Fatmir Terziu

image

PËRTEJ ANTOLOGJISË FEMËRORE TË SULKUQIT

PËRTEJ ANTOLOGJISË FEMËRORE TË SULKUQIT Dr Fatmir Terziu Udhëtimin poetik në Elbasan mjaft herë e kemi ndeshur në lirizmin e tij, shpirtdehjen e tij dashurore të lakonizuar
Full story
image

FRIKA, ANKTHI DHE TMERRI, EMOCIONE QË Ç’VLERËSOJNË ARËSYEN NJERËZORE

  (Lidhur me refrenin bajat: ”Çështja Çame nuk ekziston”) Për të zgjuar nga gjumi disa nga institucionet tona shtetërore, ku përfshihen edhe Akademia shkencore, universitetet (brenda tyre studiuesit, ...
Full story
image

Në vazhdim të një analize me rëndësi kombëtare

    Në Portalin “Fjala e Lirë” të datës 29 qershor 2018, lexova analizën mjaft serioze me titull”Nuk kam guxim ta lexoj deri në fund”. Është një analizë që zotëria ...
Full story
image

Ja cilët shqiptarë janë “tradhëtarë” të shqiptarëve

Ja cilët shqiptarë  janë “tradhëtarë” të shqiptarëve   Nga Skënder Sadri KAPITI Të gjithë ata prej të cilëve Shqipërisë dhe Kosovës u vijnë të këqija kombëtare si: prapambetja dhe mosemancipimi ...
Full story
image

Norbert Hirschhorn: Poezi

Norbert Hirschhorn: Poezi   Me doktorin dhe poetin e mirënjohur Norbert Hirschhorn koha pikëtakon gjeografi, njerëz, Kombe dhe struket në vargje të lira, të bardha dhe të ndjeshme. Koha ...
Full story
image

Përpjekjet e papjekura drejt integrimit

Përpjekjet e papjekura drejt integrimit Leonora Laçi Bindjet tona si shoqëri për integrimin në BE janë të karakterizuara nga një mosbesim i thellë saqë vetë integrimi shihet ...
Full story
image

MISIONARI GJERMAN NGA BRESLAU ...

  DON ALFONS  TRACKI  (1896 – 18 KORRIK 1946) MISIONARI  GJERMAN NGA BRESLAU QË U PUSHKATUE SE NDERHYNI ME SHPETUE JETEN E SA SHQIPTARËVE NDER KAMPET GJERMANE NAZISTE. NË DITËT E FUNDIT TË ...
Full story
image

Me leksikografin e njohur

Me leksikografin e njohur Prof.dr. Hajri Shehu              Para më shumë se dy vjetësh dhe pikërisht më 24 mars 2016, pata botuar në internet një artikull me titull “Një ...
Full story
image

Kujtesë dhe mall

Kujtesë dhe mall Të lutem nënëmë fal për çdo gjëse shumë netëpa gjumë të kam lën...   NË DHOMËN TIME... ——————— Në dhomën timeDeshirë Në dhomën time Ëndrrime Në dhomën time Shpresë Në ëndrrën time Fantazi Në ...
Full story
image

DUKE U LARGUAR NGASHQIPËRIA…

DUKE U LARGUAR NGASHQIPËRIA… ARTUR SHEMAJ Për pak ,atdhe po të lë, Teksa në qiej fluturoj Rrahje zemre shpejt më zë E s`më bëhet më tutje të shkoj.   Një çast më ...
Full story
image

NUK KAM GUXIM TA LEXOJ DERI NË FUND!

Kadri Tarelli NUK KAM GUXIM TA LEXOJ DERI NË FUND! “Prapaskenat e konferencës së Londrës”. Libër i autorit Nuri Dragoj Titulli i shkrimit, nuk është gjetje letrare e ...
Full story
image

KUR DO T’I VIJË RADHA VLERËSIMIT HISTORIK TË AT GJERGJ FISHTËS, Z. KRYEMINISTËR?

  Në fillim të kësaj jave, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama inauguroi bustin e gjuhëtarit Eqerem Çabejt, një akademiku dhe njeriu të letrave shqipe, me ...
Full story
image

ARRATISJE

ARRATISJE   BABA, NE IKËM, …. Shtëpinë e braktisëm….. Një kohë arixhinjsh jeton gjithë bota, Dhe foton tënde nga murret e zbritëm, Si dryn një palë lotë vendosëm tek porta…   Ikëm, ...
Full story
image

3 KËNDVËSHTRIME POETIKE me urdhëroren: “MOS…!”

3 KËNDVËSHTRIME POETIKE me urdhëroren: “MOS…!” 1. MOS MË DUAJ, VENDI IM…!2. MOS MË DASHURO…!3. SHSHSHËËËT…(mos…), BOTA PO FLE…! 1. MOS MË DUAJ, VENDI IM…! Të ika kuturu, ...
Full story
image

TINGUJT E FRYMËS

Vullnet Mato   TINGUJT E FRYMËS   Tingujt e frymës më lindën brigjeve jugore, me klithma urie, nëpër shkëmbinj të kripur, ku gjurmoi molusqe deti, mosha fëminore, për të gjalluar shpirti në ...
Full story
image

Të vëmë kujën për librat dhe veten!

  Leonora Laçi Të vëmë kujën për librat dhe veten!   Këto ditë në media u përhap lajmi se në Bibliotekën Kombëtare janë lagur rreth 12 mijë libra për ...
Full story
image

Jo vetëm në bibliotekën time

HYSEN IBRAHIMI, ME VEPRËN E ÇMUAR “THESAR KOMBËTAR…” Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Jo vetëm në bibliotekën time, por në qindra të tilla, në Suedi, Kosovë, Shqipëri ...
Full story
image

NATA ME NGJYRAT E MALLIT…

GUSHT,28, 2018, ELBASAN –NATA ME NGJYRAT E MALLIT…NATA E DITËS SË zotit – LIBËR…(sponsor Gjeneral – Dashuria & Panorama Elbasan Resort) …-Natë që fillon me Lirinë ...
Full story
image

LETER E HAPUR REFLEKSION

  LETER E HAPUR REFLEKSION Ministrit të kulturës, Republikës Kosovës zotit Kujtim Gashi Për dijeni Kryeministrit Republikës Kosovës zotit: Ramush Haradinaj   I ftuar në manifestimet e 140 vjetorit të ...
Full story
image

Apokaliptik i autorit Petraq Pali

Apokaliptik i autorit Petraq Pali   Gëzim Llojdia 1. I njohur në botën letrare si shkrimtari amerikano-shqiptar,Petraq Pali,një krijues skrupuloz , prej disa vitesh shkruan në gjininë e romanit,mirëpo ...
Full story
image

RE NË PANTALLONA

  RE NË PANTALLONA nga libri pesë poema   PROLOG Mendimin tuaj, ëndërrues  në trurin e zbutur, si një lake i dhjamur mbi një kanape pis  do ta vë në lojë pas straçios së ...
Full story
image

28 QERSHOR 2018... SI ME 28 NANDOR 1913...

  Përgatiti Fritz RADOVANI                NGA AT GJERGJ FISHTA: 28  NANDOR  1913                Pervjetori i ngritjes së Flamurit të Pamvarsisë në vend që me kenë ditë gëzimi ...
Full story
image

Trokitje pas mesnate

Nga  Petrit  MalushiTrokitje pas mesnate.          Vite të trazuara. Rrotacione pushteti.Partiakët dhe shtetarët i quajnë vite tranzicioni. Punë e tyre. Po, pse ...
Full story
image

Përshëndetje publike

      Përshëndetje publike Zonjës Elida Buçpapaj   E Nderuar Zonja Elida, Në Portalin“Voal” të datës 24 qershor 2018, lexova me shumë kërshëri analizën tuaj me titull “Kampet e ...
Full story
image

Po të ishin çelur negociatat Tirana do ishte sot e gjitha e kuqe

  Ilir Levonja   Po të ishin çelur negociatat Tirana do ishte sot e gjitha e kuqe 1) Deri dje në mëngjes, ishim të gjithë në një ankth, e ...
Full story
image

Petro Marko, Poeti, prozatori dhe kronikani i shtigjeve të reja

  Esse nga Luan Çipi  Petro Marko ka lindur në fshatin Dhërmi, në buzë të Bregdetin Jon, më 25 nëntor 1913 dhe ka vdekur në Tiranë më ...
Full story
image

TIRANA, QYTETI I ASKUJT

TIRANA, QYTETI I ASKUJT  Intervistoi Bashkim Koçi Zoti Gjergji, shpirti i një populli pasqyrohet në poezinë e tij më mirë se në çdo formë tjetër të artit. ...
Full story
image

E padukshmja e skenareve serbe

E padukshmja e skenareve serbe  Fehmi Gorani tregon disa miniskena të kohës së përzënies masive   F. Terziu   Fehmi Gorani, një nga intelektualët e fushës komerciale tregon disa nga ...
Full story
image

Harkëtari i Skënderbeut

Shkruan Viron Kona   -tregim- Gjatë rrethimit të parë të Krujës1), një harkëtar krutan, i propozoi Skënderbeut që të futej fshehurazi gjatë natës në kampin armik, t`i vinte ...
Full story
image

Duarbosh

Duarbosh  Nga Mercedes Gega   Qetësi e pluhurosur dyshimesh Nderur në litarin e tendosur të ajrit Midis nesh Mirëmëngjesi i shikimeve tona Sot s'u përqafua! Mbi pistën e ngrirë të çastit puthjet e buzëqeshjeve ...
Full story
image

Një cikël me poezi

Një cikël me poezi  * Nga   Përparim   Hysi 1. Requem Kumbulla është tharë në kopshtin timDhe pemët e tjera po thahen pak nga pakNë kopsht nuk ka si ...
Full story
image

NGRITJE NDJESHME E PD-SË NË BM

NGRITJE NDJESHME E PD-SË NË BM    Nga Gazmend Cufaj, Kryetar i Grupseksionit të PD Dagenham dhe Barking Anëtar i Kryesisë së Degës së PD në BM   PD Dega Britani ...
Full story
image

Gëzojeni Taulantin votojeni dhe kënaquni me 'të

  1) Ti Taulant je një çiban që nuk e ke shokun. Mjerë ai vend që të jep rrogën. Mjerë ai popull. Dhe mjerë ai popull ...
Full story
image

Me fakte, kundër hipokrizive pseudopatriotike

                    Turqia aleat i madh  dhe Erdogan mik i sinqertë  i Shqipërisë dhe Kosovës  Nga Skënder Sadri KAPITI   Me fakte, kundër hipokrizive pseudopatriotike   të turkofobëve dhe të   mercenarizmit  sllavo-grekofil  të  cilët ...
Full story
image

RUSIA DHE SERBIA HUMBËN LUFTËN KUNDËR KATËR FUTBOLLISTËVE SHQIPTARË

  Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës -- në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami ...
Full story
image

KURR MA AFER ME EUROPEN DHE SHBA

Nga Fritz RADOVANI       28 QERSHOR 2018     25  PRILL 1993: PAPA  GJON PALI  II,  PERBALLË  GJERGJ  KASTRIOTIT SKENDERBEUT  NË TIRANË, LA POROSI:    ■PAPA GJON PALI II mbasi vizitoi Shqipninë e Gjergj Kastriotit...  Takohën Dy Burra! Njeni me shpatë të ...
Full story
image

KA VDEKUR BIBLIOTEKA KOMBETARE E SHQIPERISE...!

KA VDEKUR BIBLIOTEKA KOMBETARE E SHQIPERISE...!   Në dy vitet e fundit i ka marrë tri plagë: 1.- Djegje nga Zjarri. 2.- Përmbytje nga Uji. 3.- ...
Full story
image

SFIDAT ME DIKTATURËN KOMUNISTE TË BIRIT TË KROPISHTIT VLORË

    Në familjen fisnike kropishtjote Vlorë Hadër Mahmut Rexhaj ,nëna e dashur Hajdine Veli Rexhaj kishte pritur me gëzim lindjen e djalit të shtrenjtë Qemal Hadër Rexhaj ...
Full story
image

Simboli i Dragoit dhe Gjergj Kastrioti

Simboli i Dragoit dhe Gjergj Kastrioti Nga Gjon KEKA  Dragoi ka luajtur gjithnjë një rol të madh në mitet pellazgo-ilire. Dhe ky ndikimi i kësaj kafshe ka ...
Full story
image

Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (2)

Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (2)   Lobi serbë në Tiranë  Lobi serbë është i fuqishëm në Tiranë. Goran Bregoviqi, Zdravko Coliqi e viqer të ...
Full story
image

Rregullat Disiplinore të FIFA-s - Rastet Xhaka dhe Shaqiri

Rregullat Disiplinore të FIFA-s - Rastet Xhaka dhe Shaqiri   Nga Andi Terziu   Ndoshta është një haraç për globalizimin se kur Zvicra luajti kundër Serbisë të premten më ...
Full story
image

FIFA Disciplinary Rules – The Xhaka and Shaqiri cases

  FIFA Disciplinary Rules – The Xhaka and Shaqiri cases   It is perhaps a tribute to globalisation that when Switzerland played against Serbia on Friday 22 June ...
Full story
image

Ngrohtësia e shpirtit të një shkrimtareje të shquar

                  Kam në dorë librin më të fundit të shkrimtares së shquar Vilhelme Vranari Haxhiraj. Libri titullohet “Simfonia e shpirtit” dhe ka dalë nga shtypi disa ditë më ...
Full story
image

KRONIKA E TMERRIT

  Prof.dr.RESMI OSMANI                                                        KRONIKA E TMERRIT                                                                                Njw kujtesw pwr 27 qershorin,                                                                    ditën e fillimit të genocidit grek në Çamëri.       Kur vjen fjala për çështjen çame,të gjitha ...
Full story
image

DJALLI I ZI ME THIKË TË MADHE

  (Fragment nga nje ngjarje e jetuar) Isha 12 veç, në klasën e pestë dhe ishin pushimet e semestrit te parë. Dajua me njoftoi se nuk mund ...
Full story
image

Intervista e Ambasadorit Grejçevci për gazetën e njohur britanike "The Telegraph"

  Intervista ime për gazetën e njohur britanike "The Telegraph" lidhur me paralajmërimet për hetime disiplinore nga FIFA për përdorimin e shqiponjës nga ana e Xhakës, ...
Full story
image

4 shqiptarët e mëdhenj që e mposhtën Serbinë në Rusi

    Nga Skënder Sadri KAPITI,  Durrës                                                                        Ndeshja Zvicër-Serbi  në Rusi në këtë Kampionat Botëror të Futbollit, për faktin se për Zvicrën lojtarët më të mirë dhe kryesorë  të saj ishin ...
Full story
image

Visar Zhiti: Papa Françesku me duart e Tij bëri shqiponjën shqiptare, natyrshëm dhe shenjtërisht

Sa për Informacion kolegë të nderuar – Krenohemi kudo që jemi me futbollistët shqiptare Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, për dashurinë e tyre ndaj simbolit ...
Full story
image

Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë

Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (1) A i kemi serbët vëllezër? -Serbët i kemi vëllezër, - donin të na i nxirrnin sytë toskët e ...
Full story
image

Poetja që të"dehë" me ujë?!!!

Nga  Përparim   Hysi   Ka një metaforë në thënien:"të dehë me ujë" dhe thënia është sa hipotetike, aq dhe metaforike. Por e rëndësishme dhe qenësore ...
Full story
image

PËRRALLAT E DR. IBRAHIM REXHAJT NË LIBRIN E TIJ AUTOBIOGRAFIK

Reagim ndaj të pavërtetave të shkruara nga gjinekologu Ibrahim Rexhaj, në librin e tij autobiografik, kundër disa intelektualëve të Pejës. PËRRALLAT E DR. IBRAHIM REXHAJT NË ...
Full story
image

Gazetarit i ngriu lapsi mbi fleten e bardhe

Nga Fiqri Shahinllari Gazetarit i ngriu lapsi mbi fleten e bardhe Para nja dy diteve lexova ne facebook nje shkrim me leng humori nga miku im Kadri ...
Full story
image

Kadri Hazbiu më 1955: “Zëri i Amerikës” po na “shtrembëron luftën nacionalçlirimtare”

Nga Kastriot Dervishi Në fillim të vitin 1955, Partia e Punës mbajti një plenum për çështjet e propagandës së brendshme, metodat që duheshin përdorur për të ...
Full story
image

TRI POEZI PER TRI KENGE

 "ABBRONZATISSIMA"  *)Ajo u shfaq krejt befas midis neshPerfekte e përsosur në dimensioneShkonte rërës, flit në celular e qeshSi linte asgjë mangut një amazone."Abbronzatissima sotto raggi ...
Full story
image

Simbolika e shqiponjës në Rusi

Lis Bukuroca   Simbolika e shqiponjës në Rusi   ZDF, Spiegel dhe disa gazeta tjera, shenjën e shqiponjës nga lojtarët shqiptarë të Zvicrës, e cilësuan si provokim! Merreni me ...
Full story
image

SHQIPTARËT -IRANO-IRAKIANËT DHE “PATRIOTËT”

SHQIPTARËT -IRANO-IRAKIANËT DHE “PATRIOTËT” NGA KRISTO ZHARKALLIU    Para se të flasim për ato që ngjasin kohët e fundit në Shqipëri, do të ndalem pakëz në përvojën time ...
Full story
image

LULET E VIRGJËRISË TI FALA TY

LULET E VIRGJËRISË  TI FALA TYTi fala ty gjithë lulet  vajzërore të virgjërisë,se të dua pafund, o i zgjedhuri i shpirtit tim,Nektarin e trupit tim ta shijosh ...
Full story
image

Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica

 “POEZIA ËSHTË DIÇKA E BRENDSHME E IMJA, NJË NDIESI SHPIRTËRORE, QË BURON EDHE PA E NGACMUAR…”                    (Bisedë me krijuesen e pasionuar, Klejda Plangarica) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e ...
Full story
image

Udhëtim nëpër gjurmët e historisë…

  Reportazh Nga Xhevahir Cirongu Udhëtim nëpër gjurmët e historisë… ( Lëvizja "Foleja Kombëtare Shqiptare" në kuadrin e Vitit të Gjergj Kastriotit, organizoj  përkujtimoren: ‘’Rikthimi i Bijve të Shqipes ...
Full story
image

KURORË NUSËRIE

KURORË NUSËRIE Do të lë një plis toke në letrën e bardhë,nga ato plisa që thërmova me dorën time.Letra të bëhet ugar  i mbjellë me një ...
Full story
image

NDALESA

NDALESA QAZIM  D.SHEHU Një poezi për hënën ma quajtën romantike, Ndërsa për miken kur shkrova ,thanë: Vetëm në folklor e vluara quhet mike. Shkrova e shkrova për gratë Këto Penelopa të plakura ...
Full story
image

RRUGA E GJELBËR THËRRET NË HESHTJE

Vullnet Mato   RRUGA E GJELBËR THËRRET NË HESHTJE   Rruga e gjelbër më thërret në heshtje, se pyllin e dua e më do, si blerimin e tij. Pse u vonove? ...
Full story
image

MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND…

GJELINA XHIKA – MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND… (fragment){ Kemi pas përdorur një shprehje metaforike: “ Të gjitha rrugët të çojnë në ...
Full story
image

Ndeshja Zvicër- Serbi apo Shaqiri –Serbi

   Nga Skënder Sadri KAPITI Pavarësisht se në këtë kampionat nuk marrin pjesë as Shqipëria dhe as Kosova, ajo e cila i ka bërë prezent shqiptarët në ...
Full story
image

Nostalgjikët shqiptarë duan ta bëjnë Serbinë të mirë

Gani Mehmetaj Nostalgjikët shqiptarë duan ta bëjnë Serbinë të mirë Pas afrisë Serbi-Shqipëri (Rama-Vuçiq) ka filluar të nxjerrë krye teza e mbrapshtë sikur gjatë historisë njëmijë vjeçare ...
Full story
image

FRA NDUE VILA NUK U DORZUE

Nga Fritz RADOVANI              FRA  NDUE VILA  NUK  U DORZUE   24 QERSHOR 1879 Oroshi i Mirditës së armëve të vjetra dhe të pakthyeshme të Atyne Maleve të mbushuna me heroi trima, i fali ...
Full story
image

Mirmëngjez Shqiperi !

  POEZI TË POETES  MIMOZA AGOLLI Mirmëngjez  Shqiperi ! të duam nën qiellin blu! hapu ti qiell derdhuni  rrezet e diellit ndriçojeni,ngrohni tokën e lashtë ti det i madh dallgën bëje ...
Full story
image

PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE

            PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE                                               Nga Frank Shkreli Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i ...
Full story
image

SIKUR TË MUNDJA...,

SIKUR TË MUNDJA...,  një herë në NJËMIJË E NJË NET… -Për të gjitha femrat krijuese. Se poezia fillon nga vajet me ligje, nga ninullat, nga ëndrrat për ...
Full story
image

KU ISHE TI OR MEC - MEMEC KUR DIGJEJ E PËRÇUDNOHEJ SHQIPËRIA?

KU ISHE TI OR MEC - MEMEC KUR DIGJEJ E PËRÇUDNOHEJ SHQIPËRIA?Meditim Nga Abdurahim AshikuGazetar, Athinë Vonë u kujtove, shumë vonë... U kujtove kur në mjekrën tënde të aktorit minjtë jo vetëm ...
Full story
image

Milori i dasmës

Milori i dasmës     "Po bëre mirë, do të gjesh keq"             BET'HOVEN                        Tregim Nga  Përparim Hysi   Kur ia tregova një plaku myzeqar këtë tregim që është ndërtuar ...
Full story
image

- DRITA ÇOMO - VAJZA QË E QËNDISI DHIMBJEN…

- DRITA ÇOMO - VAJZA QË E QËNDISI DHIMBJEN…(19 mars 1958-19 shkurt1981)- VAJZA që e priti Vdekjen me dinjitet dhe e respektoi Poezinë, deri në ...
Full story
image

Cilat janë kërkesat, ankesat dhe mungesat e mëdha në Shqipëri e Kosovë !?

                             Nga Skënder Sadri KAPITI  Ajo e cila më shtyu për të shkruar këtë shkrim është realiteti i sotëm , i ...
Full story
image

"Gjurmët" si dëshmi e një jete vitale

"Gjurmët" si dëshmi e një jete vitale           Libri"Gjurmë nëpër udhë" të Murat Z.GECAJ Nga   Përparim   Hysi      Kur mbarova librin e MURAT GECAJT "Gjurmë nëpër udhë", ...
Full story
image

ËSHTË NË QARKULLIM LIBRI I RI JETËSHKRIMOR, “GJURMË, NËPËR UDHË”…

ËSHTË NË QARKULLIM LIBRI I RI JETËSHKRIMOR,                           “GJURMË, NËPËR UDHË”… Kohët e fundit, SHB “Edlora”-Tiranë, me drejtor Ing.Vladimir Kallupin dhe administratore Edlira Kamen, ka botuar e venë ...
Full story
image

FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS

         AT GJERGJ FISHTA O.F.M.   PARIS 20 QERSHOR 1919                               Zotnij,             Ç’ me kohë të Luftës turko – ballkanike e tektej zemrat e Shqiptarëve kanë pikue ...
Full story
image

NIPAT E MI

NIPAT E MI Nga Luan Çipi       Sodis fotografinë, që erdhi nga Çikago: Janë Nik dhe Luka Çipi, dy nipat e mi, Tentoj gjatësitë t’i masë me spango, Me zor të ...
Full story
image

Në kujtim të mikut tim Bujar Mujallari që mbylli sytë më 12 qershor 2018 pasi luftoi me një sëmundje të rëndë

Në kujtim të mikut tim Bujar Mujallari që mbylli sytë më 12 qershor 2018 pasi luftoi me një sëmundje të rëndë Nga Ajet Nuro   Si të mos ...
Full story
image

MAGJIA SI FLOÇKA E UJËRAVE KA ZBRITUR NË VOLOREK (DRILON)

MAGJIA SI FLOÇKA E UJËRAVE KA ZBRITUR NË VOLOREK (DRILON) NGA PËLLUMB GORICA       Unë e di se kush vjen në Pogradec nuk mund të mos largohet edhe pa ...
Full story
image

Njё pёrkthim, qё i bёn nder letёrsisё shqipe

Njё pёrkthim, qё i bёn nder letёrsisё shqipe       (Vlerёsimepёr vёllimin me poezi: “Do mbetet pёrgjithnjё Homeri…” i poetit Nikolla Spathari, pёrkthyer nё gjuhёn greke nga Iliaz ...
Full story
image

Të lutem, shkresën!

    Të lutem, shkresën! “Njeriu ka lindur i lirë, dhe ai është kudo në zinxhirë”.                                                     Zhan Zhak Ruso   Shkresa-shkresa, gjithandej, si ortekë vërshojnë e zbresin, s`na ndahen këmba-këmbës,  që kur lindim gjersa ...
Full story
image

GARDA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË: 90-të VJEҪARE

GARDA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË: 90-të VJEҪARE (24 Qershor 1928-2018) Prolog Më 24 qershor Garda e Republikës duhet të kremtojë Nëntëdhjetë Vjetorin e Datëlindjes së Saj: një përvjetor ...
Full story
image

70-VJETORI I DEKLARATËS UNIVERSALE MBI TË DREJTAT E NJERIUT

70-VJETORI I DEKLARATËS UNIVERSALE MBI TË DREJTAT E NJERIUT                                                Nga Frank Shkreli Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të ...
Full story
image

Tërheqja nga e keqja

Tërheqja nga e keqja Astrit Lulushi Qëndrimi i parë i vizitorit në Shqipëri shkakton përzierje ndjenjash, dhe nëse vendos të qëndrojë, atij i duhet të humbasë individualitetin. ...
Full story
image

“Në Itakë kthehen vetmitarët”

Nga Dukagjin HATA   Rruga për në këtë vis mrekullor, që miku im tipologjikisht, në romanet e tij e  e ka etiketuar Ndore, duket sikur kalon nëpër kthesa ...
Full story
image

Shteti ynë i fortë

Ilir Levonja Shteti ynë i fortë Debati mbi teatrin, i ngjan një tenxhereje ku zien qumështi. Mirëpo në vend të asaj ajkës së zakonshme, ka vetëm llum, ...
Full story
image

TAKIMI MË NANË TEREZËN NË BELGJIKË

TAKIMI MË NANË TEREZËN NË BELGJIKË Kush e organizoj dhe kush prej shqiptarëve u takue më të në Mons të Belgjikëswshtw motoja e kwti shkrimi. Jo ...
Full story
image

Filozofia e përsëritjes, një logjikë Hegeliane në poezi

Filozofia e përsëritjes, një logjikë Hegeliane në poezi Dr Fatmir Terziu  (Me krijimtarinë poetike të Agim Gjakovës) Ndërsa “përsëritja” është një teknikë poetike e përdorur për të tërhequr ...
Full story
image

DEKLARATA E PËRGJITHSHME MBI TË DREJTAT E NJERIUT

Më 10 dhjetor të vitit 1948, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratën e Përgjithshme mbi të Drejtat e Njeriut, tekstin ...
Full story
image

Pse ekziston “Saharaja”?

Pse ekziston “Saharaja”? Dr Fatmir Terziu   Për disa dekada ne kemi mbajtur sytë vetëm në qiell. E për çudi ndërsa kokën e kishim të “detyruar” ta mbanim ...
Full story
image

PËRVOJË EMIGRANTËSH NJË BRUNE GREKE E RIKTHYER NGA KANADAJA SHPËTON RËNIEN SHPIRTËRORE TE NËNA IME

  Një grua brune, por me flokë të ngjyrosura në të verdhë me përparëses e banakjeres, tek po kthehej nga ngjarja e shatërvanit, pra nga NEFASTI ...
Full story
image

KUSH ËSHTË THESPROTIA OSE ÇAMËRIA?

KUSH ËSHTË THESPROTIA OSE ÇAMËRIA? (39°47’30-61”N-20°17’58.91”E) (38°59’20.05”E -21°02’34-88”E)  Njeriu i parë që është shfaqur në rajonin e Thesprotisë daton në periudhën Mid Paleolithic (e mesme Paleolitike) (± 250.000 ...
Full story
image

INJORANCA MODERNE E MODERNITETIT

INJORANCA MODERNE E MODERNITETIT  Nga Skënder Sadri KAPITI, Durrës Sot njerëzimi ka arritur shkallën më të lartë të zhvillimit teknologjik , ekonomik, politik dhe social. Bota dhe ...
Full story
image

AGOLLI. KADARE

AGOLLI. KADAREpoezi Ismail Kadare dhe Dritero Agolli,Një nga Gjirokastra, tjetri nga Devolli.Agolli lëron tokën, Kadare gdhend gurin.bukën e bën fusha, mali ndërton murin. Në sofra e kuvende, ...
Full story
image

Përshpejtimi i dënimit të Zotit

Grace Helsell   Përshpejtimi i dënimit të Zotit   Furkam ISM Shkup 2006   Fragmente   Beteja e Armagedonit (diku në Izrael) ku Jezusi mbret do udhëheqë ushtritë botërore kundër Satanait, po afron. Gogu ...
Full story
image

LIQENI I POGRADECIT

    LIQENI I POGRADECIT(Ose liqeni i Lyknidës) E keni parë liqenin e Pogradecit? Jo?! S’ka gjë. Do ta shikoni. Nuk është vështirë. Ja, sa të kaloni Qafën ...
Full story
image

Një ngjarje e jetuar, merreni po deshët edhe si tregim

Një ngjarje e jetuar, merreni po deshët edhe si tregim Nga Naun Kule Dyshoja prej kohësh. Për disa vite të jetës time, në punë dhe jashtë saj, ndjehesha ...
Full story
image

TERESA GALEOTE DALAMA

TERESA GALEOTE DALAMA(Madrid) Ripostim I VDEKUR Kur shkova për të marrë pensionin, mora vesh se kisha vdekur. Nëpunësi, që më priti, më tha se nuk mund të ma ...
Full story
image

Kiri Dauti, 12 vjeç dhe 10-vjeçari Soni Dauti me medalje ari

 Dy vëllezër të Hastings sapo janë kthyer nga Shqipëria - ku ata të dy arritën në një turne të sportit brazilian Jiu Jitsu të fitojnë ...
Full story
image

... Dhe nje shpjegim për bukën e mikut

Pse Lul Basha duhet t’i kërkojë falje Lurës?! (…Dhe nje shpjegim për bukën e mikut)   Nga Hekuran Vladi   Kryeministri Edi Rama ishte parddje, më 16 Qershor, në Lurë. ...
Full story
image

PËRSËRI ANASHKALOHET SHQIPËRIA

                    PËRSËRI ANASHKALOHET SHQIPËRIA                                                     Nga Frank Shkreli Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, ...
Full story
image

Mos Lale se e humbëm Çamërinë

Mos Lale se e humbëm Çamërinë Ilir Levonja Ky fenomeni i qarkullimit të deputetëve, nuk përbën aspak cenim në mandatin apo statutin e një kuvendari të republikës ...
Full story
image

VAJZAT E BUKURA SHQIPTARE DHE… BURRAT BARBARË MESJETARË…

VAJZAT E BUKURA SHQIPTARE DHE… BURRAT BARBARË MESJETARË…                                       ...
Full story
image

Si të mos e themi një Fjalë…

  Si të mos e themi një Fjalë…   S'mund të mos e themi një Fjalë,  Secili prej nesh, që jetuam ato vite dhe s’mundëm ta themi një Fjalë për ...
Full story
image

“Jo DSS”: Si Qiradhënësit pengojnë Qiramarrësit Privatë që janë në Përfitimet e Ndihmës Sociale

“Jo DSS”: Si Qiradhënësit pengojnë Qiramarrësit Privatë që janë në Përfitimet e Ndihmës Sociale Nga Manjinder Kaur Atwal*   Trendi në rritje i rritjes së kostos së qirasë ...
Full story
image

Lidhja Shqiptare e Prizrenit – Arkitektja që projektoi Mbrojtjen, Pavarësinë dhe Bashkimin Kombëtar

Lidhja  Shqiptare e Prizrenit – Arkitektja që projektoi Mbrojtjen, Pavarësinë dhe Bashkimin Kombëtar Nga Skënder Sadri KAPITI   Kjo  ngjarje madhore, si më e rëndësishme për shqiptarët duhej të kujtohej ...
Full story
image

Ndalu pak, Hashim!

Lis Bukuroca   Ndalu pak, Hashim!   Salafistët po përpiqen të rrënojnë të kaluarën, ju, politikanët, po shembni të tashmen, dhe së bashku me ta, po shkatërroni të ardhmen ...
Full story
image

Sh.B. Nacional nxori nga botimi librin me skica letrare”Simfoni Shpirti”, i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe”

Sh.B. Nacional nxori nga botimi librin me skica letrare”Simfoni Shpirti”, i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe”       Një risi e veçantë në botimet e pas ...
Full story
image

Ushqimi shqiptar në zemër të Londrës

  Ushqimi shqiptar në zemër të Londrës   Da Kevinuccio është një sipërmarje krejt e vecantë e Kevin Isufit, shqiptarit që ka transferuar aftësitë e tij profesionale, komunikuese ...
Full story
image

TË VËRTETAT E PLAKËS RABIE

                                                                                                           Tregim  Në të gjithë krahinën flitej me krenim patriotik, se plaka Rabie kishte strehuar Komandantin në kasollen e saj dhe me bujari të rrallë i kishte ...
Full story
image

Estetika dhe jeta jonë e përditshme

  Estetika dhe jeta jonë e përditshme   Në të gjitha mjediset kudo që ndodhet njeriu, shijon bukuritë e natyrës, jeton ndryshimet e realitetit që ndodhin për rreth ...
Full story
image

ANTIPËRBUZËSE

  ANTIPËRBUZËSE                                       nga libri “KAQ”                                                          Diskutimi im në dëgjesën për Teatrin   Doli plugu Nuk e përbuzëm parmendën, Përbuzëm ata që s’iu ndahej shpirti Nga përmenda.   Doli Traktori, Nuk i përbuzëm qetë, Përbuzëm ata ...
Full story
image

Por arrij ta kuptoj e besoj se ndërsa Havzi Nela tundej në litar, shqiptarëve u merrej fryma

    Kryetar i Bashkisë Kukës   (Fjala në ceremoninë e vendosjes së bustit të poetit martir Havzi Nela, në Kukës me 12 qershor 2018)   Faleminderit gjithe qytetarëve të pranishëm, ...
Full story
image

ZOGJTË BIEN FLUTURIMTHI...

ZOGJTË BIEN FLUTURIMTHI...                                                                                ESE                                                                      PIRRO LOLI   …E kam kërkuar zemrën e zogut por nuk e gjeta. Ai ndërton gjithnjë skelete fluturimi dhe nuk i dihet as gjethja e ...
Full story
image

Kabineti

Nga  Petrit Malushi     Kabineti  Ministrorët kabinete zhuzhijn´ Prej të parit në të pestin kat,   Nga Njëshi te pastruesja që fshin, Koridoreve, në zyrat „pallat“.    Furrikngrohës kolltuqeve rrinë  Sekretarë, drejtorë, nëndrejtorë… Fërrshëllejnë pa e prishur melodinë, Zhuzhojnë ...
Full story
image

ALI ASLLANI, “NJERIU I BUKURISË”

ALI ASLLANI, “NJERIU I BUKURISË” Esse nga Luan Çipi Ali Asllani u lind në fshatin Vajzë të Qarkut Vlorë, më 28 Nëntor 1884 dhe vdiq në  Tirane, në ...
Full story
image

ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

     ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE                                                  Nga Frank Shkreli Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me ...
Full story
image

Një drekë Barjami e veçantë

Një drekë Barjami  e veçantë                           In memoriam,SABA  HASA                    (tregim) Nga  Përparim Hysi   Dua  t'u them gjithë lexuesëve se unë vetëm dua të tregoj atë çfarë dëgjova ...
Full story
image

Foli Luftari foli kllasa

Ilir Levonja Foli Luftari foli kllasa   Para pak ditësh aktori apo artisti i popullit Luftar Paja iu ankua publikut për heqjen nga lista e rimbursimit të një ...
Full story
image

Detyra e shkëlqyer e Ambasadorit Qirjako Qirko

Detyra e shkëlqyer e Ambasadorit Qirjako Qirko Dr Fatmir Terziu   Mbrëmë Komuniteti Musliman në Britaninë e Madhe shtroi Iftar për nder të Muajit të Madhërueshëm të Ramazanit. ...
Full story
image

Gjashtë televizione komerciale në Shqipëri...

Gjashtë televizione komerciale në Shqipëri, dy prej të cilave veprojnë në nivel kombëtar, po kërkojnë një pjesë të taksës së përdorur për të financuar transmetuesin ...
Full story
image

TË KESH SHEMBËLL BABAIN…

NË prag të kujtesës simbolike-Father’s Day ( Dita e Babait) TË KESH SHEMBËLL BABAIN…( Im Atë quhet KADRI. Lindi dhe na përshëndeti me sy mbyllur NATËN ...
Full story
image

TRADITA E VALLES SE BURRAVE NE FSHATIN DRASHOVICE

TRADITA E VALLES SE BURRAVE NE FSHATIN DRASHOVICE   Ashtu siç kam prekur tangent në këngën labe,në vazhdën e vlerave kulturore të fshatit Drashovicë ,vëndin më të ...
Full story
image

85 vitet e vrullshme të shkrimtarit Bardhyl Xhama

   Nga Sejdo Harka                           Shkrimtari, publicisti dhe “Mësuesi i Merituar” Bardhyl Xhama  ka 85 vjet që bën  një jetë , sa të qetë aq dhe të vrullshme, ashtu si ...
Full story
image

KU ËSHTË KOKA E HAVZI NELËS

  KU ËSHTË KOKA E HAVZI NELËS (Fjala e mbajtur në çeljen e ceremonisë së inaugurimit të bustit të poetit Havzi Nela në Kukës, me 12 qershor, ...
Full story
image

Rroga qyl e Mirush Kabashit

Ilir Levonja   Eshtë ndofta një nga ata aktorë që Shqipërisë do i duhen dekada ta rinxjerri. Ose edhe mund të mos e nxjerrë më një të ...
Full story
image

Në kuadrin e një përvjetori jubilar

Njëzetepesë vjet më parë       Në këtë përvjetor jubilar të rivarrimit të eshtrave të 22 martirëve të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, ...
Full story
image

"TE DIVORCOHESH ESHTE NDERSHMERI..."

PO TE NIS NJE TREGIM   SQARIM PER TREGIMIN "TE DIVORCOHESH ESHTE NDERSHMERI..." Letersia ne pergjithesi shikohet ne kendveshtrime, por ketu dalin disa mesazhe te fuqishme, jo per ...
Full story
image

GËZUAR DITËLINDJEN HYSEN RUSPI!

GËZUAR DITËLINDJEN HYSEN RUSPI!   Ndërsa ditëlindjet përkojnë në ditë të shënuar sa në kalendar dhe në memorje, një pjesë e tyre jo pak herë bëhet dhe ...
Full story
image

KUR TË VENDOSË PRONARI I YJEVE

Vullnet Mato    KUR TË VENDOSË PRONARI I YJEVE    Më propozuan dikur, të bëhesha politikan,  të kisha privilegje e përfitime në çdo përjetim.  Nuk pranova dhe qëndrova i tërhequr mënjanë,  sepse ...
Full story
image

Ndahet nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë një emër shumë i njohur jo vetëm për Tiranën. Perikli Dhales,

Ndahet nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë një emër shumë i njohur jo vetëm për Tiranën. Perikli Dhales, futbollisti dhe kampioni i klubit Tirona, por ...
Full story
image

GRUAJA PERANDORAKE

GRUAJA PERANDORAKE   Burrat s´e kanë  të vështirëtë lypin atë që u pëlqen;puthjen e buzëve në buzë,gjirin e fshehur nën këmishë. Vonë, shumë vonë e kam kuptuarse veset ...
Full story
image

KRENARË ME MATURANTËT E MEDVEGJËS

KRENARË ME MATURANTËT E MEDVEGJËS   Se koha po ikën shumë shpejt, është dëshmi maturantët e këtij viti, të cilët më duket se dje i pashë si ...
Full story
image

Mbrëmja e leximeve me poeten e njohur ILIRIANA SULKUQI

Mbremje leximesh te KUVENDI    ALBANIAN AMERICAN CENTER “ KUVENDI” (AACK ), në të cilen përfshihet edhe Revista “ Kuvendi” , me datën 17 qershor 2018, ditën ...
Full story
image

E DASHUR POETE, GRUA, NËNË,MIKE FLUTURA AÇKA

E DASHUR POETE, GRUA, NËNË,MIKE FLUTURA AÇKA ( Kur zëri ngushëllues shpërndahet në eter) Ngushëllimet nuk arrijnë deri në zemrën e shkrumbëzuar të një nëne, por të ...
Full story
image

MAKINA SHIRËSE

  Jacques Prévert (frëngjisht: [ʁak pʁevɛʁ], 4 shkurt 1900 - 11 prill 1977) ishte një poet francez dhe skenarist. Poezitë e tij u bënë të njohura ...
Full story
image

“TIRANI” – KADARE

Intervistoi Dr Nuri Dragoj Intervistë me poetin Mihal Gjergji Cili është medimi juaj për poezinë? Është një nga mallkimet më të bukura për njeriun. Jo gjithmonë njeriu bëhet çfarë mendon ...
Full story
image

Dhunim i frikshëm i gjuhës kombëtare

Vangjush Saro Dhunim i frikshëm i gjuhës kombëtare   Dhunimi i gjuhës shqipe, i gjuhës letrare kombëtare, gjuha standarde siç thuhet, po merr përmasa të frikshme. Rrethanat dhe ...
Full story
image

MOTRA IME MARIA …dhe DOKTOR POLENA

      MOTRA IME  MARIA …dhe DOKTOR POLENA  NGA KRISTO ZHARKALLIU   …Historia përsëritet ndonse kur përsëritet duket si karrikaturë qesharake. Nga kujtimet e mia më të herëshme ështe ajo ditë ...
Full story
image

Ibrahimi

Shkruan Viron Kona     (Skicë, kushtuar mësuesit dhe publicistit Ibrahim Hajdarmataj)   Me Ibrahimin, dikur na lidhte botimi i gazetës “Mësuesi”, ku edhe unë pata fatin të punoja si ...
Full story
image

I RESPEKTUAR NGA PACIENTËT DHE BASHKËPUNËTORËT E TIJ…

            “Janë shumë pak njerëz si ti, Sokrat...Lum, kush te njeh dhe uroj              të jesh në shkallët më të larta të mjekësisë, sepse e meriton!. ..”  Nga: Prof.Murat ...
Full story
image

Pashalimani dhe si e krijoi Luan Zhegu këngën :”Vajza dhe deti”

 Pashalimani dhe si e krijoi   Luan Zhegu këngën :”Vajza dhe deti” Gëzim Llojdia 1. Këngët kanë lindur nga dashuria apo  nga ndenja . Muzika është arti i shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

                                                  ...
Full story
image

Dështimi është prosperiti i radhës

  Sikur sot shqiptarët t'i ftoje në një referendum mbi prishjen apo jo të teatrit kombëtar, me siguri që do fitonte po-ja. Kjo për shumë arsye. ...
Full story
image

ERDHI E SHKOI EDHE 140-VJETORI I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

                                                           Nga Frank Shkreli Në pritje të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 Qershor 2018), muajin që kaloi botova një shkrim modest me titull, “Na ishte ...
Full story
image

Kings gati për të hapur shkollën ndërkombëtare në Shqipëri

Kings gati  për të hapur shkollën ndërkombëtare në Shqipëri   Kings Education do të hapë një shkollë ndërkombëtare në Tiranë, Shqipëri, në partneritet me rrjetin lokal të ...
Full story
image

Q E N I

    Q  E N  I .tregim.    ( nga libri i ri, botuar nga “UEGEN”)                  Çdo mbrëmje dhe çdo mëngjes herët, një burrë i gjatë si gjirafë e shëtit qenin e tij në trotuarin ...
Full story
image

FOLA ME BARIN E GJELBËR

Vullnet Mato   FOLA ME BARIN E GJELBËR Teksa isha shtrirë mbi qilimin e tij, kadife të butë,më foli bari i gjelbër që fëshfërinte nën ahishte:Dëgjo, o njeri i shkujdesur ...
Full story
image

Kanë thënë për shqiptarët

Kanë thënë për shqiptarët Carl Riter von Saxi:,,Ndjenjën e vjetër kombëtare e mbrojtën më shumë se të tjerët shqiptarët.Hobhouse:,,Kur banorët e provincave të tjera pyetën se ...
Full story
image

ARA E VIDHISHTËS

FASLLI HALITI ARA E VIDHISHTËS                Tregim biptik  1. VRASJA E DJALIT   Ditën e parë, kur Qaniu, djali i vogël, i Ram Zhurit çoi delet në tokat e Man Murrizit, shkurti ...
Full story
image

NË SA DJEPE PËRKUNDEN KUJTIMET E TUA…?

SHQIPE AZIZAJ TAKA - NË SA DJEPE PËRKUNDEN KUJTIMET E TUA…?-fragment-( Ku është foleza jote, Shqipe, ku…? Në Çamëri…? Në Elbasan…? Në Shkodër…? Në Fier (Levan)…? ...
Full story
image

Një poezi në kampin e Vlashuku

Një poezi në kampin e Vlashuku                 Maj 1953. Kampi i Vlashukut. Një të dielë, ndërsa po rrinim duke   biseduar, afrohet Gjon Shllaku, përkthyes dhe dramaturg i disa ...
Full story
image

POEZIA ITALIANE BASHKËKOHORE

                         Paolo Di Paolo (Romë, 7 qershor 1983)  është shkrimtar italian.   NË UDHËTIMET E MIA   Preka duart, dorashkat, qentë. Duar që preknin dorashka, dorashka në formën e duarve.   bluzë, pulovra, trarë. Trofta që notonin si barbunë, trena ku humba ...
Full story
image

Njeri na la, tjetri po na ikën

Njeri na la, tjetri po na ikën Nga Andon Dede, Nju York             Fundjava e kaluar për amerikanët apo dhe shumë më gjerë, qe e ngarkuar me disa ...
Full story
image

Adem Mikullovci, pendohu!

Lis Bukuroca   Adem Mikullovci, pendohu!   Jean Jacques Rousseau në vitin 1762 shkroi “Emili ose mbi edukatën” dhe ishte ipari, që kundërshtoi edukatën autoritare dhe dhunën ndaj fëmijëve. Në ...
Full story
image

PERTEJ

PERTEJPërtejCdo largësie e ndjejAromën e kurmit tënd, deri në dej Tek depërton e më mbështjell gjithandejAq sa fjalë s'gjejtë ta rrëfej!PërtejGjithckaje që mund të më mbërthejMes ...
Full story
image

HUMOR-ESSE PËR MAJANË E KOSIT DHE TERMOMETRAT ME ZHIVË E ME SUSTË

HUMOR-ESSE PËR MAJANË E KOSIT DHE TERMOMETRAT ME ZHIVË E ME SUSTË Nuk ta plotësoj dot dëshirën, miku im...Në demokraci është shenjtëruar liria e ...
Full story
image

NJË DIBRAN NË LIDHJEN E PRIZRENIT

NJË DIBRAN NË LIDHJEN E PRIZRENIT   Me rastin e 140 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit   Në vitin 1878, në krah të Abdyl Frashërtin, të Iljaz Pashë ...
Full story
image

PEN-Klubi austriak boton tregimet “Kohëthyerja” të autorit Hazir Mehmeti

Peter Paul Wiplinger               Është libri i parë në prozë i botuar nga PEN-Klubi në Austri i një autori shqiptar i cili jeton në Austri. Redaktor Helmuth ...
Full story
image

NJË DITË E BEKUAR

NJË DITË E BEKUAR Nga Luan Çipi   Dita sot ishte e bekuar Me Zakon, ndërruam dy fjalë, Çaste që s’ duhen harruar: I veçantë, ka qenë ky djalë.   Nga Karabashi, në ...
Full story
image

KUR METAFORA RREZATON MIRËSI UNIVERSALE

Dhimitri Pojanaku KUR METAFORA RREZATON MIRËSI UNIVERSALE ( Vështrim mbi librin “ Mbledhësi I mjegullave” të poetit Sami Velcani)   Bukur,madje fort bukur kjo gjetje “mbledhja e mjegulla”, po, ...
Full story
image

Hallemëdhenjtë e qytetit tim

Ilir Levonja Hallemëdhenjtë e qytetit tim  Këtej nga një rrugë e heshtur, me ca shina tramvaji, në qoshk kafeje, sa hapa kompjuterin me del fytyra e Ramës ...
Full story
image

Gojëdhëna dhe këngë për kohën e Skënderbeut

Gojëdhëna dhe këngë për kohën e Skënderbeut   Gëzim Llojdia   Duke filluar këtë hulumtim  për epokën e Skënderbeut në 500 vjetorin e ti,j diku nga viti 68,  Qemal ...
Full story
image

NJË VLERË E SHTUAR NË KUOTAT E LETËRSISË MONOGRAFIKE

NJË VLERË E SHTUAR NË KUOTAT E LETËRSISË MONOGRAFIKE Për monografinë”Elez Hoxha ,misionar i përjetshëm” të Qazim D.Shehut BAJRAM CANAMETI   Pas një përvoje të gjatë në fushën e ...
Full story
image

Roli i mësuesit në edukimin shëndetësor të nxënësit

Roli i mësuesit në edukimin shëndetësor të nxënësit Nga Bashkim Saliasi Ndryshimi i sjelljes në edukimin shëndetësor është i ndryshëm te nxënës të ndryshëm. Kjo kërkon nga ...
Full story
image

140-VJETORI I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

140-VJETORI I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT 10 QERSHOR 1878 - 10 QERSHOR 2018 Sot, më 10 Qershor 2018 mbushen 140 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të ...
Full story
image

Porta e vjetër

Poezi                                                                  Nga Xhevahir Cirongu                                                                       Porta e vjetër                                                Tek gurët e portës së vjetër                                              Dhimbjen e mallin aty i gjeta,                                              Loti s’ishte tharë, pas kaq vitesh                                               Eja, bir më tha, me dhimbje                                              Aty ...
Full story
image

1972 - “HOTEL “DAJTI”

1972 - “HOTEL “DAJTI” Hotel “Dajti” për 20 vjet u kthye në gërdallë. Tani është rrethuar me rrjet. Si në burg. Do bëhet pjesë e Bankës ...
Full story
image

RROFSHIN FAQEZINJTË QË NA ZBARDHIN FAQEN!

RROFSHIN FAQEZINJTË QË NA ZBARDHIN FAQEN!                   Qëkurse erdhi dita dhe u bë e mundur që nëpër kutitë ...
Full story
image

Artisti i rrugës

Franko Dine, një 24 vjeçar nga qyteti jugor i Shqipërisë, Vlora, kurrë nuk besonte se grafitët e tij do të mbulonin një ditë ndërtesat kryesore ...
Full story
image

I çuditshëm, dhimbëmadh, tërheqës,… dhe pse është vajtim

“The Spektator” e quan vajtimin si një performancë. Kjo revistë britanike shkruan: Vaji tek shqiptarët është më shumë se një traditë. Si një art më ...
Full story
image

“Air Albania”, gati për fluturimet

“Air Albania”, gati për fluturimet    Bartësi i propozuar i flamurit, “Air Albania”, një ndërmarrje e përbashkët që po negociohet me Turkish Airlines, do të fillojë të ...
Full story
image

Zoti e mori në krahët e tij Legjendën Fadil Vokrri

Zoti e mori në krahët e tij Legjendën Fadil Vokrri     Lajmi i zi për futbollin kosovar, dhe në tërsi për gjithë futbollin shqiptar, e pse jo ...
Full story
image

UNË DHE TAGORE

UNË DHE TAGORE Prej shekujsh nisur për tek unënën hije pemësh vallëzuanëndrrat më të nurshme të rinisjesgazmore,çdo çast nga e para... Por... ti nuk kishe si ta ...
Full story
image

MBI QIEJT E EUROPES

MBI QIEJT E EUROPESMbi qiejt e Europës së marrë,Mbi shtëllungat e reve të bardhë,Udhëtoj,Nuk është fluturimi i parë. Jam larg nga dheu ku rrënjët kam,Vetmia e ...
Full story
image

Në sulm kundër Brigadës së Parë Partizane!

    Në himnin e Brigadës Parë Sulmuese, midis të tjerave thuhet: “Në sulm, në sulm Brigad’ e parë / Sulmo armikun me tërbim!” Ndërsa, në 75 ...
Full story
image

110 vjet “Gramatika e Gjuhës Shqipe” e Dr. Gjergj Pekmezit në Vjenë

110 vjet nga gramatika gjuhës shqipe e Dr. Gjergj Pekmezit,  botuar në gjermanisht,  Vjenë 1908 e ruajtur në Bibliotekën Kombëtare të Austrisë (Österreichische National Bibliothek ...
Full story
image

I VETMI NË BOTË

  Nga Fritz RADOVANI   MUZEU  ATEIST  SHKODER   ●9 QERSHOR 1973: INAUGUROHET MUZEU ATEIST    NË SHKODER – I  VETMI  NË  BOTË  NË  SHEKULLIN  XX… 45 VJET janë ba nga ...
Full story
image

AJO QË ËSHTË

    Erich Fried ka lindur në Vjenë në vitin 1921, në vitin 1938 u largua nga Austria dhe u shpërngul në Londër. Ndër vëllimet e tij me ...
Full story
image

SARANDA E FËMIJËRISË

          SARANDA E FËMIJËRISË   Saranda, si një hënë e prerë  është ngulur në tokë. Në bregun e hënës — shkumba e valëve dhe stërkalat e dritës bien si lotë.   Mes mullagave m’iku ...
Full story
image

Nata e ironisë

                                  Nata e ironisë Nga Fatmir Terziu   Nata e ironisë më të thukët ka zbritur! Stuhia përdridhet në skutën ku nëna e re zbret nga maunja           foshnja e sapolindur thith ...
Full story
image

Vazhdimësi

Vazhdimësi Astrit Lulushi   Të besosh do të thotë të mendosh, imagjinosh, dyshosh, supozosh, të arrish në një përfundim, të kuptosh. Besimi është pjesë e formimit të integritetit, ...
Full story
image

Qafë e Gjarprit e Gur i Prerë, do kujtohesh ngaherë……

Nga Xhevahir Cirongu             Qafë e Gjarprit e Gur i Prerë, do kujtohesh ngaherë……  Sa herë që vështroj këtë foto, kujtoj me lot në sy djemtë e vajzat ...
Full story
image

VËRTETË MË MALLËNGJEVE, BABUSH!

  VËRTETË MË MALLËNGJEVE, BABUSH! Murat Z. Gecaj: “GJURMË, NËPËR UDHË”,  botues “EDLORA” – Tiranë, 2018 U botua libri i 17-të me radhë, përkatësisht libri i dytë Jetëshkrimor me ...
Full story
image

Vështrim linear te “Dritë në humbëtirë” i autorit Vaso Papaj

   Nga Flora Gjondedaj Dervishi, poeteshë dhe studiuese e gjuhës dhe letërsisë. Si e ftuar nga autori për recensinimin e dy volumeve në prozë të tij, në ...
Full story
image

POEZI NË MAJ “ÇDO GRUA E KA NJE EMËR” DASHURI

  Të lidha fort në kryqin e shpirtit,Me litarin e besës së argjendë, Ndër sprova, binjake e Krishtit,E lidhur... ke pritur çdo shigjetë! Viteve buzëtharë... kryqëzuar,Nga larg të ...
Full story
image

ÇAMERI

ÇAMERI Poemë dramatike Konstandin Dhamo Çamëri Çamëri Çarë ndarë e vranë Mizorisht Vajkëndove n’histori !   Zjarret tragjikë si të Trojës, Trojet e lashtë, Çamëri, Si çdo herë mes luftërash, T’i dogjën përsëri…   Ishte i rëndë qielli  Atë ...
Full story
image

TALENT I HESHTUR

  Kështu e ka quajtur Maliq Gjyli, pedagogu i Analizës matematike, në Universitetin e Shkodrës, mësuesin tonë të nderuar Vasil Zhupa. Falë talentit dhe punës, ai ...
Full story
image

MUGËTIRË

MUGËTIRË Thani Naqo Ç’digjet, vallë, brenda meje, Mos gjë zemra ka marë flakë?! Shtrydh mbi gjoks tufët e reve, Rrjedh shi ditë e natë.   Thërmoj qiellin e zbardh dhenë, Strehëve u ve ...
Full story
image

VAZHDOJNË IMPONIMET RUSO-TURKE NË BALLKANIN PERËNDIMOR

VAZHDOJNË IMPONIMET RUSO-TURKE NË BALLKANIN PERËNDIMOR  “ÇFARË ËSHTË MIRË PËR SERBINË, ËSHTË MIRË PËR RUSINË” Nga Frank Shkreli Kështu ka deklaruar kohët e fundit ambasadori rus në Beograd, ...
Full story
image

FLUTURA AÇKA - PËRTEJ DHIMBJES…, MBETET GJITHÇKA…

-fragment- jo vetëm në vend të një homazhi…- • “Moj Kulla bukë dhënë, uratat ç’tu bënë nëmë…!”(popullore )• “Doje dritë, o diell, more Dritën time…” ( ...
Full story
image

Roja i dritës

  Roja i dritës   Ti kishe kaq qiell brenda teje, sa dhe dielli bante ndejë n'tandin sy, e drita xhelozohej kur fikej mramjeve, horizontit ankohej, se s'mundej me të ngja ty. Kurdisur ...
Full story
image

UJI DHE ERA

  Poeti, diplomati eseist dhe meksikani, Çmimi Nobel për letërsi në vitin 1990. Ai konsiderohet si një nga poetët më të rëndësishëm të gjuhës spanjolle të ...
Full story
image

LILAKU ROZË I LUGINËS KA NJË AROMË DELIKATE

  Miroslav Kërleza (shqiptohet [mǐrɔ̝slav̞ kř̩le̞ʒa]; 7 korrik 1893-29 dhjetor 1981) ishte një shkrimtar kryesor kroat dhe një figurë e shquar në jetën kulturore të të ...
Full story
image

NDERIM KUJTIMIT TË NDRITUR TË MËSUESIT TË TALENTUAR TË MATEMATIKËS SPIRO BILLA

  Më 9 qershor 2018 do të festonte përvjetorin e 68 të lindjes, por para disa muaj ishte larguar nga jeta kolegu,mësuesi talentuar i matematikës,Spiro Billa. ...
Full story
image

PRINCESHA MES ZEMRAVE

Vullnet Mato    PRINCESHA MES ZEMRAVE    Dihet, se gjithë të gjallët janë të vdekshëm,  qofshin të pasur, të varfër, apo pushtetarë.  Jeton përtej njeriut, pas shumë vjetësh,  përfytyrimi i paharruar, i ...
Full story
image

Ndërrim "portash"

Ndërrim  "portash"           Tregim Nga  Përparim    Hysi    Kur erdhi në kolektivin tonë mësimor,qe gati si një vajzë,e porsadalë nga shtëpia,që kish nevojë për ta mbajtur dikush nga ...
Full story
image

Pёrkulu vetёm pёr dashuri

Rene Char, (Paris, 14 qershor 1907 - 19 shkurt 1988 ), ka qenё poet francez.  Autor i poezive tё ndryshme, midis tё cilave Çekani pa usta ( ...
Full story
image

Rakia, pas pune...

                              Viron Kona             Rakia, pas pune...   Mullisi e priti miqësisht oxhakfshirësin syndritur, dhe pa filluar ende punë, i nxori shishen e rakisë. Punë  e mbaruar! kthehu gotën plot oxhakfshirësi, Mbarë e paç! ...
Full story
image

LIRES MENDIMTARE

  LIRES MENDIMTARE  - L. Poradecit –  Kënga e lirës mendimtare  Buzëqesh në vargun  argjendor ,  Pikon në zemrat lozonjare  Ylli i mëngjesit pranveror .  Në faqet e tyre kundërmore  Dhe gushëzave veriu fryn ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1