Lurë, ku Atdheu fillon te pragu i derës   Nga Gëzim LOKA     Sa herë udhëtoj drejt Lurës, këtij visi ku më ka rënë së pari koka, ...
Full story
image

BALADË PËR POETËT E SOTMË TË ANDALUZISË

        BALADË  PËR POETËT E SOTMË TË ANDALUZISË     Ç’këndojnë poetët e Andaluzisë sot? Ç’shohin poetët e andaluzisë sot? Ç’ndjejnë poetët Andaluzianë tani?   Këndojnë  me zë njeriu, po ku janë njerëzit? Shikojnë  me sy njeriu, ...
Full story
image

KAOSI I ÇUDITSHËM NË NJË ËNDËRR...

Vullnet Mato   KAOSI I ÇUDITSHËM NË NJË ËNDËRR...   Mbrëmë në një ëndërr, tepër të çuditshme,njerëzit kishin të gjithë një pamje në fytyrë,ishin njësoj në përmasat e tyre ...
Full story
image

NJERIU I ZI

    NJERIU I ZI (1925)   Miku im, miku im jam  shumë shumë i sëmurë,   nga më vjen kjo e keqe, s’e di as vetë në qoftë se më vjen nga era ...
Full story
image

Vlerat përkthyese dhe historiko- shoqërore të romanit " Gusht 1914" në realitetin shqiptar

  Disa risi të përkthimit të romanit " Gusht 1914" të Aleksandër Sollzhenicinit,  përkthyer nga Nikolla Sudar dhe botuar nga shtëpia "Fan Noli" Tiranë. Me përkthimin e romanit epopé të ...
Full story
image

Kapedani

  Kapedani         -rrëfenjë në vargje-   1.   Në Dhërmi bëhej ulliri, dhe limoni degët plotë, portokaj e mandarina, veç vreshti s`bëhej dot!   Jo se vendi nuk e bënte, toka ish plot ujë e dritë, por sa ...
Full story
image

NGA RUZVELTI ME STALININ …TEK TRUMP ME PUTIN(in)

NGA RUZVELTI ME STALININ …TEK TRUMP ME PUTIN(in)                 (KUR HISTORIA PËRSËRITET DUKET SI KARRIKATURË…)    NGA KRISTO ZHARKALLIU    Kush ka lexuar historinë dhe kush e ka vuajtur mbi lëkurën ...
Full story
image

“Masakra” e Martaneshit

“Masakra” e Martaneshit Nga Dilaver Goxhaj   Armatës së atyre që urrejnë LANÇ-in e veçanërisht Brigadës I Sulmuese, Heroinë e Popullit, iu shtua kohët e fundit edhe gazeta ...
Full story
image

"Margaritari" që zbuloi NURI PLAKU

      ( Në vend të një fjale, që nuk e thashë dot)                       (ese) Nga  ...
Full story
image

LINDJA E POETIT

(Tregim: Frymëzuar nga jeta dhe vepra e Prof. Dr. Isuf Luzaj)   Ishte kohë lufte, atëherë, kur dy forcat e mëdha politike shqiptare, të Ballit Kombëtar dhe ...
Full story
image

Pa keq kuptime: Mustafa Nano ,cilit soj I takon ti, a është gjaku i yt i paster ?

Pa keq kuptime:                         Mustafa Nano ,cilit soj I takon ti, a është gjaku i yt i paster ?   Shkruan : Halil Gashi .             Këto ditë  po lexoi  disa “ Provokacija “ ...
Full story
image

FATOS ARAPI, POETI I ELEGJISË

FATOS ARAPI, POETI I ELEGJISË Nga Luan Çipi Fatos Arapi, u lind në vitin 1929 në qytetin e Vlorës.  Ishte biri i Tolit dhe Katinës (mamatina), familje me ...
Full story
image

VITE QË S’HARROHEN

  VITE QË S’HARROHEN Poezi dhe prozë, nga Bedri Çiço Para pak ditësh bashkëmoshatari dhe miku imi vjetër Tasim Besho, më dhuroi librin “Vite që s’harrohen” të autorit ...
Full story
image

“ I huaji “i Albert Kamy-së dhe metamorfoza e tijnë kohët e sotme moderrne.

  Nga Sejdo HARKA Të shkruash për jetën dhe veprimtarinë krujuese të Albert Kamy-së,duhen faqe të tëra, por  ne në këto shënime të shkurtëra ,do të ndalemi tek ...
Full story
image

Pas leximit të një analize

Prof.dr. Eshref Ymeri                   Në Portalin “Bota Sot” të datës 18 korrik 2018, lexova analizën e prof.dr. Mehdi Hysenit me titull“A janë pjekur kushtet për formimin e Lidhjes së ...
Full story
image

“BUGJA” NGA KJO BOTË IKU VERTIKALISHT

Përkujtim i arratisur artistik “BUGJA” NGA KJO BOTË       IKU VERTIKALISHT (I lexuar në Akademinë përkujtimore, në Prishtinë: “Një vit pa Qaniun”. Vendlindjen e dytë të “Bugjës”).   NGA KALOSH ÇELIKU            “Bugja” siç ...
Full story
image

Po bëhem babai im

                    Po bëhem babai im Nga Fatmir Terziu   Dëgjon, flet me kujdes. Dirigjon gishtat i kontrollon me kujdes kur lexon gazetat.   Im Atë pinë kafenë e mëngjesit me shokë dhe ...
Full story
image

OH, Ç’ANKTH I KA ZËNË NERVAT E MIA!

OH,   Ç’ANKTH  I  KA ZËNË  NERVAT  E  MIA!   Me lëndën drusore të Hënës e vesha shtëpinë. Lëndën ma solli posta e Vjosës që kthehej natën nga qielli. Në Argjendarinë e Detit bleva margaritarë të ...
Full story
image

Tam-tam, rrapa-tam

Tam, tam, rrapa-tam (Fadil Hasës atje lart) Po ngjis ca shkallë, për të të gjetur,Më duket heshtja sikur qan.Edhe symbyllur, edhe buzëqepur, Një buzqeshje po shpërndan,Një ...
Full story
image

DOM NDRE MJEDA NE FILATELIN SHQIPTARE

ME RASTIN E 81 VJETORIT TË LARGIMIT NGA JETA TË DOM NDRE MJEDA. Dom Ndre Mjeda, Lindi në Shkodër me 20 nëntor 1866 dhe u largue ...
Full story
image

KU SHKUAN XHELATËT

Vullnet Mato KU SHKUAN XHELATËT Ku shkuan xhelatët, që ngritën kurthet me hafijedhe tundën hanxharët e dosjeve nëpër duar?Ku avulluan si mjegullat, në diell demokracie,thua, sikur asnjëherë ...
Full story
image

MIQËSIA SHQIPTARO-KROATE

                                       MIQËSIA SHQIPTARO-KROATE                                                      Nga Frank Shkreli Presidentja e Republikës së Kroacisë Znj. Kolinda Grabar-Kitarović gjëndet këtë javë për një vizitë shtetërore në Tiranë, e ftuar nga ...
Full story
image

TË TJERËT TË MORËN

      Sergéj Aleksándrovič Esénin (IPA: [sʲɪrˈgʲej ɐlʲɪkˈsandrəvʲɪtɕ jɪˈsʲenʲɪn]) (rusisht: Серге́й Алекса́ндрович Есе́нин; Konstantinovo, 3 tetor 1895 – Leningrado, 28 dhjetor 1925) ishte upoeta ruso.     TË TJERËT TË MORËN     Të tjerë të morën ty: mua më mbeti tymi i qelqit të ...
Full story
image

Për Lurën dhe lurianët

  Shoqata “Lura jonë”, një alternativë e hapur për Lurën dhe lurianët   Udhëtimi drejt Lurës është gjithmonë suprizues e befasues, sidomos për një lurian, që vazhdimisht ...
Full story
image

NJË BASHKËSHORTE E MODELIT TË LARTË DHE FIGURA E PËRJETËSUAR, E Prof. Dr. SHEFIK OSMANIT

            (Shkrim-portret, për një çift arsimtarësh, krijues të shquar)   Nga: Prof.Dr.Hektor Veshi   Kur seria e botimeve, me krijimtari shkencore pedagogjike etj., të shkruara nga Prof. Dr. Shefik Osmani ...
Full story
image

Engjëlli

Engjëlli   Gjithshka kishte ndodhur para syve të saj. Kishte dalë nga shkolla dhe ishte drejtuar tek këndi i rrugës ku babai pikturonte ulur mbi nëj stol. ...
Full story
image

MIKRO-ESE PËR NJË NOVELË DHE PËR LOJËN E FUTBOLLIT

E lexova novelën tënde, - më tha një mik, - ama mendjen ma bëre dhallë..Leksik i thjeshtë, i pasur, por stii shumë i vështirë m'u ...
Full story
image

Trumpi si i deleguar i Putinit

    Berlusconi erdhi, aprovoi disa ligje për vete, shpëtoi nga burgu dhe la pas qindra gazmore. Putini erdhi, ndryshoi ligje dhe mbet. Erdogani erdhi, ndryshoi ca ...
Full story
image

E DHATË JETËN QË UNË TË VIJA TEK JU…!

    E DHATË JETËN QË UNË TË VIJA TEK JU…!   Kushtim për Çung (Jahë) Tahirin e Isuf Zymerin të Dedushajve të Vuthajve në 67 vjetorin e martirizimit ...
Full story
image

Shqipëria, nuk është Mustafa Nano dhe as soji tij

Shqipëria, nuk është Mustafa Nano dhe as soji tij Petro Marko, në librin e kujtimeve të tij, tregon pse nuk u bë anëtar i partisë Komuniste ...
Full story
image

Konferenca shkencore rreth trashëgimisë kulturore në Luginë të Preshevës

Jehona pozitive e Konferencës shkencore rreth trashëgimisë kulturore në Luginë të Preshevës NGA: SEVDAIL HYSENI      Konferenca shkencore rreth trashëgimisë kulturore në Luginë të Preshevës     Gjatë javës së dytë të ...
Full story
image

Amarcord për dy poetët e Librazhdit

Ilir Levonja Amarcord për dy poetët e Librazhdit 1) Më 17 korrik të vitit 1977 u pushkatuan dy krijues të rinj, Genci Leka dhe Vilson Blloshmi. Pra ...
Full story
image

M A R T A L L O Z…T E P E L E N Ë…

                                                                                    NGA  KRISTO  ZHARKALLIU     Po thuaj se e kisha harruar verën e  vitit 1951-së kur kisha jetuar aty afër Tepelenës të “ shpërngulur” për arsye se ishim shapallur armiq të ...
Full story
image

Sot 41 vjet me pare... Saharaja

Pse ekziston “Saharaja”? Dr Fatmir Terziu   Për disa dekada ne kemi mbajtur sytë vetëm në qiell. E për çudi ndërsa kokën e kishim të “detyruar” ta mbanim ...
Full story
image

Dionisi i dritës dhe poezisë

  Gëzim Llojdia 1. Ata që e kanë njohur studiuesin, poetin Dionis Qirixidhi nuk do të shprehin befasisht habi, ngase së fundi për figurën tij i vëllu i ...
Full story
image

VËRSHIM I LAGËSHT

  Nga: Tahir Bezhani   Dy poezi;   VËRSHIM I LAGËSHT   Atje, larg vendlindjes Në një copë toke tjetër Rreshken  mendimet gacave Mëri e kënaqësi ndezin zjarrin brenda Vuaj në heshtje, Mendimet lëvrojnë pafundësinë Pickimet vazhdojnë lojën  ...
Full story
image

MISIONARI TRACKI DHE SHQIPNIA

    DOSJA 1885...18 KORRIK 1946 Njoftohët Drejtoria e Sigurimit të Shtetit në Tiranë, me shkresën  nr. 902/7: “...në bazë të vëndimit të dhënë me datën 17 ...
Full story
image

FADIL HASA DO TË MBETET NJË NGA YJET MË TË NDRITSHËM TË HUMORIT SHQIPTAR

        Të nderuar të pranishëm në këtë çast ndarjeje me mikun tonë të paharruar, artistin e merituar, Fadil Hasa! Kur ndjeva detyrimin moral që të shpreh pikëllimin ...
Full story
image

LILIÇKA

LILIÇKA          ( Në vend te nje letre )     Një tym duhani shqeu ajrin. Dhoma është një kapitull i ferrit të Kruçjonçit. Kujtohu – pikërisht në këtë dritare  për herë të parë përkëdhelja i ...
Full story
image

UDHËKRYQI I SEMAFORIT LULISHTJA DHE NE

                    (Tregim )     Një grua brune, por me flokë të ngjyrosura në të verdhë me përparëses e banakjeres, tek po kthehej nga ngjarja e shatërvanit, pra nga ...
Full story
image

PELEGRINAZH TE TYRBJA E DERVISHIT TË LUZHËS

Ramiz LUSHAJ PELEGRINAZH TE TYRBJA E DERVISHIT TË LUZHËS 1.-Ky kompleks i madh në Luzhë të Tropojës, vepër e Heroit të Demokracisë - Azem Hajdari, me Tyrben ...
Full story
image

STUDENTJA DENONCON...

Vullnet Mato STUDENTJA DENONCON... -Tregim- ...Gjatë gjithë javës isha mbyllur e vetme brenda mureve të dhomës, për të përgatitur pyetjet e provimit të fundvitit. Të shtunën në mbrëmje, ...
Full story
image

KUJTOJMË SHQIPTARO-AMERIKANIN E MADH PETER GENC ÇIKOS

      NË KUADËR TË 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT – SHKENDERBE:            KUJTOJMË SHQIPTARO-AMERIKANIN E MADH PETER GENC ÇIKOS                                                  Nga çIshte fillim Korriku i vitit 1970 kur në ...
Full story
image

KAMPIONI I TENIS WIMBLEDON 2018

Fritz RADOVANI   NOVAK  GJOKOVIQ FITOI  TITULLIN  E  69        KAMPIONI  I  TENIS  WIMBLEDON  2018   15 KORRIK 2018: WIMBLEDON  LONDER… ORA 23.10’ Tenisti Novak GJOKOVIQ ishte perballë tenistit Kevin ANDERSON.  Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin ...
Full story
image

POETË AUSTRIAKË

POETË AUSTRIAKË RAJNER MARIA RILKE (Rainer Maria Rilke)      1875-1926 Rainer Maria Rilke, emri i plotë René Karl Wilhelm Johann Josef Maria Rilke (IPA: [ʁaɪnɐmaʁiːa ʁɪlkə], Pragë, 4 dicembre1875 - Montreux, më 29 ...
Full story
image

POETË ARGENTINË

POETË ARGENTINË JORGE LUIS BORGES    SHKRETËTIRË     Para se të hyjnë në shkretëtirë ushtarët pinë për një kohë të gjatë  rezervuarin  e ujit. Ikerocles u hodh në dysheme uji i shtambës së tij dhe ...
Full story
image

Bariu nga Skrapari në betejën e Torviollit

Shkruan Viron Kona             Bariu nga Skrapari       në betejën e  Torviollit    Lajmin se Kastrioti mbërriti në atdhe,  e dëgjoi kur ishte me bagëtitë në mal,1) gjaku iu ndez dhe zemra iu bë ...
Full story
image

RUSIA KTHEHET NË DREJTIM E AZISË SAJ TË DIKURSHME

RUSIA KTHEHET NË DREJTIM E AZISË SAJ TË DIKURSHMENdersa nostalgjia ritet per lindjen e larget e Genkis KahnPutini harton perandorine e tij.Me 16 Korrik do ...
Full story
image

ANËTARËSIA EUROPIANE, BLIHET ME NËNËSHTRIM

ANËTARËSIA EUROPIANE, BLIHET ME NËNËSHTRIM   Nga viti 1830 deri sot, shteti Grek në zbatim të “Megalloidesë”, ka synuar dhe realizuar shtimin e territoreve nëpërmjet luftërave, mashtrimeve, ...
Full story
image

Vdekja e hekurudhave

  1) Rreth 85% e webe apo televizioneve shqiptare janë sot pro qeveritare. Nuk e di se sa janë të opozitës, një dy, tre apo katër, ...
Full story
image

MËRIA

MËRIA Artur Shemaj Vëllezër qenë,tani vëllezër janë Me shkresa ,çertifikatë e tapi, Për një grindje u vranë Shtëpinë mbushën me zi.                             Pinë ata nga i njëjti gji Ruzhdiu dhe vëllai Shahin, Kaluan nën ...
Full story
image

Një promovim libri shumë e mocionues

Një promovim libri shumë e mocionues   (përshtypjet e një pjesëmarrësi)Nga Përparim   Hysi  Kisha një ftesë nominale për të marrë pjesë në këtë ceremoni festive siç ...
Full story
image

Me dhe pa Teatër

                Të kukulltë(Me dhe pa Teatër)Nga Fatmir Terziu Koha terret në hendekun e mjegulltë. Terret ende. Terret! Ne, ju ata dhe ato, pa marë parasysh vetëm Ata,lahemi dhe luajmë ...
Full story
image

ABSURDITETI QË RRETHON TEATRIN PA SHTËPI

ABSURDITETI QË RRETHON TEATRIN PA SHTËPI Nga Xhevair Lleshi 1 APOLOGJIA Shtëpia e teatrit? Po, mor, ekziston, si jo. Askujt nuk i shkonte mendja se teatri mund të ishte ...
Full story
image

75 vjet më parë në Zhepë e Draçovë Trupat gjermane pushkatuan 60 burra

    Mbi qytetin e Përmetit, për shkak të zjarrit të datës 6 korrik 1943, tymi vazhdonte të ngrihej drejt qiellit duke krijuar një mjegull të trishtë. ...
Full story
image

Petro "tregtari" dhe Hamza "Babaxhani"

Petro "tregtari" dhe Hamza "Babaxhani"                    (minitregim)Nga Përparim   Hysi Atë vit ftonjtë u bënë shumë dhe, ngaqë tregu ...
Full story
image

GJYSËM NATE KAM ËNDËRRUAR PËR TY

GJYSËM NATE KAM ËNDËRRUAR PËR TY Gjysmë nate kam ëndërruar për ty, në brigjet e liqenit të bleruar nga algat, rrëshqita në baltën me gurët të zinj ti më ...
Full story
image

EMBLEMA E BESNIKËRISË

Vullnet Mato    EMBLEMA E BESNIKËRISË   Nga mbretërit egjiptian gdhendur në gur, Kleopatra mbeti në kujtesën e amshuar.  Pasi i vdiq Antoni, më i dashuri burrë,  ajo kërkoi të vdiste, nga ...
Full story
image

E VËRTETA E LARGON ERRËSIRËN

ÇAMËRIA E VËRTETA E LARGON ERRËSIRËN “Umbram fugat vetitas” Thesprotia me trashëgimtaren e saj Çamërinë, është me fillesë, popullsi Pellazge, e cila i ka ruajtur veçoritë dalluese me ...
Full story
image

Përplasjet e Politikës së Home Office me Aktin për Reduktimin e të Pastrehëve

Përplasjet e Politikës së Home Office me Aktin për Reduktimin e të Pastrehëve Nga Chinedu Orogbu   Sipas No Accommodation Network (NACCOM), politika e Home Office (Ministria e ...
Full story
image

Kalorësit e Dardanisë (2)

Kalorësit e Dardanisë (2)    Kalorësi lajmëtar tregoi edhe për fundin e Monumit. Ai nuk e vrau veten që të mos binte në dorë të armikut. Ai ...
Full story
image

Mustafaj: Të nxjerrim politikën e jashtme nga qasja partiake

  Mustafaj: Të nxjerrim politikën e jashtme nga qasja partiake Menada Zaimi Intervistë me zotin Besnik Mustafaj, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptare   Këshilli i Ambasadorëve Shqiptare një organizatë e pavarur, ...
Full story
image

Shkrimtari Skënder Hasko “rron” mes nesh

  Shkrimtari Skënder Hasko “rron” mes nesh Nga  Sejdo HARKA Kanë kaluar mbi 5 vjetë nga koha që shkrimtari dhe publicisi i njohur Skënder Hasko ndërroi jetë, kur ...
Full story
image

PYETJA E DJALIT TË VOGËL

  Nga ditari  i konvaleshencës sime ideologjike e politike  4 vjeçare në Kooperativën  Bujqësore Fier-Shegan gjatë viteve 1973-1977                    ...
Full story
image

VIZION PERJETESIE

VIZION PERJETESIE Tirona ishte një vizion Një vizion vetëm atëhere kur ajo vendos të ndalet.   Harruar. Të mungojë nga bota.  Të anulojë të kaluarën e saj. Tirona është magji kur del ...
Full story
image

Çfarë bisedoi Edi Rama me Donald Trump

  Ilir Levonja   Çfarë bisedoi Edi Rama me Donald Trump 1) Në fakt klima mes Europës dhe Donald Trumpit është disi e nxehtë, së pari në lidhje me ...
Full story
image

Fjala dhe poeti

Fjala dhe poeti   Fjala e pagdhendur, më ngjan me një gur, Që nuk shtron kalldrëm e as ndërton mur. Poeti e gdhend dhe bën vargje poezie, Me to ndërton ...
Full story
image

Disa komente dhe vlerësime për shkrimin e Zotit Miron Çako

  Nga: Profesor Doktor Agim Binaj Ekspert ekonomie Fahri Dahri   Disa komente dhe vlerësime për shkrimin e Zotit Miron Çako “A ekziston lumturia dhe ku mund ta gjejmë atë? ...
Full story
image

TAKIM I MIRËPRITUR, ME POETEN VJOLLCA KONI…

Skicë: TAKIM I MIRËPRITUR, ME POETEN VJOLLCA KONI… Nga: Prof.Murat Gecaj Ka disa vjet, që jam njohur me krijimtarinë poetike të bashkatdhetares Vjollca Koni-Ajasllari, me origjinë nga Greva ...
Full story
image

Deputetët paralajmërojnë se një grua shqiptare azilkërkuese në Britani të Madhe mund të vritet nëse ajo dëbohet

  Deputetët paralajmërojnë se një grua shqiptare azilkërkuese në Britani të Madhe mund të vritet nëse ajo dëbohet   Tre deputetë të Norfolkut kanë bashkuar forcat për të ...
Full story
image

Cikel poezish nga Peso Pemza.

  Cikel poezish nga Peso Pemza.     Vjen nje dite dhe vjen nji ditë  kur zojtë e kujtesës do t'rrallohen e dhambëve të tretë do t'na teprojnë thërmitë peso@   Molla që ...
Full story
image

PËRNDJEKJA E ADEM KASTRATIT EDHE PËRTEJ VARRIT

      NGA KALOSH ÇELIKU   Përndjekja policore politike-letrare (kulturore - artistike), hap pas hapi e Shtetit të “përbashkët” pa emër me rrufjanë dhe partizanë partiak, që nga koha ...
Full story
image

A KA TË DREJTË TRUMP-I KUR THOTË SE VENDET E NATO-S NUK PAGUAJNË SA DUHET PËR MBROJTJEN E PËRBASHKËT?

                                                        Nga Frank Shkreli Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe ...
Full story
image

EDUKATORJA E KOPSHTIT GABOI

    EDUKATORJA E KOPSHTIT GABOI PJESË  NGA DITARI I KONVALESHENCËS IDEOLOGJIKE E POLITIKE  1973-1977 MAJ  1974 Është gjysma e dytë e majit, fëmijtë e kopshteve përgatiten për 1 Qershorin. Kanë ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA-7

  Resmi     Osmani   Novelë     ANDREA DHE HELENA-7           Vazhdimi         Kruja ishte në zi. Pallatit i kishte rënë  hije e përhinjtë, e trishtuar, nga muret dukej sikur pikonte ...
Full story
image

Angjelika e bukur

  Shkruan Viron Kona Angjelika e bukur    -tregim-      «Kastrioti na e la neve qytetin në dorë që ta mbrojmë dhe jo të na mbrojë».   Vrana Konti(Kont Urani) 1. Gjinit ...
Full story
image

Kalorësit e Dardanisë (1)

     Pika e imët në horizont sa vinte e rritej. Kjo na gëzonte, po aq sa na mbante pezull. Një kalorës, lajmëtar, vinte drejt nesh, ndërsa ...
Full story
image

Një romantik i “vonuar” në poezinë e sotme shqipe.

  Refleksione mbi vëllimet me poezi “MITE DERI PERTEJ” dhe “UNË DHE FJALA” të Hasan Muzli Selimit. Nga Fadil HASMUJA - studiues, Shkodër Në pamundësi për të parë ...
Full story
image

BULEVARDI I PORTOKALLEVE

  BULEVARDI I PORTOKALLEVE Nga Luan Çipi       Kur u ndërtua për së pari, ishin vitet e halleve, Vendi i dalë nga lufta, gjithçka e shkatërruar, Koha e pagëzoi: “Bulevardi ...
Full story
image

M A J A K O V S K I F U T U R I S T pesë poema

M A J A K O V S K I                 F  U  T U  R  I  S  T                      pesë poema                      Përktheu Faslli Haliti                                                                         NJERIU   .poemë.   Nga lbri Majakovski futurist      Meshtar i botës që gjithë mëkatet e tokës i zgjidh,  dielli vë ...
Full story
image

Porta e vjetër

PoeziNga Xhevahir Cirongu Porta e vjetër Tek gurët e portës së vjetërDhimbjen e mallin aty i gjeta,Loti s’ishte tharë, pas kaq viteshEja, bir më tha, me dhimbjeAty ...
Full story
image

Një cikël me poezi mikste

Një cikël me poezi miksteNga  Përparim   Hysi 1.Më tremb boshësia Ta dini që më tremb boshësiaQoftë dhe një ditë bosh,e quaj fare të kotëBoshësia është vet neveriaNjë ...
Full story
image

Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi

Kolegji i parë i pavarur në Kosovë po organizon "Akademinë Ndërkombëtare të Verës" për të dytin vit radhazi. Studentët nga vende të ndryshme të botës ...
Full story
image

GJAKU, QË VË NË LËVIZJE ZEMRËN

Vullnet Mato    GJAKU, QË VË NË LËVIZJE ZEMRËN    Dy djem u shanë rëndë nga nëna,  për parkimin në hije, të veturës.  Po përse duhet të shahet Hëna,  kur ta djeg ...
Full story
image

MONOLOG I NJERIUT TË PASNESËRMË

EVGENIJ EVTUSHENKO MONOLOG I NJERIUT TË PASNESËRMË Adami dhe Eva nuk kishin parti,  arka u projektua nga jopartiaku Noe. Të gjitha partitë me buzëqeshjen malinje, i shpiku djalli – ai ...
Full story
image

Dy fjale, ne vend te nje meditimi

Faruk Myrtaj  Dy fjale, ne vend te nje meditimi Elsa Demo, ka kohe, por me shume kohe se ç'kam une ne mergim, qe ndjehet e shfaqet si ...
Full story
image

Në tetëdhjetepesëvjetorin e lindjes

Në tetëdhjetepesëvjetorin e lindjes Homazh për tim vëlla Reshat Kripa Im vëlla, Besnik Kripa, lindi më 9 korrik 1933 në Vlorë. Shkollën 7 vjeçare e kreu në qytetin ...
Full story
image

Një thirrje të hapur demokratëve të kuvendit

Ilir Levonja   Një thirrje të hapur demokratëve të kuvendit Vendi e ka të domosdoshme një opozitë frontale duke filluar pikë së pari nga degratimi ekonomik. Dhe së ...
Full story
image

Pse po largohet i pakënaqur Donald Lu?

Pse po largohet i pakënaqur Donald Lu?   Nga Nuri Dragoj   Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, duket se po largohet i pakënaqur nga Shqipëria. Me gjithë ...
Full story
image

Botërori dhe parlamenti

Nga  Petrit  Malushi    Botërori dhe parlamenti   Me emocione na mbush Botërori Ngjeshur stadiumet, ngarkuar plot “Vallzohet në fushë,… Bukur e mori,… Predhë lëshoi,…Gool !… S´pritej dot !…”   I them djalit “S´është marrëzi, Tek mbërthyer ...
Full story
image

VENDTAKIMI YNË: LOKALI “GALAXY”…

Skicë: VENDTAKIMI YNË: LOKALI “GALAXY”… Nga: Murat Gecaj Tashmë, është bërë e zakonshme që ne, një grup krijuesish, publicistë e autorë të botimeve në gjini të ndyshme, të ...
Full story
image

NATO-ja përkrah Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

NATO-ja përkrah Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Letër-përgjigje z. S. Dilaver Goxhaj Disa ditë pasi u botua më 5 mars 2018, në portalin pashtriku.org, si dhe në disa portale ...
Full story
image

KRYEPRIFTI SERB MSYNË TOKAT SHQIPTARE NË SHAS TË ULQINIT

KRYEPRIFTI SERB MSYNË TOKAT SHQIPTARE NË SHAS TË ULQINIT                                               Nga Frank Shkreli Mediet vendore të Ulqinit njoftojnë se të djelën udhëheqsi i Kishës ortodokse serbe në Mal ...
Full story
image

Dom Ndre Mjeda, Liriku historik dhe gjuhëtari i shquar

  Esse nga Luan Çipi   Ndre Mjeda lindi në Shkodër më 20 Nëntor 1866në një familje të varfër, të ardhur nga fshati Mjedëdhe vdiq po në Shkodër, ...
Full story
image

BOTA PRISH PAZAR.

Kadri Tarelli shkruan:    BOTA  PRISH PAZAR.  Poezi    Bota hileqare, gjithmonë prish pazarë, Sa kohë mes vedit, do jemi të përçarë. Fqinjët si lugati, po mprehin hanxharë, Copa nga trojet tona, gati për ...
Full story
image

Shkrimtari që për 40 vjet punon pa u ndalur duke zbukuruar botën e fëmijëve

Shkruar nga  Fran Gjoka Shkrimtari Viron Kona, i njohur  tashmë jo vetëm në Shqipëri, por dhe në diasporë, e veçanërisht në Suedi, është sot autori i më shumë ...
Full story
image

Nje cikël poetik nga Peso Pemza (Emine Maliqi-Zairi)

Nje cikël poetik nga Peso Pemza (Emine Maliqi-Zairi)   POEZIA   poezia guxon të zbuloj përmes një trikoje  defektin e brendshëm të lavatriçes  për gojët që fryejnë mbi kutinë e  fizarmonikës  ajo di të ...
Full story
image

KULLAT E UNITETIT:

KULLAT E UNITETIT:  - Mbresa dhe shënime nga puna për zhdukjen e pasojave të tërmetit – dhjetor 1982      nga FASLLI HALITI   TËRMETI I PARË             Ishim në fushën e Labotit ...
Full story
image

Skica letrare dhe ndikimi i tyre në sjelljen e formimin shpirtëror të njerëzve

               Analizë e librit“Simfoni shpirti, të shkrimtares, Vilhelme Vranari Haxhiraj   Me një tjetër gjini letrare, gjithë sqimë e finesë, sharmë e delikatesë shfaqet sot para lexuesit, shkrimtarja ...
Full story
image

ELEGJI PER SKENDER HYKEN

ELEGJI PER SKENDER HYKEN Ikjen tënde Edhe mali Dajtit e ndjeu. Nga dhimbja keqas u trishtua. Lisat e gjatë  Në shenjë nderimi s'lëvizën një gjeth. Qiellit të Tironës Bluja thuajse krejt iu ...
Full story
image

I PABURRI SHET MALET

      EDHE GURT’ E KËTYNE ALPEVE FLAKROJNË TASH SA MIJA VJETË !  Ndër themelet e këtyne kullave asht e gurzueme Burrnia, Besa e Bujaria !  Kam kenë, kam ...
Full story
image

Me mirënjohje ndaj një intelektuali nacionalist

Prof.dr. Eshref Ymeri   Me mirënjohje  ndaj një intelektuali nacionalist   Në Portalin “Tribuna Shqiptare” të datës 04 korrik 2018, studiuesi dhe publicisti i mirënjohur dr. Nuri Dragoi kishte botuar artikullin me ...
Full story
image

MUSHKA E ERDOGANIT POLLI MËZA NË LËMËN E “KALIT SHEMËS”

MUSHKA E ERDOGANIT POLLI MËZA NË LËMËN E “KALIT SHEMËS” NGA KALOSH ÇELIKU            Koha erdhi, sot: Mushka e Erdoganit para syve Botës përparimtare”, kamerave televizive non-stop, mesdite ...
Full story
image

Jeta e familjareve (qytetarëve) tanë në diasporë

(Përjetimi i një mbrëmje të maturës dhe ndryshimet me vendlindjen…. Ka disa vite që shkoj në Gjermani, në qytetin e bukur e historik te Nyrnbergut. Por ...
Full story
image

TURPËRIMI LAKURIQ

Vullnet MatoTURPËRIMI LAKURIQTregim Duke pushuar buzë detit, te kodra e qytetin tim të lindjes, m’u kujtua ajo ngjarje e ndodhur në atë vend, e cila bëri ...
Full story
image

NDERIM PËR EMRIN DHE VLERAT E TUA, PROFESORI YNË HASAN LEKA!

Dr. sc. Bardhyl Maliqi NDERIM PËR EMRIN DHE VLERAT E TUA, PROFESORI YNË HASAN LEKA!   Lajmin pikëllues se profesor Hasan Leka  kishte ndërruar jetë pas një sëmundje të ...
Full story
image

Liri e rregulluar

Liri e rregulluarAstrit LulushiNjeriu nuk plaket. Plakja duhet të jetë nocion i krijuar nga njerëz të këqinj që marrin pushtet e prona, duke përndjekur të ...
Full story
image

Përqeshja e madhështisë së rreme

Alda Shpata   Përqeshja e madhështisë së rreme   Shënime për romanin “Kurora e Ballkanit” të shkrimtarit Vangjush Saro   Në krijimtarinë e shkrimtarit Vangjush Saro - në tregimet, novelat, fabulat, ...
Full story
image

Udhëtim me Spiro Podaras

Udhëtim  me Spiro Podaras   Gëzim Llojdia 1. Për poetët grekë ,poezia është si  uji, për një të  etur që duhet të shkruaj për të marrë frymë,thotë poeti i njohur grek ...
Full story
image

Prof. Anton Çetta meriton më shumë se një Bust te Instituti

Gjon KEKA  prof. Anton Çetta meriton më shumë se një Bust te Instituti Dielli me emrin Anton Çetta e ka vendin te Instituti aty ku ai dha ...
Full story
image

Individi që fisnikëron prejardhjen

    Monofografia:"HYSNI TOSKA në FOKUSIN HISTORIK" nga NURI PLAKU                            (ese) Nga  Përparim   Hysi   ...
Full story
image

Në çastet më me dashuri, ndodh që dashurisë, fjalët s´i merren vesh

Poeti, Atdhe Geci     Në Bulevardin e pashtruar të Roganës, anash rrugëve me ferra, kaça, thana, shtog, driza e kulumria, gurë të rrëzuar e dalërrënjë lisash, u lind ...
Full story
image

Fatos Mero Rrapaj dhe Skënder Beqiri japin mesazhe drite për etnokulturën dhe historinë shqiptare

    LABËRIA DHE ÇAMËRIA, SI DY MOTRA BËRË NJË NËNË …   ngaAlbert HABAZAJ, studiues i Etologjisë dhe Folkorit   Kam shkruar dhe, natyrshëm, do të shkruaj sa të kem ...
Full story
image

S’ DI SE KUR, PO…

SHEKSPIR                                     S’ DI  SE KUR,  PO…                                       …kur nuk do të jesh më                                   pjesë e vetes sime,                                      nga kujtimi yt do të heq                                   gjithë copëzat me yje.                                   E megjithatë,                                   ai qiell do të jetë aq i ...
Full story
image

TE PAKTEN PER NJE ÇAST

WISLAWA  SZYMBORSKA                                     TE  PAKTEN PER  NJE  ÇAST                                     ...Nuk ka jetë                                   që  të paktën për njëçast                                   tëmos jetëe pavdekshme.                                   Vdekja ështëgjithmonëe vonuar                                   nëatëgrimëkohe.                                    Mëkot rropatet me dorezën                                   e njëdere tëpadukshme.                                  Kohën e arritur nuk ia rrëmben dot askujt.         Perktheu: Harallamb Fandi ...
Full story
image

ISHULLI PROCIDA

JOSEPH BRODSKY                                                  ISHULLI  PROCIDA                   Gji i humbur. Njëzetë barka të vogla me vela, jo më shumë.                      Rrjeta të nderura si çarçafë, që thahen.                   Perëndim. Disa pleq në bar shohin ndeshje, s’duan ...
Full story
image

NJE I HARRUAR

KONSTANDINOS KAVAFIS                                                    NJE I  HARRUAR    Brendësi kafeje.  Zhaurimë.  Nënjëtavolinë  rri  veçuar   njëi moshuar,  përkulur  mbi  gazetë.  Pranë,asnjëshok.   Dhe mendon aty, n’at’ pleqëri  të trishtë,  sa pak e ka gëzuar jetën,   kur ish’ e bukur dhe e brishtë,   kur fliste lirshëm e me rrjedhshmëri ,   si dinte tëfliste ...
Full story
image

ÇDO DITE

    INGEBORG    BACHMANN                                             ÇDO  DITE                         Lufta tashmë nuk shpallet,                       vazhdohet. E jashtëzakonshmja                                                           është kthyer në të zakonshme . Heroi                      gjëndet larg luftimeve, i dobëti,                      te zonat e zjarrit.                      Uniforma e sotme është durimi,                      medalja s’është veçse ...
Full story
image

POEZIA

                                              POEZIA                            Në mendje më fashitet një poezi,                        që kërkon të shprehë gjithë shpirtin tim.                        E ndjej të endet si tingull dhe si erë,                        po e shoh qartë si një ...
Full story
image

KAM ZBRITUR I MBESHTETUR TE TI TE PAKTEN NJE MILION SHKALLE

EUGENIO  MONTALE                                 KAM ZBRITUR  I  MBESHTETUR TE  TI                                                       TE  PAKTEN  NJE  MILION  SHKALLE                   Kam zbritur, duke tëdhënëkrahun, tëpaktën njëmilion shkallë                 kurse tani që s’je, nëto ka vetëm zbrazësi.                 E shkurtër paska qenërruga jonëe gjatë,                 imja vazhdon akoma, po kur s’je ti                 s’ mëduhen ...
Full story
image

DASHURIA

   BLAGA  DIMITROVA                                                                                                                   DASHURIA                                                Kam humbur ecjen e shkujdesur,                                              të qeshurën krenare gjithashtu,                                            po  dhe heshtjen e butë të shpirtit,                                                freskinë e vështrimit kuturù.                                          Gjumin?.. Arratisur dhe ai.  S’dihet ku.                                            I humba rrugët që më thërrisnin,                                                         humba ...
Full story
image

DY QERSHITE

          Dy qershi të dashuruara,            lindur larg njëra- tjetrës,           shiheshin, po nuk arrinin të prekeshin dot.           I pa një re, që i erdhi keq dhe qau nga dhimbja;            i tundi ...
Full story
image

NJE LIBER ME TREGIME, LEXUAR NE NJE KOHE LODHJEJE NGA LEXIMET

     I tillë ishte vëllimi “Rruga Miss Durham” i shkrimtarit Viron Kona. Shpeshherë e kam pyetur veten se ku qëndron sekreti i leximit me ëndje i mjaft ...
Full story
image

DISA MENDIME LIDHUR ME NËNËSHKRIMIN E MARRËVESHJES SHQIPËR – GREQI

    Trajtesën e nis me informacionet e aktualiteti që na shërbehet prej shtypit.   • (Gazeta Dita dt.17.06.2018) Dy deputete të Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet kanë kaluar zyrtarisht ...
Full story
image

PRANË TEJE DO TË JEM

Nga Bajame Hoxha (Çeliku)  PRANË TEJE DO TË JEM Mos u mërzit, më the një herë... Dhe, po s’erdha, do të them:                         Pranë teje dua do të jem Sa çel ...
Full story
image

Meraku i një patrioti dhe hija e varrezave greke

Meraku i një patrioti dhe hija e varrezave greke (Prof. Dr. Eshref Ymeri, intelektuali qërri pa gjumëpër Shqipërinë) Nga Nuri Dragoj Prof. Dr. Eshref Ymeri është nga të ...
Full story
image

ZËVENDËSI

       .tregim.     Z onja Bonderua jeni ju?         - Po, zonja Bonderua!. - Vërtet? - Jua - them - unë. - Znja Bonderua, dama e moçme me një kufie me majucë; e devotshmja, ...
Full story
image

ME INTELEKTUALIN E TALENTUAR SHPRESIM KASAJ

    E kam njohur  në vitin shkollor 1970-1971 kur fillova punën mësues në shkollën e Armenit Vlorë.Mësuesi i talentuar gjuhë-letërsi Shpresim Kasaj,ishte i përkushtuar dhe i apasionuar për ...
Full story
image

KRITIKA E AUTOKRITIKËS

KRITIKA E AUTOKRITIKËS        Të gjithë në krahët e modës: me ngut duke u zvarritur  si një qen që kafshon bishtin evet, cilido bën autokritikë. Ai vetë burokrati sovjetik, rreh gjoksin ministror: Këshillat mua më japin përherë kënaqësi. Kritikoni ! Unë nuk jam arrogant. Por ...
Full story
image

Roli i mësuesit në edukimin shëndetësor të nxënësit

  Ndryshimi i sjelljes në edukimin shëndetësor është i ndryshëm te nxënës të ndryshëm. Kjo kërkon nga mësuesi që në kohë të ndryshme të sjell para ...
Full story
image

MENDO PËR MUA

MENDO PËR MUA Ti thua,'mendo për mua!' kur sëbashku ndiqnim rrjedhën e lumit, me vetulla algash ku zhurmonte i dëshiruar, edhe për një rrjedhë, të arrinte të derdhej në det. Ti thua'mendo për ...
Full story
image

Portreti i një poezie.

Portreti i një poezie.   Shënime çasti mbi një cikël poezish të Peso Pemzës     Nga Timo Mërkuri     Shpesh herë kemi dëgjuar shprehjen …poezia  nuk lexohet më…si dhe kemi debatuar ...
Full story
image

SITUATA AKTUALE ME CESHTJEN E HEQJES SE SHTETESISE BRITANIKE DHE ZBATIMI I VENDIMIT TE GJYKATES SUPREME TE DATES 21/12/2017 NE CESHTJEN HYSAJ

  Me kete prononcim dua te sqaroj situaten e tanishme, 6 muaj pas vendimit te Gjykates Supreme ne ceshtjet shume te mirenjohura te R (Hysaj & ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1